Połącz się z nami

Newsy

Apple zalicza pierwszy spadek przychodów od 13 lat

W Apple raczej nikt wczoraj szampana nie otwierał.

Opublikowane

dnia

Dziś jest ten dzień kiedy wszyscy hejterzy Apple mają swoje święto. Firma przedstawiła bowiem swoje wyniki finansowe za drugi kwartał 2016 roku i jak się okazuje, nie wypadły one najlepiej. Apple zaliczyło zwój pierwszy poważny spadek sprzedaży i przychodów od 13 lat.

Oczywiście radość siewców nienawiści raczej nie będzie długotrwała, ale nie da się ukryć, że w Apple raczej nikt wczoraj szampana nie otwierał. Z danych firmy wynika, iż sprzedała ona w Q2 51,2 miliona iPhone’ów, co jest 16-procentowym spadkiem w stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej, kiedy to 61 milionów użytkowników zakupiło swojego smartfona z logiem Apple. Oczywiście za tym spadkiem sprzedaży poszły w dół również przychody. W Q2 2016 firma zarobiła 50,6 mld USD, co jest 13-procentowym spadkiem w stosunku do Q2 2015, kiedy to do kieszeni Apple wpadło 58 mld USD. Jak się okazuje Tim Cook i spółka spodziewali się takiego obrotu sprawy już na początku roku. Jakby nie było 51 mln sprzedanych jednostek to nadal powód do dumy dla każdej firmy na świecie. Apple w tej chwili jest mocno skupione na implementacji swoich produktów w krajach mniej rozwiniętych takich jak chociażby Indie, gdzie odnotowało w tym kwartale 56-procentowy wzrost sprzedaży. Firma mocno walczy również o nowicjuszy, którzy chcieliby się przesiąść z Androida lub nabyć swój pierwszy smartfon w życiu.

iPhone nie jest jednak jedynym urządzeniem Apple, które znalazło mniej użytkowników w tym kwartale. Sprzedaż iPadów spadła z 12,6 do 10,3 mln jednostek w porównaniu do Q2 2015. Również Maci zaliczyły spadek z 4,6 do 4,03 mln sztuk. Wszystko to nie wygląda szczególnie dobrze, ale jest kilka powodów do tego, aby sądzić, iż jest to zaledwie chwilowe zachwianie. Podane wczoraj wyniki nie uwzględniają bowiem sprzedaży iPhone’a SE i iPada Pro 9.7, które zadebiutowały pod koniec kwartału. Z docierających do nas danych wynika również, że skazany na porażkę stary/nowy iPhone SE sprzedaje się nadal jak świeże bułeczki. Jesteśmy również na kilka miesięcy przed ujawnieniem nowych systemów operacyjnych OS X i iOS, które zaświecą pełnym blaskiem jesienią, kiedy to zobaczymy zupełnie nowego iPhone’a 7. Chodzą również pogłoski o nowych MacBookach Pro, które mają zostać odchudzone na wzór 12-calowego laptopa Apple. Jeśli zatem chcecie świętować rychły upadek giganta z Cupertino to nie ma na to lepszego czasu niż teraz, gdyż bardzo możliwie, iż drugiej takiej okazji nie otrzymacie w najbliższych latach.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne