Witam!
Piszę do Państwa, ponieważ nurtuje mnie jedna rzecz. Na stronie www.single.pl w trakcie rejestracji trzeba zaznaczyć, że akceptujemy regulamin. Ta akceptacja jest niezbędna do zarejestrowania się w tym serwisie. I nic dziwnego by w tym nie było gdyby nie fakt, iż regulamin załączony jest w języku niemieckim. Moje pytanie brzmi: czy zgodny jest z prawem swego rodzaju nakaz (jest wymogiem poprawnego zakończenia rejestracji) akceptacji regulaminu, jeżeli jest on przedstawiony w innym języku? Czy nie powinien być napisany w wersji polskiej? Przecież nie każdy zna język niemiecki. Czy należałoby gdzieś zgłosić ten fakt?
JakubRegulamin powinien być oczywiście napisany po polsku. Żyjemy w Polsce, więc usługi kierowane do nas po polsku powinny być opatrzone regulaminem również w języku polskim.
Nie wydaje mi się jednak, by taka wpadka (bo inaczej nie da się tego określić) w serwisie single.pl była zamierzona. Prawdopodobnie niemiecki regulamin został w pośpiechu skopiowany z pierwowzoru, czyli niemieckojęzycznego serwisu single.pl, a potem zespół redakcyjny serwisu najnormalniej w świecie o nim zapomniał. Internet jest medium ponadnarodowym, więc trudno się dziwić, że na niektórych stronach, których właścicielami są obcokrajowcy, mogą pojawiać się jeszcze przedruki ze stron w ich językach ojczystych. To jest bez wątpienia niedopatrzenie, które zostanie zapewne wkrótce poprawione.
Moim zdaniem walka z tym (w formie np. zgłoszenia do jakiegoś urzędu) nie ma sensu. Jeśli już, to bardziej sensowny będzie po prostu e-mail do administratora lub personelu obsługującego serwis single.pl z wytknięciem napotkanego błędu i prośbą o jak najszybsze jego poprawienie.
Zawsze można przecież nie korzystać z danej usługi, nie ma przymusu (na szczęście :-)). Jeśli nagle usługodawca stwierdzi, że wielu użytkowników rezygnuje z jego usługi, z pewnością sam zacznie się interesować co jest tego przyczyną i poprawi swoje strony internetowe. (JB)