Serwery to urządzenia, które stanowią bardzo ważny element składowy sieci. Są one stosowane zarówno w prostych sieciach amatorskich, jak i w rozbudowanych strukturach informatycznych dużych korporacji.
Autor: Scott Mueller, Mark Edward Soper, Barrie Sosinsky Format: B5, Ocena: 6/6 |
Pod względem budowy mogą przypominać popularne komputery osobiste, jak i stanowić dedykowane, a tym samym kosztowne rozwiązania. Do administratorów zainteresowanych pozyskaniem wiedzy o tego typu urządzeniach jest kierowana prezentowana publikacja. Znajdą w niej dogłębne omówienie zagadnień związanych z serwerami, począwszy od ich historii, przez elementy architektury, zarządzanie i konserwację, aż po projektowanie pomieszczeń, w których są umieszczane serwery.
Jak wskazuje tytuł, mamy do czynienia z pozycją wzorowaną na kolejnych wydaniach popularnej również w Polsce książki „Rozbudowa i naprawa komputerów PC”. O ile w przypadku pierwowzoru w grę wchodziło wnikliwe i pełne szczegółów omówienie świata komputerów PC, o tyle w tym przypadku mamy do czynienia z równie precyzyjnym przedstawieniem technologii serwerowych. Warto przy tym podkreślić, że między obydwoma światami zachodzi wiele podobieństw, zarówno w odniesieniu do technologii, jak i do konkretnych komponentów. Wspólnym mianownikiem pozostają np. wybrane procesory, popularne urządzenia wejścia-wyjścia, czy też macierze RAID. Autorzy skrupulatnie odnotowują wszelkie przejawy przenikania się technologii popularnych i serwerowych, ale także wyjaśniają przyczyny zachodzących między nimi różnic. Zgromadzony materiał wypełnia ponad tysiąc stron, przy czym warto podkreślić, iż zostały one zadrukowane czcionką o niewielkim rozmiarze.
Lekturę rozpoczynamy od zapoznania się z historią serwerów. Następnie przyswajamy pełne detali i zestawień informacje o procesorach, chipsetach, płytach głównych, pamięciach, interfejsach dyskowych oraz systemowych urządzeniach wejścia-wyjścia. Poznajemy komponenty wykorzystywane do sporządzania kopii zapasowych, interfejsy sieciowe, podsystemy dyskowe i sieci SAN. Istotne znaczenie z punktu widzenia niezawodności serwerów mają rozważania na temat rozwiązań zwiększających odporność na awarie, a także umożliwiających ochronę zasilania.
Dowiadujemy się ponadto w jakich obudowach są umieszczane serwery oraz jakich reguł należy przestrzegać podczas projektowania pomieszczeń do ich składowania. Autorzy przybliżają również popularne sieciowe systemy operacyjne. Przygotowali też materiały traktujące o serwerach firmy Sun Microsystems. Całość uzupełniają rozważania na temat kupowania, modernizowania i wdrażania serwerów, a także porady związane z ich testowaniem i procesem konserwacji.
„Rozbudowa i naprawa serwerów” to obszerny i szczegółowy przewodnik po świecie serwerów. Dostarcza administratorom informacji o komponentach i technologiach wykorzystywanych do budowy tego typu komputerów. Wyraźnie podkreśla zarówno podobieństwa ze światem popularnych pecetów, jak i wyjaśnia przyczyny korzystania z odmiennych rozwiązań. Autorzy zaprezentowali szeroką gamę komponentów, które można znaleźć zarówno w najnowszych produktach, jak i w tych, które od kilku lat z powodzeniem spełniają swoją rolę w sieciach na całym świecie. Na uznanie zasługują liczne schematy, ilustracje, zestawienia i tabele.
Pomocne są także wskazówki ułatwiające wykrywanie problemów i efektywne zarządzanie serwerami. Docenić należy materiały traktujące o projektowaniu serwerowni oraz porady wspomagające czytelników w procesie zakupu, montażu, modernizacji i wdrażania serwerów. Dla osób zainteresowanych zrozumieniem i opanowaniem technologii serwerów będzie to wartościowa i wysoce użyteczna pozycja.