Internetowe serwery z oprogramowaniem i innymi tekstowo-graficznymi materiałami często udostępniają swoje zasoby w postaci plików skompresowanych. Aby je otworzyć, trzeba zwykle sięgnąć po program, który przywróci „ściśniętym” bajtom ich pierwotną postać.
Mimo coraz pojemniejszych dysków twardych i szybkich łączy nadal dużą popularnością cieszą się rozwiązania umożliwiające bezstratne \”ściskanie\” informacji.
Zależnie od źródłowego formatu plików i rodzaju kompresji można w ten sposób uzyskać mniejsze lub większe oszczędności, które przekładają się później na szybsze pobieranie plików, mniejsze zużycie limitów serwera i bardziej oszczędne gospodarowanie wolnym miejscem na dysku. Oto czołówka najciekawszych aplikacji do kompresji i dekompresji plików.
Total Commander
Znany, rozbudowany menedżer plików, w którym są funkcje związane z kompresją i dekompresją plików. Samodzielnie TC jest w stanie pakować bądź rozpakowywać pliki z lub do formatów: ZIP, TAR, GZ, TGZ. Jeśli w opcjach konfiguracyjnych wskaże mu się ścieżki dostępu do innych archiwizatorów, będzie w stanie poradzić sobie z rozszerzeniami typu: ARJ, LZH, RAR, UC2, ACE.
Bez dodatkowego wspomagania, ale za to tylko w jedną stronę (rozpakowywanie) program obsługuje także microsoftowy format kompresji CAB. Wykorzystując odpowiednie polecenia można tu podglądać zawartość spakowanych archiwów, wyciągać z nich pojedyncze pliki lub dopakowywać do istniejących już archiwów nowe części, pakować/rozpakowywać pliki z podziałem na katalogi a także pakować/rozpakowywać pliki w trybie wsadowym.
W przypadku formatu ZIP można ustawić stopień kompresji i różne warianty zapisu – krótkie DOS-owe nazwy (8.3) lub nazwa w formie bieżącej daty.
TC to program bazujący częściowo na wtyczkach. Trzy z nich mają bezpośredni związek z kompresją. Chodzi tu dokładnie o możliwość tworzenia tzw. samorozpakowujących się archiwów EXE oraz szyfrowania i deszyfrowania kompresowanych materiałów.
TC ma też funkcję, która pozwala pociąć skompresowany plik na części o zadeklarowanych wielkościach – np. 1,44 MB (dyskietka) lub 700 MB (płyta CD).
FreeCommander
Status: freeware
Ocena: 4/6
- darmowy
- tworzenie i weryfikowanie sum kontrolnych MD5
- mało obsługiwanych formatów kompresji
Polski, darmowy menedżer plików z wbudowanymi funkcjami do kompresji i dekompresji plików ZIP, CAB, RAR. W opcjach konfiguracyjnych można ustawić stopień kompresji, a w przypadku formatu ZIP ustalić hasło dostępu do kompresowanego pliku, zapisać archiwum w pliku EXE lub wymusić automatyczny podział archiwum na części o zadeklarowanych rozmiarach.
Dostępne polecenia pozwalają przygotować lub zweryfikować sumę kontrolną MD5, potwierdzającą oryginalność skompresowanego archiwum.
WinRAR
Status: shareware
Ocena: 6/6
- specjalny tryb archiwizacji dostosowany do multimediów
- szeroki wachlarz ustawień konfiguracyjnych
- wersja polska
Jeden z najbardziej znanych kompresorów. Jest w stanie przerabiać w obie strony (kompresja/dekompresja) formaty RAR i ZIP, a także rozpakowywać zbiory zapisane w formatach: CAB, ZIP64, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, 7Zip, Z i ISO. Głęboko integruje się z menu kontekstowym Eksploratora. W opcjach konfiguracyjnych można określić, jakiego typu polecenia mają się tam znaleźć i jak mają być eksponowane – bezpośrednio czy w odrębnym podmenu.
W ten sposób z poziomu Eksploratora można kompresować/dekompresować wybrane pliki/katalogi z/do zbiorczych/odrębnych folderów, weryfikować archiwa (czy nie są uszkodzone), kompresować i automatycznie wysyłać przetworzone zbiory w formie załącznika pocztowego, a także modyfikować już istniejące archiwa, zmieniając ich format, stopień kompresji czy dopisując do nich własne komentarze.
W zależności od rodzaju przetwarzanych materiałów (grafika, dźwięk, tekst) można dostosować parametry kompresji. Lista funkcji programu jest długa, ale dzięki gruntownej lokalizacji WinRAR jest łatwy w obsłudze.
7-Zip
Status: freeware
Ocena: 5/6
- darmowy
- wysoki współczynnik kompresji
- wersja polska
- powolna kompresja (7z)
Darmowy kompresor wykorzystujący własny algorytm – 7z. Format ten cechuje się dużym współczynnikiem kompresji, choć okupione to jest dłuższym niż u konkurencji czasem wykonywania operacji. Oprócz formatu 7z program jest w stanie przetwarzać w obie strony zbiory TAR i ZIP oraz dekompresować formaty CAB, RAR, ARJ, LZH, GZIP, BZIP2, Z, CPIO, RPM i DEB.
Podobnie jak u konkurencji, główne polecenia można zintegrować z menu kontekstowym Eksploratora i bezpośrednio z jego poziomu wydawać polecenia kompresji/dekompresji plików/katalogów, testowania archiwów czy wysyłania skompresowanych zasobów od razu do pocztowego załącznika.
