CeBIT 2008 był platformą prezentacji nowych trendów i najważniejszych tematów w branży teleinformatycznej na świecie. Zobacz jaka tematyka została poruszona na tegorocznych targach w Hanowerze i jakie atrakcyjne produkty zostały przedstawione.
Wprowadzona w tym roku nowa formuła targów CeBIT doskonale się sprawdziła. \”Unowocześniona koncepcja imprezy zyskała uznanie zarówno zwiedzających, jak i wystawców\” – powiedział w Hanowerze 9 marca, w dniu zakończenia najważniejszych targów branży teleinformatycznej, Ernst Raue, prezes zarządu Deutsche Messe AG.
Za sukces targów CeBIT 2008 Ernst Raue uznał ich wkład w pozyskiwanie nowych specjalistów dla branży ICT. Kolejnym dużym osiągnięciem jest fakt, że we współpracy z inicjatywą IT-Fitness udało się zachęcić rzesze młodzieży – studentów
i praktykantów – do wyboru drogi zawodowej związanej z teleinformatyką. W tym roku liczba gości w wieku do 30 lat wzrosła aż o 14% w porównaniu do poprzedniej edycji imprezy\” – podkreśla prezes zarządu Deutsche Messe AG. Na CeBIT 2008 przybyło też znacznie więcej niż w roku ubiegłym kobiet zainteresowanych innowacjami teleinformatycznymi – specjalnie dla nich 8 marca zorganizowano akcję \”Women@CeBIT\”. W sobotę targową aż 25% gości CeBIT stanowiły kobiety.
Na CeBIT 2008 przyjechało 5 845 wystawców z 77 krajów. Pod koniec imprezy ich portfele zamówień były pełne nowych zleceń. Mimo, że tegoroczna edycja była o jeden dzień krótsza, przyjechało na nią aż o 3% gości więcej niż w roku 2007 .
\”Green IT – Ekologia w teleinformatyce\”
Na CeBIT 2008 udało się stworzyć międzynarodową platformę wymiany wiedzy dotyczącej aspektów ekologicznych – zarówno dla dostawców, jak i odbiorców działających w branży ICT. Głównymi tematami w ramach zainaugurowanego w tym roku \”Green IT\” były: procesy
i produkty przyjazne środowisku, zmniejszenie zużycia energii w działalności produkcyjnej, ograniczenie poboru mocy w trybie \”standby\”.
Pokazane na \”Green IT\” elektroniczne liczniki energii podłączane do Internetu umożliwiają użytkownikom kontrolę zużycia prądu oraz związanych z tym kosztów w czasie rzeczywistym, zaś elektrowniom – stosowanie korzystniejszej taryfikacji. Zastosowanie nowych zaawansowanych mierników pozwala na zredukowanie liczby urządzeń pomiarowych, co jest ważne z punktu widzenia ekologii – choćby dlatego, że zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do ich obsługi
i chłodzenia.
\”Business Solutions – Rozwiązania dla biznesu\”
Jednym z kluczowych tematów był w tym roku \”Software as
a Service\” – na targach przybliżono nowy model biznesowy polegający na możliwości wykupienia dostępu do oprogramowania w formie usługi dostępnej za pośrednictwem internetu. Kolejny coraz bardziej rozpowszechniony trend to korzystanie z programów komputerowych na urządzeniach mobilnych – wiele aplikacji klasy Business Intelligence (BI) i Customer Relationship Management (CRM) dostępne jest już w wersjach na smartphone\’y.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też tematy takie, jak aplikacje open source, architektury typu SOA oraz RFID – identyfikacja drogą radiową. Pokazano liczne rozwiązania z zakresu identyfikacji dla logistyki, służby zdrowia i systemy kontroli dostępu.
\”Human Resources – Zarządzanie zasobami ludzkimi\”
i \”Learning & Knowledge Solutions – Rozwiązania e-learningowe\”
Centralnym punktem spotkań dla osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi był obszar \”Human Resources\” oraz towarzyszące mu forum dyskusyjne poświęcone tematom zarządzania, rozwoju zawodowego i marketingu personalnego. W ramach znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie \”Giełdy pracy i kariery\” zgromadzono wiele ofert pracy
na stanowiskach związanych z ICT.
Głównymi tematami w ramach tego obszaru były – prócz e-learningu – zastosowanie Web 2.0 do wymiany wiedzy i technologie oparte o semantykę.
\”Home & Mobile Solutions – Rozwiązania mobilne i do użytku domowego\”
Upowszechnienie dostępu do Internetu oraz coraz większa liczba urządzeń sieciowych sprawiają, że użytkownicy mają nieograniczony dostęp do danych, mogą czytać e-maile, oglądać zdjęcia i filmy oraz słuchać utworów muzycznych z dowolnego miejsca na ziemi.
