Windows nie ma funkcji limitowania przepustowości łącza wybiórczo dla poszczególnych aplikacji. W tym celu trzeba skorzystać ze specjalizowanego oprogramowania. Wybór nie jest duży.
NetLimiter
Najbardziej znany program z tego gatunku. Dostępny w trzech wersjach, różniących się zakresem funkcji i ceną. Najuboższa jest wersja darmowa; jej możliwości ograniczają się do limitowania przepustowości (upload/download) całej strefy lokalnego bądź internetowego połączenia. Dopiero wersja Pro ma możliwość dostrajania przepustowości dla poszczególnych aplikacji, jak i wyodrębnionych w nich procesów.
Poza tym program oferuje funkcje tzw. gwarantowanej przepustowości. Polega to na tym, że jeśli któraś aplikacja lub połączenie uzyska status nadrzędnej (najważniejszej), to automatycznie będzie mu przydzielana pełna lub zadeklarowana przepustowość, kosztem innych połączeń.
Zakres monitorowania i kontroli obejmuje trzy strefy połączeń: Mój komputer, sieć lokalną (LAN) i internet. Każdej z nich można przydzielić niezależne limity, ograniczając np. do jakiegoś poziomu szybkość pobierania danych z internetu. Do tego dochodzi rozbudowany wachlarz ustawień wymuszających respektowanie różnych warunków połączeń i terminów ich obowiązywania.
Unikalną cechą Limitera jest opcja firewalla. Program blokuje i informuje użytkownika, jeśli tylko jakaś aplikacja próbuje nawiązać łączność z siecią, dając mu jednocześnie możliwość określenia zasad dostępu na przyszłość (otwórz/blokuj tymczasowo/zawsze).
NetLimiter ma rozbudowany system monitoringu. Można podglądać na wykresach generowane obciążenia zarówno dla poszczególnych stref, jak i wybranych aplikacji. Użytkownik może także określić w jakich jednostkach mają być podawane wyniki i śledzić ile w wybranym odcinku czasu dana aplikacja wysłała bądź odebrała danych.
Status: shareware/freeware
Cena: 29,95$ lub 16,95$
Ocena: 6/6
- wbudowany prosty firewall
- rozbudowane opcje wprowadzania reguł
- terminarz
- zdalna obsługa
- brak okienka z wykresem bieżących obciążeń
NetPeeker
NetPeeker to przede wszystkim bardzo praktyczny firewall, zwłaszcza dla mało doświadczonych użytkowników sieci. Program domyślnie dopuszcza każdy program i proces, niemniej wyświetla go zaraz na liście połączeń i pozwala dokładnie zdiagnozować jego pochodzenie. Wówczas można zamknąć działający proces (nieznany program), zablokować mu dostęp do sieci lub na różny sposób ograniczyć pasmo dostępu.
Opcje konfiguracyjne odpowiadające za limitowanie przepustowości pozwalają określić maksymalną dopuszczalną prędkość, biorąc osobno pod uwagę kierunek połączenia (download/upload), procesy, jak i adresy IP uczestniczące w wymianie danych.
Za pomocą NetPeekera można też skontrolować prędkość bieżących połączeń (LAN/internet). Przejrzysty schemat raportowania informacji na temat aktywnych aplikacji i procesów ułatwia rozpoznawanie wszelkiego typu narzędzi szpiegowskich instalowanych pokątnie w systemie, i umożliwia zablokowanie im drogi do sieci.
NetPeeker w osobnym procesie może także kontrolować i redukować, jeśli trzeba, ruch jaki generują inne podłączone do serwera komputery – obsługa połączeń ICS. Do tego dochodzi jeszcze moduł ze szczegółowymi raportami na temat zarejestrowanych obciążeń i funkcja do blokowania reklamowych okienek.
Status: shareware
Cena: 25$
Ocena: 6/6
- praktyczny firewall
- przejrzysty interfejs
- kontrola połączeń ICS
BWMeter
Licznik i monitor transferów. Kontroluje ruch z/do komputera zarówno na poziomie jednego użytkownika, jak i całej sieci. Pozwala wyodrębnić i odróżnić ruch między komputerami w lokalnej sieci a internetem. Za jego pomocą można określić skąd przychodzą pakiety danych, dokąd wędrują oraz które porty i protokoły wykorzystują.
BWMeter można wykorzystać do limitowania lub całkowitego zatrzymywania ruchu na wybranych połączeniach, aczkolwiek polega to na dość skomplikowanym ustalaniu celów i wariantów. Można w ten sposób tworzyć precyzyjne reguły dostępu, które będą blokować lub ograniczać ruch na wybranych portach, respektować używanie wyłącznie określonych protokołów, albo też dopuszczać do ruchu tylko wybrane adresy. To wszystko może być także ściśle podporządkowane określonym regułom czasu (terminarz).
Zawarte w programie liczniki pozwalają szybko i dokładnie sprawdzić wartości przesłanych w obie strony danych na przestrzeni wybranej jednostki czasu i ruchu (LAN/internet). Są też dostępne funkcje ostrzegające przed przekroczeniem zdefiniowanych limitów, a dwa skalowalne i pływające okienka pokazują na bieżąco obciążenia osobno dla ruchu przychodzącego i osobno dla wychodzącego.
Status: shareware
Cena: 30$
Ocena: 4/6
- limitowanie połączeń na podstawie portów i protokołów
- precyzyjne statystyki obciążeń
- skomplikowana obsługa
DU Super Controler
Nieco siermiężny, ale za to tani i skuteczny program do limitowania przepustowości na poziomie aplikacji, jak i poszczególnych procesów. Jest przy tym łatwy w obsłudze i do tego zlokalizowany (w polskiej wersji językowej jest nawet plik pomocy).
Program sam wykrywa uruchomione aplikacje. Gdy tylko któraś z nich nawiąże połączenie z siecią, umieści ją na liście i przedstawi nazwę hosta lub numer IP, z którym ta aplikacja się komunikuje. Aby ograniczyć czynnej aplikacji pasmo, wystarczy zaznaczyć ją na liście (lub któryś z jej procesów) i za pomocą dostępnych obok strzałek zredukować jej przepustowość – oddzielnie dla informacji wysyłanych, a oddzielnie dla odbieranych.
Oprócz wprowadzania limitów program pokazuje na wykresie bieżące obciążenia oraz ma funkcję ograniczania hasłem dostępu do ustawień.
Status: shareware
Cena: 14$
Ocena: 5/6
- łatwa obsługa
- przestarzały interfejs
- mało opcji