Użytkownicy szerokopasmowego dostępu do internetu realizowanego w oparciu o technologię ADSL korzystają zazwyczaj z prostych modemów podłączanych do komputera za pośrednictwem złącza USB. Nie zawsze mają świadomość istnienia bardziej rozbudowanych rozwiązań, przyczyniających się do zwiększania komfortu pracy z siecią. Warto zatem sprawdzić jaką funkcjonalność oferują zaawansowane urządzenia, takie jak FRITZ!Box Fon WLAN.
Prosty modem podłączany do portu USB, doskonale znany m.in. użytkownikom neostrady, zazwyczaj sprawnie wywiązuje się ze swojej roli polegającej na zapewnianiu dostępu do internetu. Problemy pojawiają się w sytuacji, gdy użytkownik planuje udostępnienie internetu innym komputerom w sieci lokalnej lub zastanawia się nad uzyskaniem bezprzewodowego dostępu do internetu.
Zaawansowane urządzenia wspomagają użytkowników również w procesie zabezpieczania sieci, a ponadto ułatwiają korzystanie z telefonii internetowej.
Warto dodać, że są zazwyczaj stosunkowo łatwe w obsłudze, m.in. dzięki możliwości ustalania parametrów ich pracy z poziomu przeglądarki internetowej.
Dobrym przykładem tego typu rozwiązania jest produkt firmy AVM o nazwie FRITZ!Box Fon WLAN. Jest to jedno z najbardziej rozbudowanych pod względem funkcjonalnym urządzeń, kierowanych do użytkowników łączy działających w oparciu o technologię ADSL. Sprawdźmy zatem jakie funkcje kryje w sobie atrakcyjna pod względem stylistycznym obudowa o niewielkich gabarytach.
Modem ADSL
Podstawowym zadaniem realizowanym przez FRITZ!Box Fon WLAN jest praca w trybie modemu ADSL. Wersja zgodna ze standardem ADSL w aneksie A zapewnia możliwość współpracy z usługami ADSL funkcjonującymi w oparciu o linie analogowe, czyli np. z neostradą.
Dostępny jest także wariant zgodny z aneksem B, przeznaczony dla użytkowników linii cyfrowych. Maksymalna prędkość pobierania danych kształtuje się na poziomie 8 Mbit/s, natomiast w przypadku wysyłania danych uzyskiwana jest prędkość 1 Mbit/s.
Ważną cechą wbudowanego modemu ADSL jest fakt, że oferuje on funkcję kształtowania ruchu (traffic shaping). W przypadku standardowego modemu podczas wysyłania dużych ilości danych następuje wyraźnie odczuwalny spadek szybkości ich pobierania.
Jest to związane ze sposobem przesyłania informacji za pomocą protokołu TCP/IP i koniecznością potwierdzania otrzymanych pakietów.
Technika kształtowania ruchu \”ADSL traffic shaping\” niweluje to niekorzystne zjawisko, przypisując pakietom potwierdzającym odbiór danych najwyższy priorytet, pozwalając tym samym na uzyskiwanie maksymalnej szybkości pobierania danych niezależnie od stopnia, w jakim jest obciążane łącze za sprawą wysyłanych danych.
Warto odnotować, że użytkownik może wyłączyć wbudowany modem i korzystać z pozostałych funkcji produktu w połączeniu z innym rodzajem dostępu do internetu.
Ruter
Wbudowany ruter wspierający połączenia realizowane za pośrednictwem portu Ethernet, karty sieciowej USB i punktu dostępowego WiFi ułatwia współdzielenie łącza internetowego i proces budowy sieci lokalnej.
Dzięki serwerowi DHCP uproszczony jest proces konfiguracji poszczególnych komputerów podłączanych do sieci lokalnej. Serwer ten można wyłączyć, co wiąże się z koniecznością samodzielnego przypisywania adresów IP komputerom funkcjonującym w ramach sieci lokalnej.
