Prawie 90 procent polskich pracowników biorących udział w międzynarodowej ankiecie dotyczącej środowiska pracy, przeprowadzonej przez Kelly Services twierdzi, że technologie mobilne takie jak smartfony lub laptopy zwiększyły ich wydajność.
Jak pokazały wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Kelly Services*, globalnego dostawcy rozwiązań w zakresie HR, zdaniem 73 procent respondentów możliwość pracy poza biurem, pozostając jednak w ciągłym z nim kontakcie była znaczącym osiągnięciem, nawet jeśli ponad jedna trzecia pracowników pracuje z tego powodu dłużej.
Dyrektor operacyjny Kelly Services Poland, Vital Bigler twierdzi, iż rozwój urządzeń mobilnych znacząco przyczynia się do zwiększania elastyczności i produktywności pracowników.
„Wielu pracowników ma w tej chwili możliwość pracy z domu lub poza biurem, co znacząco przyczynia się do zwiększania efektywności ich pracy i sprzyja lepszej równowadze pomiędzy ich życiem prywatnym a zawodowym. Nawet, jeśli niektórzy z nich pracują teraz dłużej, jest to rekompensowane większą wolnością i elastycznością wirtualnego biura”, powiedział Vital Bigler.
Główne wnioski płynące z badania:
- 90 procent badanych twierdzi, że możliwość zdalnej pracy jest dla nich atrakcyjna lub bardzo atrakcyjna.
- 39 procent respondentów jest zdania, że od czasu wprowadzenia technologii mobilnych pracują oni dłużej niż wcześniej. Takiego zdania są szczególnie respondenci z pokolenia wyżu demograficznego (w wieku 48-65 lat).
- Osoby reprezentujące pokolenie „Y” (w wieku 18-29 lat) są najbardziej zadowolone
z równowagi pomiędzy ich pracą a życiem prywatnym, natomiast osoby z pokolenia wyżu demograficznego (48-65 lat) najmniej. - Przedstawicielom pokolenia X (w wieku 30-47 lat) praca zdalna i praca z domu podobają się najbardziej.
Największy wzrost produktywności związany z dostępem do nowych technologii odnotowują pracownicy najstarsi (w wieku 48-65 lat), jednak dla wszystkich grup jest on wyraźnie zauważalny. 58% pytanych twierdzi, że ich produktywność w związku z dostępem
do technologii mobilnych jest „znacznie większa”, 30% uważa, że jest ona „trochę większa”. Tylko 1% badanych twierdzi, że ich efektywność w pracy obniżyła się w związku
z większym dostępem do technologii mobilnych, a dla 11% pozostała ona na tym samym poziomie.
„W miarę jak pracownicy coraz chętniej wykorzystują nowe technologie, granica pomiędzy pracą a ich życiem prywatnym staje się mniej zauważalna. Natomiast pracodawcy, którzy wdrażaja nowe technologie w celu usprawnienia pracy, mają większe szanse
na zmaksymalizowanie korzyści płynących z większej produktywności, a także wzmocnienie wizerunku swoich firm, jako pożądanych pracodawców”, podsumowuje Vital Bigler.