Innowacyjne rozwiązania – jak choćby ekrany dotykowe czy czujniki ruchu – pozwalają
na szybki i łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju danych. Smartphone\’y umożliwia też w pełni interaktywne korzystanie z informacji – dane są do niego bowiem przesyłane na bieżąco
za pośrednictwem Internetu. Również różnego rodzaju usługi coraz częściej dostępne są
w trybie online. W czasie podróży można umilić sobie czas korzystając ze zintegrowanego
z telefonem komórkowym odbiornika DVB-T, który umożliwia oglądanie programów telewizyjnych bezpośrednio na wyświetlaczu komórki. W segmencie notebooków wyraźnie widać trend do miniaturyzacji – bardzo modne są obecnie kompaktowe laptopy
w korzystnych cenach. Kolejną atrakcją na targach była prezentacja luksusowych komputerów przenośnych w obudowach z kompozytów przypominających lakierowaną powierzchnię fortepianu – dostępnych w różnych wersjach kolorystycznych.
\”Security – Bezpieczeństwo teleinformatyczne\”
Bezpieczeństwo danych to jeden z kluczowych tematów na targach CeBIT. W centrum uwagi były w tym roku zintegrowane systemy IT dla firm i użytkowników prywatnych.
Providerzy tego typu rozwiązań stawiają na optymalizację oprogramowania chroniącego komputery pod kątem ich wydajności. Ważnym tematem była też ochrona stacji roboczych przed coraz powszechniejszymi zagrożeniami typu drive-by-downloads powodującymi zainfekowanie komputera po wejściu na specjalnie spreparowane strony internetowe z zainstalowanym złośliwym oprogramowaniem. Dużo mówiono też na temat ochrony przed agresywnymi botnetami.
\”Telematyka i nawigacja\”
Bardzo dużo przełomowych rozwiązań i innowacji zaprezentowano w tym roku w ramach obszaru \”Telematyka i nawigacja\”. Zintegrowane banki danych ze stale aktualizowanymi informacjami na temat ruchu drogowego pozwalają dziś na łatwe i w pełni zautomatyzowane wyszukiwanie najszybszej trasy i umożliwiają dokładniejsze wyliczenie czasu dojazdu. Kierowcy asystują w czasie jazdy elektroniczni asystenci, opcja ta jest obecnie rozszerzana o funkcje przydatne również dla rowerzystów i pieszych. Adres docelowy może być obecnie przekazywany urządzeniom nawigującym głosem. Urządzenie również – dzięki specjalnym syntezatorom mowy typu text-to-speech – może przekazywać fonetycznie nazwy poszczególnych ulic.
Ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyła się w tym roku Caroline – pojazd automatyczny bez kierowcy oraz symulator lotów w formie kadłuba jednosilnikowego samolotu śmigłowego, który unaoczniał możliwości, jakie niesie ze sobą nowoczesna nawigacja satelitarna.
\”Future Parc – Forum prezentacji najważniejszych innowacji
i odkryć naukowych\”
W ramach \”Future Parc – Forum prezentacji najważniejszych innowacji i odkryć naukowych\” szkoły wyższe, instytuty naukowe i firmy komercyjne zaprezentowały najnowsze osiągnięcia i trendy w branży telekomunikacyjnej. Duże zainteresowanie gości wzbudziły nowe technologie audio i wideo, zastosowanie sztucznej inteligencji i systemów opartych
na semantyce, inteligentne tekstylia oraz kamery i wyświetlacze trójwymiarowe.
\”TeleHealth – Rozwiązania dla sektora medycznego\”
Do głównych tematów należały zdigitalizowane kartoteki pacjentów, telemedycyna oraz Ambient Assisted Living – inteligentne systemy nadzoru nad pacjentami pozwalające osobom chorym na samodzielne funkcjonowanie w domach. Zaprezentowano też urządzenia pomiarowe, których odczyt może odbywać się przez Internet, a także systemy pomagające chorym w orientacji i ułatwiające funkcjonowanie w codziennym życiu.
\”Public Sector Solutions – rozwiązania dla sektora publicznego\”
Centralnym zagadnieniem była w tym roku implementacja zaleceń
i wytycznych Unii Europejskiej i problemy związane z unifikacją w urzędach. Ponadto dyskutowano na temat możliwości wykorzystywania danych z systemów geoinformacyjnych.
Stałe tematy, które i tym razem zagościły w ramach \”Public Sector Parc\”, to tworzenie ponadresortowych sieci wymiany informacji, podpis elektroniczny oraz cyfrowe dowody osobiste. Bogaty program uzupełniły liczne wykłady wygłoszone w ramach \”Forum wspólnot\” oraz \”Forum Public Sector Parc\”.
\”Finanse i bankowość\”
Obszar tematyczny \”Finanse i bankowość\” został w tym roku uzupełniony przez \”Point of Sale – Rozwiązania do punktów sprzedaży\”. Pokazano liczne rozwiązania sprzętowe i software\’owe wspierające działalność firm zajmujących się szeroko rozumianymi finansami.
W centrum uwagi nadal były
też kwestie związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym oraz implementacja architektur typu SOA. Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się futurystyczny pokaz \”Future Banking – Placówka bankowa roku 2012\” – pokazano na nim bank przyszłości wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania i oprogramowanie do działów obsługi klienta i innych komórek wspomagających pracę banku.
www.cebit.de