Karta sieciowa USB
Użytkownicy dysponujący komputerami, które nie zostały wyposażone w karty sieciowe mogą skorzystać z wbudowanej w urządzenie karty sieciowej USB. Rozwiązanie to sprawdzi się również w sytuacji, gdy korzystamy jednocześnie z komputera stacjonarnego i przenośnego.
Główną jednostkę podłączamy wówczas za pomocą Ethernetu, natomiast notebooka za pośrednictwem portu USB. Karta sieciowa USB jest elementem, który zwiększa elastyczność w zakresie realizacji połączeń komputerów z prezentowanym urządzeniem.
Zapora ogniowa
Za bezpieczeństwo użytkownika odpowiada wbudowany moduł zapory ogniowej. Realizuje on proces translacji adresów NAT. Filtruje ponadto pakiety oraz chroni porty logiczne. Zapewnia też wsparcie dla strefy zdemilitaryzowanej (DMZ). Dodatkowym zabezpieczeniem jest dostarczany w zestawie program FRITZ!webProtect.
Centralka telefoniczna
Interesującym elementem prezentowanego urządzenia jest moduł centralki telefonicznej. Pozwala on na realizowanie połączeń telefonicznych za pośrednictwem linii analogowych, cyfrowych i poprzez internet. Elastyczność tego rozwiązania wynika m.in. z możliwości stosowania posiadanych aparatów telefonicznych niezależnie od linii za pomocą której realizowane jest połączenie.
Użytkownik może więc swobodnie korzystać np. z telefonów bezprzewodowych. Obsługa połączeń wykonywanych w trybie VoIP (Voice over IP) jest realizowana w oparciu o usługi oferowane przez operatorów telefonii internetowej, takich jak np. Halonet (http://www.halonet.pl).
Diody sygnalizacyjne umieszczone na przednim panelu pozwalają kontrolować sposób realizowania połączeń i informują o wykorzystywanej podczas rozmowy linii (stacjonarna lub internet). Istotne znaczenie ma fakt, że do prowadzenia rozmów za pośrednictwem internetu nie trzeba włączać komputera.
W przypadku gdy nie jest możliwa realizacja połączenia w trybie VoIP, FRITZ!Box Fon WLAN automatycznie przełącza się na linię stacjonarną. Użytkownik może również sporządzić listę numerów (np. pogotowia i serwisów technicznych), z którymi chce się łączyć wyłącznie za pomocą linii stacjonarnej.
W urządzeniu zintegrowano także funkcje znane z centralek ISDN, takie jak przekierowanie rozmów lub skrócone wybieranie. Godna odnotowania jest też możliwość zmiany wybranych parametrów pracy za pomocą telefonu, np. włączenie lub wyłączenie modułu punktu dostępowego WiFi.
Punkt dostępowy WiFi
Osoby zainteresowane uzyskaniem bezprzewodowego dostępu do sieci mogą skorzystać z modułu punktu dostępowego WiFi. Wspiera on popularne standardy 802.11b i 802.11g, umożliwiające transmisję danych odpowiednio z prędkością 11 Mbit/s i 54 Mbit/s. Udostępnia ponadto dodatkowy tryb turbo 802.11g++, w ramach którego dane są przesyłane z prędkością 125 Mbit/s.
Firma AVM dokonuje wstępnej konfiguracji każdego produktu z użyciem unikalnego klucza WEP-128, co pozwala zabezpieczyć sieć WLAN przed nieautoryzowanym dostępem już od momentu instalacji urządzenia. Stosowny kod jest umieszczony na opakowaniu płyty CD-ROM dostarczanej w zestawie, a także na dolnej części obudowy. Zintegrowane szyfrowanie WPA2 zapewnia natomiast zgodność z najnowszym standardem 802.11i.
Informacje
Producent: HSF Poland
Strona WWW: http://www.fritzbox.pl