Liczba zarejestrowanych użytkowników komunikatora Skype przekroczyła już próg 100 milionów. Osoby na całym świecie są przyciągane do tego programu m.in. za sprawą możliwości prowadzenia bezpłatnych lub tanich rozmów telefonicznych. Dzięki testowej wersji nowej odsłony oznaczonej numerem 2.5 możemy sprawdzić nad jakimi funkcjami pracują obecnie producenci tego programu.
Wersja instalacyjna programu Skype 2.5 to plik o wielkości 10 MB. Jest on dostępny na stronie http://www.skype.com/. Polskojęzyczną edycję znajdziemy natomiast na stronie http://www.skype.onet.pl. Producenci przypominają, że jest to wersja rozwojowa i jako taka jest zalecana wyłącznie dla doświadczonych użytkowników.
Uproszczony proces rejestracji i wnoszenia opłat
Dobrą informacją dla nowych użytkowników jest fakt, iż uproszczono instalację i rejestrację. Usprawniono także proces pobierania opłat, które można obecnie wnosić bezpośrednio z poziomu programu, bez konieczności przechodzenia na strony dedykowanych serwisów.
Łatwiejsze wybieranie numerów
Połączenia z numerami stacjonarnymi i komórkowymi na całym świecie ułatwiono dzięki możliwości wyboru kraju z rozwijanego menu. Skype pozwala również na wykorzystywanie numerów telefonów zgromadzonych w bazie kontaktów programu Outlook.
Wysyłanie SMS-ów
Jedną z najbardziej interesujących nowości w wersji 2.5 jest możliwość wysyłania jednokierunkowych SMS-ów. Komunikaty wprowadzane za pomocą klawiatury mogą być przesyłane do wszystkich użytkowników, którzy zdecydowali się na udostępnienie nam numeru telefonu komórkowego. Poziom opłaty jest uzależniony od lokalizacji zarówno nadawcy, jak i odbiorcy SMS-a.
Współdzielenie kontaktów i inne drobne usprawnienia
Utrzymywanie kontaktów ze znajomymi i członkami jest łatwiejsze dzięki możliwości dzielenia się informacjami o kontaktach. Użytkownik może np. utworzyć grupę kontaktów zawierającą informacje o członkach rodziny i udostępniać ją wybranym osobom. Jest to istotne szczególnie dla nowych użytkowników programu, którzy dopiero budują własne listy kontaktów.
Warto odnotować, że w przypadku pojawienia się nowej wersji programu użytkownik zostanie poinformowany o tym fakcie. Do grona drobnych usprawnień należy zaliczyć ponadto funkcję, dzięki której obraz reprezentujący osobę biorącą udział w konferencji miga, gdy rozpoczyna ona rozmowę. Godne uwagi jest też wznawianie transmisji plików po ponownym uruchomieniu programu.
Ewolucja trwa
Oceniając wersję 2.5 na obecnym etapie jej rozwoju trudno mówić o przełomie. Mamy do czynienia z procesem ewolucji, dzięki któremu systematycznie wzrasta komfort użytkowania programu. Ułatwienia w zakresie rejestracji, wnoszenia opłat i wybierania numerów są z pewnością krokiem w dobrym kierunku.
Wiele wskazuje na to, że na stabilną wersję 2.5 będą szczególnie mocno oczekiwały osoby, które intensywnie korzystają z usługi SkypeOut. Z ich punktu widzenia wniesie ona najwięcej użytecznych zmian.
Skypecasts – głosowe dyskusje z ludźmi z całego świata
Wraz z wersją 2.5 beta ogłoszona została usługa Skypecasts. Za jej pośrednictwem udział w konferencyjnych rozmowach głosowych, do których dostęp zapewnia Skype w połączeniu z odpowiednimi odnośnikami na stronach WWW, mogą brać grupy składające się nawet ze stu osób.
Dyskusje na wszelkiego rodzaju tematy są moderowane przez administratora, który przydziela i wyłącza głos poszczególnym osobom. Udział w tego typu pogawędkach jest darmowy, aczkolwiek usługa ta znajduje się obecnie na wczesnym etapie rozwoju.
Szczegółowe informacje na jej temat oraz przykładowe dyskusje są dostępne na stronie http://skypecasts.skype.com