7-Zip pozwala określić stopień kompresji, zaszyfrować archiwum, przygotować samorozpakowujący się plik EXE a także podzielić archiwum na mniejsze części i scalić je w jedną całość.
CoffeeCup Free Zip Wizard
Status: freeware
Ocena: 4/6
- łatwa obsługa
- wbudowany klient FTP
- obsługa wyłącznie plików ZIP
Darmowy anglojęzyczny program do kompresji i dekompresji plików ZIP (tylko). Wszystkim steruje tu specjalny kreator, który pyta, co użytkownik chce zrobić, a następnie pomaga mu to wykonać sugerując zaznaczanie odpowiednich opcji.
Za pomocą kreatora można przygotować samorozpakowujące się archiwum, określić poziom kompresji, sposób rozmieszczenia plików, a także zabezpieczyć zzipowany plik hasłem. Można też podejrzeć zawartość archiwum i rozpakować całą, bądź tylko wybraną jego część do określonego katalogu.
ShellZip
Status: freeware
Ocena: 6/6
- zaawansowane opcje tworzenia plików EXE
- kodowanie do formatu UUE
- podgląd spakowanych grafik
- współpraca z programem antywirusowym
Darmowy, rozbudowany program. Integruje się z menu kontekstowym Eksploratora. Obsługuje formaty ZIP, 7Z, SQX, LHA, BZ2, CAB, TAR, TGZ, GZ i GZA. Tylko rozpakowywane mogą być pliki RAR, ACE, ARC, ARJ, JAR, LHA, LZH, PAK.
W przypadku kompresji można tworzyć zaszyfrowane archiwa EXE, ustawiać poziom kompresji, sposób zapisu ścieżek czy ustalać DOS-owy model nazwy (8.3).
ShellZip pozwala podglądać zawartość spakowanych plików (w przypadku grafik nawet je tymczasowo otwierać w domyślnej przeglądarce), dodawać lub usuwać pojedyncze materiały, skanować archiwa w programie antywirusowym, dopisywać komentarze, wykrywać uszkodzenia, dzielić archiwa na części (17 wariantów pojemności łącznie z pamięciami Flash), a także konwertować archiwa do formatu UUE i automatycznie wysyłać je do załącznika pocztowego.
BigSpeed Zipper
Status: freeware
Ocena: 4/6
- podgląd archiwów na serwerze
- kopiowanie tylko wybranych plików z archiwum ZIP
- wbudowany serwer FTP i klient SMTP
- rozbudowane opcje wyszukiwania
- obsługa wyłącznie formatu ZIP
Darmowy, anglojęzyczny program specjalizujący się głównie w obsłudze plików ZIP. Jego atutem jest podgląd spakowanych archiwów na serwerze.
Wystarczy z przeglądarki internetowej przeciągnąć odnośnik do zzipowanego pliku na okno Zippera, a ten pokaże zawartość i pozwoli przetransferować na lokalny komputer tylko wybrane pozycje z archiwum.
Oprócz tego Zipper potrafi dzielić duże archiwa na mniejsze części, po czym łączyć je w jedną całość, wysyłać zzipowane pliki pocztą lub transferować je na serwer FTP, przeszukiwać archiwa pod kątem określonych plików lub wyrazów, a także integrować powyższe polecenia z menu kontekstowym Eksploratora.
ZipGenius
Status: freeware
Ocena: 5/6
- szeroka paleta funkcji
- polska wersja
- skomplikowana obsługa
Darmowy kompresor/dekompresor z bogatą paletą różnych funkcji narzędziowych. Program jest w stanie obsłużyć pliki ZIP, 7Z, TAR, ACE, RAR, CAB i kilka mniej znanych formatów. Może integrować się z Eksploratorem, wysyłać wybrane pliki/skompresowane archiwa do pocztowego załącznika, testować i naprawiać archiwa, weryfikować ich autentyczność (MD5), szyfrować archiwa lub opisywać je specjalną sygnaturką z logo, adresem i obszernym komentarzem.
W programie dostępne są także polecenia do tworzenia kopii bezpieczeństwa newralgicznych zasobów, m.in. profilów Firefoxa/Thunderbirda, ulubionych zakładek IE czy poczty Outlook Expressa.
ZIP i Windows
Prowizoryczną obsługę plików ZIP ma także Windows ME i XP. Wbudowany w te systemy mechanizm pozwala kompresować i dekompresować pliki/katalogi oraz zabezpieczać je przed otwieraniem przez nieupoważnione do tego osoby (szyfrowanie).
Aby skompresować wybrany zasób, należy kliknąć prawym klawiszem myszki na dany katalog bądź plik (jeśli to seria plików, to należy je uprzednio zaznaczyć wykorzystując klawisz Ctrl lub Shift), po czym w menu kontekstowym znaleźć polecenie Wyślij do, naprowadzoć na nie wskaźnik myszy i w kolejnym podmenu, które się ukaże, wybrać polecenie Folder skompresowany (zip).
System spakuje wówczas wybrany materiał i umieści go domyślnie w tym samym folderze. Tak skompresowane archiwum można teraz otworzyć w Eksploratorze (jak każdy inny katalog) i podejrzeć nazwy znajdujących się tam plików, a nawet dopakować lub wypakować pojedyncze pliki poprzez przeciągnięcie ich z/na skompresowane archiwum.
Chcąc rozpakować całe archiwum ZIP należy znowu kliknąć na jego nazwę prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać tym razem polecenie Wyodrębnij wszystkie. Otworzy się wówczas specjalne okienko kreatora, które pozwoli określić lokalizację zapisu spakowanych materiałów i hasło dostępu, jeśli takie zostało nałożone.