Oto krótki przewodnik dla początkujących, którzy zakładają swoje pierwsze konta pocztowe i tych, którzy chcieliby znaleźć dla swoich listów lepsze miejsce. Proste odpowiedzi na pytania: gdzie można znaleźć najlepsze darmowe skrzynki e-mail i czym kierować się przy ich selekcji.
Chcemy pokazać najciekawsze możliwości i zachęcić do samodzielnej decyzji. Zamiast więc prowadzić kolejny ranking kont pocztowych, zerkniemy na wyniki kilku testów i zobaczymy jak obecnie prezentują się co ciekawsze propozycje.
Co sami pisaliśmy o kontach pocztowych…
Na pierwszy ogień idzie przegląd mojego redakcyjnego kolegi Wojciecha Wowry. Nie dlatego nawet, że został opublikowany w Magazynie INTERNET (lipiec 2008), lecz z prostej przyczyny, że to najpełniejsze polskie opracowanie tego typu dostępne w sieci.
Przeczytaj cały artykuł {link_wew 3760}”Darmowe nie znaczy złe – ranking bezpłatnych kont pocztowych”{/link_wew} w archiwum Magazynów Internetowych.
Zestawienie to prezentowało 13 popularnych skrzynek pocztowych w oparciu o najważniejsze elementy ich użytkowania.
Potwierdziła się dominacja poczty Gmail, która uzyskała w teście wynik 73% i z dużą przewagą pokonała konkurencję. Dość powiedzieć, że żaden inny dostawca nie przekroczył granicy 70 procent. Blisko były skrzynki o2, Interii, AOL i Wirtualnej Polski.
Inni ciekawy przegląd opublikowany wcześniej na naszych łamach to to zestawienie Patrycji Kierzkowskiej. Ter raport obejmuje 6 kont pocztowych najchętniej używanych przez Polaków.
Przeczytaj cały artykuł {link_wew 2880}”Darmowe skrzynki e-mailowe, czyli co zostało po wojnie gigabajtów”{/link_wew} w archiwum Magazynu INTERNET.
Zestawienie zwraca uwagę na dosyć niskie limity rozmiaru wysyłanych załączników. Na tym tle pozytywnie wyróżniła się Interia, umożliwiając przesyłki do 50 megabajtów i nieograniczoną pojemność konta.
Test Wykopu
O ile Gmail wygrał również słynny test Wykopu (http://www.wykop.pl/link/151471/zestawienie-najpopularniejszych-kont-e-mailowych), o tyle pozostałe dwie skrzynki z podium pozostały w nim daleko w tyle. Wykopowy test miał za zadanie sprawdzić, jak wiele nieproszonych reklam dociera do skrzynki po jej założeniu (test objął okres od 2 lutego do 2 marca 2009; polegał na tym, że po założeniu skrzynka pozostawała „czysta” – nieużywana – a na zakończenie sprawdzono, ile niechcianych wiadomości na nią trafiło).
Gmail nie odebrał żadnej takiej wiadomości. W Interii było ich 21, a Tlen to już 62 (słownie: sześćdziesiąt dwie) odebrane reklamy, zaproszenia i śmieci! W przeglądzie lepiej wypadły za to poczty WP i Onet.pl, które przekazały testerom jedynie kilka nieproszonych wiadomości.
Co jest ważne przy wyborze skrzynki?
Wiemy już, na które skrzynki pocztowe warto zwrócić uwagę. Na co jednak należy zwrócić uwagę? Dobra skrzynka musi:
- działać zawsze i wszędzie (z dobrym webmailem)
- odbierać i wysyłać pocztę na wszystkie serwery (w tym amerykańskie i azjatyckie)
- oferować łatwy i krótki adres
- zapewniać dużą pojemność i możliwość transportu większych plików
- dobrze bronić się przed internetową mielonką (SPAM)
- wzbudzać poczucie stabilności i bezpieczeństwa
Przydałby się też autoresponder, powiadamianie o wiadomościach poprzez SMS, bezpieczne połączenia SSL, ochrona antywirusowa oraz przekazywanie wiadomości. Jeśli poszukujemy e-maila na całe życie lub przynajmniej najbliższe pół roku, nasz dostawca musi być niezawodny.
5 najciekawszych kont pocztowych
Zachęcając wszystkich do zastosowania maksymy: „nie bądź leń, przetestuj sobie sam!”, zamiast rankingu i podsumowania, zaprezentujemy 5 ciekawych skrzynek polskich. A potem zastanowimy się, do jakiego typu odbiorcy najlepiej pasuje jedna lub druga oferta.
