Użyteczność to jedna z tych rzeczy, o których webmasterzy zaczynają myśleć dopiero po zaprojektowaniu strony. Jak udowadnia książka napisana przez Marka Kasperskiego i Annę Boguską-Torbicz, da się to ze sobą połączyć.
Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce
Autorzy: Marek Kasperski, Anna Boguska-Torbicz
Helion 12/2008
Stron: 368
Cena: 59 zł
www: http://www.helion.pl/ksiazki/wwprot.htm
„Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce” to książka, która nie skupia się wyłącznie na użyteczności, prezentując szerokie podejście do tematu tworzenia stron WWW. Efektownie wydana (w kolorze, z czytelnymi ilustracjami) książka podzielona została na trzy obszerne rozdziały.
Pierwszy rozdział można uznać za najbardziej praktyczny. Poruszono w nim tematykę związaną z elementami strony. To tutaj można znaleźć informacje o właściwym doborze czcionki, kolorystyce czy sugestie na temat tego, jak zaplanować dobry formularz. Nawigacja, reklama i inne elementy strony to rzeczy, których w tym rozdziale nie powinno się pominąć.
Rozdział drugi traktuje o podejściu do projektowania. Przestawione w nim zostały fazy projektowania, a także zalety i wady konkretnych rozwiązań. Na uwagę zasługuje też ostatni rozdział, który przedstawia badania wykorzystywane przy budowaniu własnego serwisu. Mowa w nim m.in. o coraz popularniejszym eyetrackingu oraz innych metodach śledzenie zachowania internautów, jak na przykład testy A/B czy clicktracking.
To, co zasługuje na uznanie, to fakt, że każdy podrozdział zakończony jest spisem literatury, po którą warto sięgnąć by poszerzyć swoją wiedzę w danym temacie. Co ciekawe, autorzy zamieścili także wiele odnośników do stron internetowych i programów, które mogą w znaczny sposób ułatwić pracę podczas projektowania serwisu. Są wśród nich znane serwisy w rodzaju SmashingMagazine.com, ale nie brak także prawdziwych perełek w postaci niszowych blogów prowadzonych przez mniej znanych webdesignerów.
Informacje zawarte w książce są przedstawione w sposób bardzo przystępny, a liczne przykłady z „życia wzięte” pomagają zrozumieć opisywane zagadnienia. Nie jest to więc czysto teoretyczny poradnik, jakich wydano już wiele. Dla początkujących projektantów stron internetowych powinna to być lektura obowiązkowa. Jednak nawet bardziej doświadczeni webmasterzy będą mogli w trakcie jej lektury odświeżyć i uporządkować swoją wiedzę, dowiadując się przy okazji czegoś nowego.