Witam,
mam pytanie: czym najlepiej zgrywać pliki wideo odtwarzane strumieniowo?
ArkadiuszPisaliśmy o tym w sierpniu 2005 r., w artykule pt. \”Nagrywanie z internetu. Jak zapisywać do pliku strumienie audio i wideo?\” autorstwa Wojciecha Łamka. Posłużę się tu cytatem z tego tekstu.
Ponieważ media strumieniowe nie są zapisywane na dysku odbiorcy, do ich nagrania trzeba użyć specjalnych aplikacji. Można je podzielić na dwie kategorie. Pierwszą stanowią aplikacje przeznaczone wyłącznie do zgrywania danych strumieniowych do plików. Zazwyczaj potrafią one zapisywać dane tylko w jednym formacie (np. Windows Media lub RealMedia), ale są dostępne również narzędzia obsługujące kilka standardów.
Drugą grupę stanowią programy służące do pobierania plików (menedżery downloadu), które zaopatrzono w funkcję zapisywania strumieni.
Bardzo przydatną cechą programów nagrywających jest zdolność do rejestracji strumienia z jakością lepszą niż pozwala na to posiadane łącze. Czas takiego nagrania zostaje w takim przypadku odpowiednio wydłużony, ale dzięki temu nawet osoby łączące się z internetem za pośrednictwem modemu mogą cieszyć się nagraniami o najwyższej jakości.
Aby móc dokonać nagrania, musimy dysponować adresem strumienia danych. Niektóre nagrywarki strumieni potrafią automatycznie przechwycić adres odtwarzanych na komputerze mediów. Jeśli nasz program nie ma takiej funkcji, musimy odnaleźć odpowiedni URL, co nie jest wcale łatwe, gdyż twórcy serwisów internetowych często ukrywają właściwy link.
Najłatwiej zdobyć adres danych audio/wideo kiedy odnośnik do nich został umieszczony na stronie WWW. Wystarczy skopiować go do schowka i wkleić w aplikacji przechwytującej transmisję strumieniową. Podobnie postępujemy, jeśli dysponujemy linkiem wskazującym na plik przekierowujący (metaplik). Jeśli program nagrywający nie potrafi przetworzyć metapliku, możemy spróbować zapisać go na dysku, a następnie, używając notatnika, odszukać w nim adres właściwego strumienia.
Źródło transmisji możemy także odczytać bezpośrednio z odtwarzacza multimediów. W tym celu w Real Playerze z menu File wybieramy opcję Clip Properties, a następnie View Clip Info lub Clip Source. Korzystając z Windows Media Playera klikamy Plik i Właściwości. Szukany adres znajdziemy w zakładce Plik. Z kolei Winamp wyświetli URL po wybraniu opcji View file info z menu File.
Jeśli nie uda się pozyskać adresu za pomocą powyższych metod, to ostatnią deskę ratunku stanowią specjalne programy służące wyłącznie do przechwytywania adresów URL. Monitorują one cały ruch sieciowy na komputerze i jeśli wykryją otwarcie pliku o rozszerzeniu zdefiniowanym przez użytkownika, wyświetlą jego adres.
A teraz oprogramowanie:
– Replay Video Suite (http://www.wmrecorder.com, shareware, cena 49,95 USD) – nagrywa strumienie Windows Media, Shoutcast oraz RealMedia, zapisuje na dysk pliki WAV, MP3, AVI, MPEG;
– SDP (http://sdp.ppona.com, freeware) – zapisuje strumienie Windows Media transmitowane za pomocą protokołów MMS oraz HTTP;
– Web Stream Recorder Pro (http://www.sytexis.com, shareware, cena 39,95 USD) – zapisuje na dysku strumienie Windows Media i Shoutcast oraz RealMedia i QuickTime, ale te dwa ostatnie pod warunkiem, że są przesyłane za pomocą protokołu HTTP;
– FlashGet (http://www.amazesoft.com/index_en.htm, adware, cena 29,95 USD) – pobiera i zapisuje strumienie audio i wideo transmitowane za pomocą protokołów HTTP, MMS i RTSP. (JB)