Istotną rolę w funkcjonowaniu współczesnych serwisów internetowych odgrywają bazy danych. Usprawniają one proces zarządzania informacjami udostępnianymi w ramach witryn.
Autor: Andrzej Szeląg Format: B5 Ocena: 5/6 |
Do tworzenia serwisów opartych o bazy danych bardzo często wykorzystywany jest zestaw narzędzi, w skład którego wchodzi język PHP, serwer Apache oraz baza danych MySQL. Jest on stosowany nie tylko w połączeniu z Linuksem, ale również na komputerach pracujących pod kontrolą Windows. W przypadku serwerowych edycji Windows godne rozważenia może być zmodyfikowanie wspomnianego zestawu bez konieczności rezygnowania z języka PHP. Rolę serwera Apache przejmują wówczas usługi IIS, natomiast bazę MySQL zastępuje Microsoft SQL Server. O tym, jak tworzyć i zarządzać bazami danych w oparciu o tego typu konfigurację przekonamy się sięgając po prezentowaną publikację.
Autor rozpoczyna od omówienia środowiska testowego przygotowanego na potrzeby książki i udziela wskazówek pomagających czytelnikom w stworzeniu zbliżonych warunków. Wyjaśnia też, gdzie znajdą pliki z kodami źródłowymi i przykładową aplikacją.
Po zakończeniu niezbędnych przygotowań można przystąpić do przyswajania podstawowych informacji o bazach danych. Materiał poświęcony temu zagadnieniu przybliża takie pojęcia jak tabele, kolumny, wiersze danych, pozwala zapoznać się z typami danych, a ponadto uświadamia rolę jaką spełniają indeksy i klucze. Czytelnicy poznają też architektury i typy baz danych oraz uczą się projektowania i tworzenia relacyjnej bazy danych.
Kolejnym etapem nauki jest opanowanie podstaw posługiwania się strukturalnym językiem zapytań SQL. W oparciu o praktyczne przykłady czytelnicy dowiadują się, jak posługiwać się instrukcjami przeznaczonymi do definiowania danych oraz do manipulowania i kontrolowania danymi. Poznają także najczęściej wykorzystywane klauzule, takie jak FROM czy WHERE.
Do tworzenia interaktywnych serwisów internetowych opartych o bazy danych wykorzystywany jest język PHP. Autor przybliża główne atuty tego języka i omawia jego podstawowe elementy (zmienne, stałe, operatory, wyrażenia, funkcje, tablice). Pokazuje też w jaki sposób za pomocą PHP przetwarzać formularze oraz przeprowadzać operacje na plikach. Odnosi się również do instalacji PHP w systemie Windows.
Kontynuując lekturę czytelnicy mają okazję zapoznać się z architekturą usług IIS, poradami w zakresie instalowania serwera IIS w systemach Windows Server 2003 i Windows Vista oraz wprowadzania zmian w konfiguracji na potrzeby obsługi języka PHP.
Materiał poświęcony bazie danych Microsoft SQL Server przybliża zagadnienia związane z wymaganiami, a także przebiegiem instalacji i konfiguracji zarówno edycji MS SQL Server 2000, jak i MS SQL Server 2005. Autor koncentruje następnie swą uwagę na obsłudze bazy MS SQL Server z poziomu języka PHP. Zwraca uwagę na konieczność oddzielania struktury danych od mechanizmów związanych z ich przetwarzaniem i wizualizacją. W oparciu o przykładową aplikację pokazuje, jak uzyskać połączenie z serwerem i bazą, w jaki sposób wprowadzać nowe informacje, oraz uczy wyszukiwania danych w tabeli bazy danych. Godny odnotowania jest także rozdział poświęcony repozytorium PEAR, umożliwiającemu obsługę różnych systemów baz danych w oparciu o jeden zestaw funkcji.
Książka Andrzeja Szeląga to interesujący przewodnik po zagadnieniach związanych z projektowaniem i implementacją relacyjnych baz danych w oparciu o serwerową platformę Windows. Pokazuje w jaki sposób przygotować środowisko pracy oraz ułatwia stawianie pierwszych kroków w zakresie tworzenia baz danych na potrzeby serwisów internetowych. Ułatwi pracę programistom, którzy chcąc czerpać korzyści z języka PHP, muszą zadbać o jego prawidłową współpracę z serwerami przygotowanymi przez Microsoft.