Połącz się z nami

Newsy

AI NVIDII uczące się poprzez obserwację ludzi

Nowe rozwiązanie dla robotów przemysłowych.

Opublikowane

dnia

Algorytmy uczenia maszynowego, choć coraz bardziej wyrafinowane, wciąż w dużej mierze oparte są na przesyłaniu zgromadzonych i odpowiednio opracowanych danych do urządzenia. NVIDIA prowadzi właśnie badania nad stworzeniem systemu, który pozwoli sztucznej inteligencji uczyć się poszczególnych prac poprzez obserwowanie wykonujących je ludzi.

Technologia zaprezentowana przez NVIDIĘ ma być przeznaczona do programowania przede wszystkim robotów przemysłowych i produkcyjnych. Sztuczna inteligencja rozpoznaje obiekty, z którymi ma pracować, i ich przestrzenne relacje względem siebie. Kiedy pracownik „szkolący” robota wykorzystuje obiekty do wykonania pracy, AI zapamiętuje, w jakiej kolejności wykonywane były poszczególne działania i następnie próbuje powtórzyć zaobserwowaną czynność. Według NVIDII, do nauczenia robota w ten sposób prostej umiejętności wystarczy jedno powtórzenie. W przypadku bardziej skomplikowanych procesów konieczne może być kilkukrotne przeprowadzenie demonstracji. Jeśli mimo wielokrotnych prób robot wciąż popełnia błędy, AI wyświetli zapamiętane kroki w formie tekstowej, dając użytkownikowi możliwość zmodyfikowania i poprawienia instrukcji.

NVIDIA twierdzi, że opracowywana technologia przyczyni się do uproszczenia integracji mechanicznych pomocników ze środowiskiem pracy zdominowanym przez ludzi. Tak wyszkolone roboty mogą przejąć część zadań wykonywanych przez pracowników, na przykład tych najbardziej powtarzalnych. System uczenia się AI poprzez obserwację jest póki co w początkowych stadiach rozwoju. Miejmy tylko nadzieję, żeby nie zakończył się on buntem maszyn…

 

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

GitHub umożliwia wspieranie twórców

Program Sponsors pozwoli na wspieranie programów open source.

Opublikowane

dnia

Otwarte oprogramowanie często zaskakuje bogatą funkcjonalnością, ale nie przynosi swoim twórcom aż tak dużych dochodów, jak w przypadku płatnych programów. Jeśli będziemy chcieli wesprzeć ulubiony projekt finansowo, już wkrótce będziemy to mogli zrobić za pomocą GitHub.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Panic Playdate – konsola z korbką zamiast joysticka

Z „pełnym sezonem” oryginalnych gier.

Opublikowane

dnia

Mimo rozwoju tytułów mobilnych, moda na przenośne konsole nie przemija. Panic, wydawca gier i oprogramowania, właśnie zapowiedział Playdate – miniaturową konsolkę z nietypowym systemem sterowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne