Witam Redakcję,
czy można, a jeśli tak, to skąd sciągać audycje radiowe? Konkretnie chodzi o audycje Bogusława Wołoszańskigo pt. Sensacje XX Wieku w RadiuZET.
KonradAudycji radiowych nadawanych w internecie nie trzeba w ogóle ściągać. Są to tzw. transmisje strumieniowe, co oznacza, że dźwięk w postaci płynącego bez przerwy strumienia danych jest na bieżąco pobierany z sieci i natychmiast odtwarzany. Nie występuje w tym przypadku zapis na dysk.
Każda stacja radiowa podaje na swojej stronie WWW, które audycje udostępnia w sieci (jeżeli w ogóle) i w jaki sposób można je odsłuchiwać. Jeśli chodzi o RadioZET, to z informacji widocznych na stronie http://www.radiozet.pl wynika, że można słuchać przez internet wszystko, co ta rozgłośnia nadaje. Słuchanie jest możliwe przy użyciu dwóch technologii: Windows Media oraz Peercast. Ta druga jest wydajniejsza, bowiem wykorzystuje sprawdzony protokół P2P (peer-to-peer) – Gnutella. Należy pobrać i zainstalować program Peercast (ze strony RadiaZET), mieć w systemie zainstalowany odtwarzacz muzyczny (Windows Media Player lub Winamp 5.x) i kliknąć odsyłacz widoczny na załączonym zrzucie ekranu. To wszystko.
W internecie są tysiące stacji radiowych. Niektórych można słuchać bezpośrednio z przeglądarki internetowej (po zainstalowaniu odpowiednich komponentów, zależnie od rozgłośni), innych za pomocą odtwarzaczy dźwiękowych, takich jak Winamp, Windows Media Player, RealPlayer itp. Ze względu na kilka standardów nadawania strumieniowego dźwięku niektóre programy mogą obsługiwać tylko pewien rodzaj transmisji strumieniowych (np. SHOUTcast), bądź – po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek – mogą odtwarzać każdą transmisję.
Istnieją też programy przeznaczone wyłącznie do odsłuchiwania radiowych audycji internetowych, takie jak np. Cimlik Streamer (http://cimlik.ovh.org) czy Wuup (http://www.wuup.com) – obydwa programy polskie. Programy te same wyszukują aktualnie nadające rozgłośnie, wraz ze szczegółami typu: nazwa rozgłośni, rodzaj nadawanej muzyki, liczba słuchaczy itd. Inne programy to np. GX::Transcoder, Digi Band Radio, WinFM, Radio Live, Web Stereo itd.
Większość internautów wybrała jednak Winampa, który jest najlepszym odtwarzaczem muzyki w ogóle. Można go pobrać za darmo ze strony http://www.winamp.com, zainstalować i zapomnieć o jakichkolwiek problemach związanych z odtwarzaniem muzyki. Winamp odtwarza wszystko: pliki MP3, WAV, OGG, AIFF i wiele innych, płyty CD audio, transmisje radiowe, a nawet transmisje telewizyjne. Jesli czegoś nie odtwarza, to zazwyczaj dostępna jest gdzieś w sieci wtyczka, którą wystarczy doinstalować i po kłopocie.
Aby odsłuchiwać internetowe audycje radiowe w Winampie, wystarczy wybrać opcję File | Internet Radio. Wówczas pojawi się duże okno z listą wszystkich aktualnie \”widzianych\” przez program rozgłośni. Wybieramy którąkolwiek dwukrotnym kliknięciem i już możemy się cieszyć muzyką płynącą z głośników.
Zupełnie inną kwestią jest nagrywanie (czyli zapisywanie na dysku) internetowych audycji radiowych, które z założenia nie są do tego przeznaczone (transmisja strumieniowa). Do nagrywania internetowych audycji radiowych służą specjalne programy, np. 3D MP Sound Recorder, Audio Maestro, Internet Radio Recorder, Radio Agent i inne. (JB)