Zanim producenci dóbr konsumpcyjnych wydadzą miliony na kampanie reklamowe nowych produktów muszą się upewnić, że działania promocyjne przyniosą spodziewane efekty.
Dlatego producenci próbują się dowiedzieć, czego rzeczywiście potrzebują potencjalni nabywcy. Zlecają więc internetowym panelom badawczym ustalenie, co klienci sądzą o oferowanych przez nich produktach. Panele dzielą się zarobionymi pieniędzmi z osobami, które zdecydują się wziąć udział w prowadzonych przez nich badaniach.
Wypełnianie płatnych ankiet online to znakomita okazja, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Jedyne czego potrzebujemy to komputer z dostępem do internetu. Rejestrując się w panelu musimy podać swoje dane. Najczęściej są to: wiek, płeć, imię i nazwisko, adres, wykształcenie, sytuacja rodzinna i zawodowa. Musimy również wpisać adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany e-mail aktywacyjny. Na adres ten będą także przychodzić zaproszenia do udziału w badaniach.
Po aktywacji konta należy uzupełnić własny profil. Podzielony jest on zazwyczaj na różne kategorie: finanse, podróże, gospodarstwo domowe, zainteresowania itp. Każda kategoria zawiera zestaw szczegółowych pytań mających na celu stworzenie dokładnego wizerunku uczestnika panelu. Na podstawie tych danych firmy badawcze wysyłają ankiety do respondentów.
To, jak często będziemy otrzymywać do wypełnienia ankiety, zależy przede wszystkim od liczby zleceń, które otrzyma firma badawcza oraz od wymagań odnośnie profilu respondentów. Jeśli okaże się, że kwalifikujemy się do danego badania, to otrzymamy e-mail z zaproszeniem, w którym znajdziemy informację o wynagrodzeniu, orientacyjnym czasie trwania badania, dacie wygaśnięcia zaproszenia oraz link do strony WWW zawierającej ankietę. Nie musimy odpowiadać na wszystkie zaproszenia, które otrzymamy od firmy badawczej. Sam decydujemy, w których badaniach chcemy wziąć udział. Czas pojedynczego badania wynosi zazwyczaj od 10 do 30 minut i zależy głównie od liczby pytań, na które musimy udzielić odpowiedzi.
Podstawowe zasady efektywnego udziału w badaniach internetowych
- Załóż oddzielne konto pocztowe przeznaczone wyłącznie do obsługi ankiet, a wszystkie zaproszenia do badań będą zgromadzone w jednym miejscu.
-
Regularnie sprawdzaj konto pocztowe i jak najszybciej odpowiadaj na maile. Pamiętaj, że zaproszenie do badania online jest zazwyczaj ograniczone czasowo. Firma badawcza potrzebuje odpowiedzi od określonej liczby respondentów i kiedy otrzyma wymaganą ilość ankiet, zakończy badanie. Ponadto im szybciej wypełnisz ankietę, tym szybciej otrzymasz możliwość wzięcia udziału w następnym badaniu
- Zapisz się do jak największej liczby paneli badawczych. Im będziesz miał więcej rejestracji, tym więcej otrzymasz ankiet i tym wyższe będą twoje zarobki. Firmy preferują solidnych uczestników badań, dlatego bierz udział także w bezpłatnych ankietach. Dzięki temu pokażesz swoje zaangażowanie i jako aktywny członek panelu będziesz mógł w przyszłości liczyć na lepiej płatne badania.
- W przypadku pytań, które wymagają odpowiedzi w postaci opisowej pokaż swoje zaangażowanie i kreatywność. Unikaj krótkich i standardowych opisów.
- Zapisuj się nawet do tych paneli, które oferują wyłącznie szansę udziału w losowaniu nagród. Mogą być one atrakcyjne finansowo ze względu na wysoką wartość nagród oraz niewielką grupę uczestników.
- Nie spiesz się podczas wypełniania ankiety. Jeśli zbyt szybko odpowiesz na pytania, to możesz zostać zdyskwalifikowany, gdyż firma może uznać, że czas, który poświęciłeś jest niewystarczający do udzielenia rzetelnych odpowiedzi.
- Odpowiadaj szczerze na pytania i nie próbuj zakładać wielu kont w jednym serwisie. Firmy badawcze mają doświadczony personel, który potrafi wykryć sztuczne odpowiedzi oraz fałszywe konta.
- Uzupełnij wszystkie profile dostępne w panelu. Im więcej udostępnisz informacji na swój temat, tym większe szanse, że zostaniesz wybrany do konkretnych badań. Pamiętaj również o aktualizacji tych danych w przyszłości.
Należy zwrócić uwagę na to, że otrzymanie zaproszenia do badania nie daje nam jeszcze gwarancji, że będziemy mogli wziąć w nim udział. Przed wypełnieniem ankiety często będziemy proszeni o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Te wstępne pytania pozwalają określić firmie badawczej czy jesteśmy odpowiednim respondentem do danego badania. Jeśli okaże się, że nasze zgłoszenie zostało odrzucone, to możemy wziąć udział w losowaniu nagrody pocieszenia..
Za wypełnione ankiety otrzymujemy wynagrodzenie w postaci premii pieniężnych, bonów towarowych lub nagród rzeczowych. Jeśli firma oferuje gotówkę, to zazwyczaj pozwala nam wybrać sposób w jaki chcemy otrzymać wypłatę. Najpopularniejsze opcje to przekaz elektroniczny (przelew na konto bankowe lub PayPal) oraz czek wysyłany na adres podany podczas rejestracji. Jeśli firma badawcza wynagradza użytkowników nagrodami, to mogą być one przyznawane za konkretne zadania bądź też użytkownicy otrzymują punkty, które mogą wymienić na nagrody.
Czasami za wypełnienie ankiety otrzymamy jedynie możliwość wzięcia udziału w losowaniu wartościowych nagród, takich jak: odtwarzacze MP3, telefony komórkowe, komputery, odtwarzacze DVD oraz nagrody pieniężne. W niektórych badaniach uczestnicy są wynagradzani próbkami towarów, które są do nich wysyłane po to, aby mogli je przetestować zanim zaczną odpowiadać na pytania.
Grupy fokusowe
Czasami zamiast do wypełnienia ankiety panel badawczy może nas zaprosić do udziału w grupie fokusowej. Zaproszenia takie są najczęściej kierowane do osób, które wcześniej brały aktywny udział w badaniach ankietowych.
Grupę fokusową tworzy kilku lub kilkunastu respondentów, którzy spotykają się o wcześniej ustalonej godzinie na czacie. Grupą zarządza moderator, który prowadzi z uczestnikami spotkania rozmowę na temat badanego produktu bądź usługi. Badanie fokusowe może trwać nawet kilka godzin i zazwyczaj jest znacznie lepiej płatne niż wypełnianie ankiet.
Internetowe panele badawcze akceptujące użytkowników z Polski |