{ikona-nc01}
Poczta WP
Choć do tej pory tylko raz wspomnieliśmy o skrzynce Wirtualnej Polski, trzeba pamiętać, że wciąż jest to najczęściej wybierana poczta elektroniczna w Polsce. Pojemność skrzynki to 3 GB, a rozmiar załącznika wynosi 50 MB. Gdy dodamy do tego bezpieczne logowanie SSL, ochronę przed wirusami oraz powiadomienia SMS, całość wygląda naprawdę ciekawie.
Na uwagę zasługuję również błyskawiczna pomoc techniczna (co było bardzo miłym zaskoczeniem) oraz estetyczny, prosty w obsłudze webmail. Od czasu przeprowadzenia wspomnianego Testu Wykopu ograniczono również wysyłanie reklam. Testując pocztę, otrzymaliśmy jedynie wiadomość powitalną – żadnych niepotrzebnych treści.
{ikona-nc02}
Poczta Onet
Onet nie zachwycił w żadnym z wcześniejszych rankingów, lecz zdaje się, że mocno wziął sobie do serca słabe wyniki. Dziś to prawdziwy gigant, który oferuje nieograniczone konta pocztowe i załączniki do 50 MB. Nie ma już reklam dołączonych do listów. Jest za to autorski system OnetAntySpam i skaner antywirusowy.
Świetnie prezentuje się również prosty w obsłudze i dopracowany klient poczty dla telefonów komórkowych. Dzięki temu z łatwością przeczytamy i odpowiemy na korespondencję nawet poza domem. Jeden z minusów Poczty Onet to proces rejestracji, który trwa stanowczo zbyt długo i składa się z kilku osobnych formularzy
{ikona-nc03}
Poczta o2
Wiele ciekawych opcji oferuje również Poczta o2. Wiadomości możemy tutaj odbierać bezpośrednio z komunikatora Tlen. Program ten obsługuje nie tylko własną sieć, lecz także Gadu-Gadu, a po doTlenieniu (http://wiadomosc.info/dotlen) i inne serwery Jabbera.
Sama skrzynka zachwyca też pojemnością – mamy tu 10 GB na wiadomości oraz 100-megabajtowe załączniki. W jednym miejscu ściągniemy również pocztę z innych obsługiwanych kont. Do plusów należy też zaliczyć szybki rejestrator i 4 różne adresy e-mail, które dostajemy do dyspozycji.
Natomiast webmail – choć ładny – kilkukrotnie zawiesił się podczas testów!
{ikona-nc04}
Poczta FM (Interia)
O skrzynce Interii nieco już napisaliśmy. W dalszym ciągu Poczta FM oddaje nam nieograniczoną skrzynkę, załączniki do 50 MB i 1 GB dziennego transferu. Jest też 5 domen do wyboru i nowy webmail, który znajduje się obecnie w fazie testowej.
Interesujące są też dodatki: kontakty, terminarz, notatnik, zadania i aktówka, które czynią z Poczty FM coś znacznie większego niż tylko skromną skrzynkę e-mail z webmailem. Trochę dziwi konieczność podania szczegółowego adresu przy rejestracji.
{ikona-nc05}
Poczta Gazeta.pl
Bardzo ciekawie prezentuje się też Gazeta.pl i skrzynki pocztowe, które oferuje. Sam portal startował jako skromny serwis Gazety Wyborczej. Obecnie to jednak z głównych sił w polskim internecie. Poczta dotrzymuje kroku pozostałym możliwościom Gazety. Mamy tutaj 7 GB miejsca, a dzięki współpracy z Google, możemy też porozmawiać za pomocą Google Talk.
Współpraca z Google jest zresztą widoczna na każdym kroku. Choć to raczej atut, często pojawiają się zarzuty, że skoro można mieć ideał, nie warto zadowalać się słabszym odpowiednikiem
Gazeta.pl szczyci się również dostępem do poczty za pośrednictwem telefonu komórkowego, kalendarzem i przydatnymi narzędziami biurowymi oraz błyskawicznym zakładaniem konta (zrobiliśmy to w 60 sekund!). Maksymalny rozmiar załącznika wynosi 20 MB. Prezentacja najważniejszych możliwości skrzynki dostępna jest pod adresem (http://serwisy.gazeta.pl/Odnowa/0,87497,4804636.html).
W kolejnym zestawieniu zajmiemy się zagranicznymi skrzynkami pocztowymi.