Przeglądając polskie fora poświęcone oprogramowaniu, spotykam się z częstym wychwalaniem zagranicznych aplikacji, które mają swoje polskie odpowiedniki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że programy „made in Poland” stoją często na dużo wyższym poziomie.
Najlepszy przykład to choćby odtwarzacze wideo. BESTplayer (http://www.bestplayer.com.pl) i ALLPlayer (http://www.allplayer.org/pl) to świetne programy, a jednak wielu zdaje się w ogóle ich nie dostrzegać. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, którą chcemy dziś zbadać.
Programy komercyjne
W zestawieniu skupimy się na darmowych aplikacjach, jednak warto wspomnieć też o płatnych programach rodem z Polski. Mamy przecież najlepszy syntezator mowy na świecie! Co? Tak, polska IVONA od kilku lat wygrywa prestiżowe konkursy na najlepsze odwzorowanie ludzkiej mowy przez komputer.
Na YouTube! filmiki z głosem IVONY są już kultowe. Obejrzano je przynajmniej 20 milionów razy, a każdego dnia powstaje kilkanaście nowych
Nie musisz nam wierzyć. Wystarczy, że sam przetestujesz syntezator mowy na oficjalnej stronie IVO Software (http://www.ivona.com). Nikt zmusimy cię też do testów programu ArcaVir (http://www.arcabit.pl), choć to jeden z ciekawszych antywirusów dostępnych na rynku. W testach wypada na równi z najlepszymi, a zaskakuje też nowoczesnymi pomysłami. Najnowszy to pendrive ratunkowy, który składa się z dwóch części – niekasowalnej z programem ArcaVir 2009 Home Protection i drugiej, służącej do wielokrotnego zapisywania, odczytywania i kasowania dowolnych plików.
Na polu ochrony komputerów przed zagrożeniami, polskie produkcje w ogóle prezentują się bardzo dobrze. W tyle nie zostaje oprogramowanie G DATA (http://www.gdata.pl) i MKS (http://www.mks.com.pl). Ceny wszystkich trzech programów w wersjach domowych wahają się od 100 do 150 złotych. Jest też doskonały program do walki ze spamem – SpamRebel (http://www.spamrebel.pl). Doskonały to słowo bardzo mocne, lecz z testów wynika, że aplikacja zatrzymuje nawet 99% niechcianej poczty.
Wśród świetnych polskich produkcji jest też oprogramowanie GPS. AutoMapa (http://www.automapa.pl) to najlepszy system nawigacyjny środkowej Europy.
Polskie darmowe aplikacje
1. HateML Pro 1.1 build 05
Przechodząc do programów darmowych, zaczynamy od czegoś dla webmasterów. Tyle jest różnych edytorów stron internetowych (tradycyjnych i WYSIWYG), że można się pogubić! Nie trzeba jednak szukać zbyt daleko. Na wyciągnięcie myszki jest w końcu polski HateML Pro.
To prawdziwa gratka dla programistów, bo darmowy program – choć delikatny i niewielki – umożliwia sprawdzanie składni kodu (HTML, CSS, PHP) w trakcie pisania, podgląd struktury kodu czy podpowiedzi. Są też zaawansowane narzędzia ułatwiające pracę z PHP (debugger i profiler), a całości dopełnia wbudowany klient FTP.
Zobacz też:
Pajączek 5 NxG
Komercyjny pakiet webmasterski z dużymi tradycjami
NVU
Darmowy edytor graficzny (WYSIWYG), niestety obecnie nie rozwijany
2. WebHat Web Gallery 1.5
Mamy nadzieję, że przyda się Wam również prosty program do tworzenia galerii internetowych. Szczególnie teraz – w wakacje – gdy będziecie mieli ochotę podzielić się ze znajomymi zdjęciami ze wspólnego wyjazdu czy ogniska. Dlaczego WebHat? Wystarczą dwa słowa – łatwość i profesjonalizm. Każdy, nawet początkujący użytkownik, da sobie radę z przygotowaniem własnego albumu, a kilkanaście ładnych i dobrych technicznie (zgodnych ze standardami W3C) szablonów daje pewność, że wszystko będzie wyglądało bardzo dobrze.
WebHat chętnie wykorzystywany jest również przez profesjonalistów. Na obrazku jedna z galerii serwisu ArtInspiro.pl wykonana w WebHat Web Gallery
3. Gekko Manager v0.77
Będzie to tylko trzeba wrzucić gdzieś na serwer. A pomoże w tym niewielki Gekko Manager, polski menedżer plików i klient FTP. To jeden z prostszych programów, które umożliwiają transport danych pomiędzy komputerem i siecią. Największe zalety Gekko to stabilność i przyjazny interfejs (skróty klawiszowe, „przeciągnij i upuść” i logiczny układ opcji). Dobre wrażenie robi również opcja podtrzymywania połączeń, tworzenie archiwów ZIP i zbiór informacji na temat dysku twardego.
Zobacz też:
freeCommander
Bardzo rozbudowany, darmowy menedżer plików
Alt Commander
http://kamil.barlinek.biz/altcmd/
Mniejszy menedżer gotowy do zastosowania „gdziekolwiek jesteś”, a to za sprawą wersji mobilnej, która nie wymaga instalacji
4. Nowe Gadu-Gadu
Nie pozostaje nic innego jak tylko przesłać link do galerii… Zresztą! Zostawmy tę galerię. Nasze zainteresowanie komunikatorami wynika w końcu wprost z ludzkiej potrzeby rozmowy. A dlaczego wybraliśmy GG? Bo ogrom pracy należy docenić.
Nowe Gadu-Gadu to światowa czołówka przekazu tekstowego i dźwiękowego. Wystarczy zerkną na listę nowych opcji: GG na komórkę i WebGadu przez przeglądarkę, sprawdzanie pisowni, nowe statusy, wbudowane radio internetowe (blisko 50 stacji!), serwis społecznościowy i setki dodatków do pobrania.
Wiele ciekawych komunikatorów, w tym polskie: Tlen, Spik i AQQ, znajdziesz również w artykule {link_wew 5287}”10 najlepszych komunikatorów internetowych”{/link_wew}.