Witam,
czy są jakieś skuteczne sposoby zabezpieczenia witryny internetowej przed podejrzeniem kodu?Nie, nie ma. Można oczywiście zabezpieczyć witrynę hasłem, skryptami JavaScript lub PHP, ale wówczas jej publikowanie straciłoby sens, ponieważ mogliby ją oglądać tylko ludzie znający hasło lub z puli osób, które sam musiałby Pan dopuścić do oglądania. A przecież każdemu webmasterowi zależy na jak największej odwiedzalności…
Kiedyś popularne były np. proste skrypty, które blokowały w przeglądarkach opcję Pokaż źródło. Co z tego, skoro skrypty te nie potrafiły zablokować przycisku Edytuj, wskutek czego strony tak \”zabezpieczone\” i tak mogły być w całości wyświetlone w postaci źródłowej.
Tak czy inaczej, jeśli stronę WWW ktoś w ogóle ma ujrzeć, to musi ona zostać do niego wysłana w całości, tak aby przeglądarka mogła wszystko odczytać i odpowiednio zinterpretować. A gdy strona jest już w przeglądarce, to tym samym jest jawna, całkowicie \”bezbronna\” i można ją dowolnie podglądać.
Zamiast zabezpieczać całą witrynę, co raczej nie ma większego sensu, można się pokusić o zabezpieczenie poszczególnych jej elementów. Przede wszystkim chodzi o zdjęcia (w których wykonanie i obróbkę zazwyczaj trzeba włożyć sporo wysiłku). Pisaliśmy już o tym szczegółowo w MI 2/05 w artykule pt. \”Obrazki pod kluczem: jak utrudnić życie plagiatorom. Zabezpieczanie galerii internetowych\” – był to opis skryptów PHP chroniących obrazy przed kopiowaniem. Ale obrazy można również zabezpieczać za pomocą tzw. znaków wodnych (ang. watermarks), które wkleja się bezpośrednio z poziomu edytora graficznego (np. Adobe Photoshop) lub za pomocą specjalnych narzędzi, które potrafią zabezpieczyć znakiem wodnym hurtowo wiele obrazów naraz. Znak wodny w obrazie może być widoczny lub niewidoczny, zaś jego usunięcie jest niemożliwe.
Moim zdaniem powinien Pan jednak porzucić swoje obawy co do ewentualnej możliwości splagiatowania projektu bądź treści Pańskiej witryny przez amatorów cudzej własności, ponieważ każdy przejaw twórczości jest chroniony prawnie z urzędu (prawo autorskie). Jeśli ktoś dokona plagiatu Pańskiej witryny, wówczas podlega odpowiedniej karze, wystarczy wnieść pozew do sądu. Ponieważ było już wiele procesów dotyczących łamania praw autorskich, i wszystkie z nich zostały roztrzygnięte na korzyść autorów, uświadomienie polskiego społeczeństwa w tym zakresie jest coraz większe i coraz mniej ludzi jest skłonnych do kradzieży efektów cudzej pracy. (JB)