Witam,
jestem początkującym webmasterem. Nurtują mnie pytania:
1. Czy można do jednego hiperłącza przypisać kilka plików? Chodzi o to, że w przypadku, gdy jeden z plików docelowych jest niedostępny (np. jest skasowany lub jest awaria serwera), użytkownik zostaje przekierowany do innego pliku. Czy można zastosować coś takiego przy robieniu linków i wstawianiu obiektów (np. grafiki)?
2. Czy jest jakieś polecenie pozwalające, by tekst wyświetlał się stopniowo (ma to wyglądać jakby był pisany w chwili oglądania strony)?
3. Tworzę strony w windowsowym Notatniku, czy zapisanie ich w formacie Unicode wystarczy, by poprawnie wyświetlały się polskie znaki? Jaki typ kodowania należy wpisać w: ? Ma to być ISO-8859-2, Windows-1250 czy jeszcze inny?
4. Jak robić strony w innych językach, by poprawnie się wyświetlały: angielski, rosyjski (cyrylica) i inne?
Pomóżcie!
PiotrAd. 1. Niestety standard języka HTML nie opisuje możliwości podłączenia kilku plików do jednego odnośnika. Tego typu zabieg możliwy jest jednak przy użyciu języków skryptowych ( na przykład PHP). Niestety nie podam Panu gotowego rozwiązania w postaci kodu źródłowego, ponieważ takim nie dysponuję. Na początku poleciłbym skorzystać z jednego z kursów PHP i opanować podstawy tego języka. Dopiero wtedy będzie mógł Pan przejść do bardziej zaawansowanych rzeczy.
Ad. 2. Niestety język HTML nie zawiera takiego znacznika. Efekt opisany przez Pana można uzyskać za pomocą JavaScriptu. Gotowy skrypt wraz z opisem instalacji znajduje się pod poniższym adresem:
http://www.permadi.com/tutorial/jsTypewriter/index.html.
Ad. 3. Przyjmuje się, że standardem kodowania polskich znaków w internecie jest ISO-8859-2. Niestety windowsowy Notatnik nie jest wyposażony we wbudowany konwerter. Aby przekonwertować dowolny tekst na ISO-8859-2, można posłużyć się takimi programami jak Gżegżółka (http://www.gzegzolka.com ) lub też konwerterem online dostępnym pod adresem http://www.jelcyn.com/online/ogonki2.htm.
Warto wspomnieć, że takie edytory HTML jak ezHTML, Pajączek lub edHTML mają wbudowany konwerter polskich znaków.
Na koniec chciałbym też wspomnieć, że do każdej strony zakodowanej w ISO-8859-2 powinniśmy dodać następujący kod:
(kod ten umieszczamy w sekcji META znajdującej się pomiędzy znacznikami
…).Ad. 4. Wszystko zależy od tego jakich czcionek używa dany język. Strony można kodować w podobny sposób, jak to się robi w przypadku języka polskiego. Za pomocą kodowania:
– ISO-8859-2 (języki środkowoeuropejskie i wschodnioeuropejskie) można zapisać strony w języku: bośniackim, chorwackim, czeskim, węgierskim, polskim, rumuńskim, serbskim (w łacińskiej transkrypcji), serbsko-chorwackim, słowackim, słoweńskim, jak również w górnołużyckim i dolnołużyckim,
– ISO-8859-1 (języki zachodnioeuropejskie),
– ISO-8859-5 (cyrylica).
Więcej informacji znajdzie Pan na stronach Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO-8859-1
http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO-8859-2
http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO_8859 (pełny spis kodowań)
(TG)