W drugiej części naszego zestawienia zamieściliśmy bardziej nietypowe programy pocztowe. Oprócz darmowych aplikacji, wskazujemy także płatne programy warte polecenia.
Draco Organizer 3.09
Polskim użytkownikom z pewnością przypadnie zaś do gustu Draco Organizer. Jak mówi sama nazwa, Draco to program wielofunkcyjny. Za jego pomocą umieścimy na specjalnym kalendarzu planowane spotkania, wydarzenia i zadania do wykonania. Przyda się też jako sejf, czytnik RSS czy aplikacja do wysyłania SMS. Nas interesuje jednak szczególnie klient poczty.
Jako program pocztowy, Draco Organizer, prezentuje się bardzo ciekawie. Jak przystało na produkt polski, nie stwarza problemów z kodowaniem. Nie wymaga też godzin straconych na grzebaniu w ustawieniach.
Trudno byłoby nazwać klienta e-mail Draco aplikacją rozbudowaną. Nie ma tutaj mowy o obsłudze grup dyskusyjnych czy wspomaganiu sieci LAN. Jest jednak duża elastyczność, różne formy importowania, eksportowania i archiwizacji danych, możliwość podglądu i kasowania poczty bezpośrednio na serwerze czy szyfrowanie wiadomości. Bez problemu sprawdzimy też pisownię wiadomości, pokolorujemy w dyskusji interesujące nas fragmenty lub poszukamy listu po fragmencie jego treści.
Evolution for Windows 2.24
http://projects.gnome.org/evolution
Bardziej popularnym, a i niezwykle ciekawym programem jest Evolution. To kolejne połączenie klienta poczty i programu typu PIM (Personal Information Manager – zarządca informacji osobistej). Jest nieco podobny do Microsoft Outlook, a poza programem pocztowym, oferuje kalendarz, listę zadań, książkę adresową i notatnik.
Główne funkcje samego klienta e-mail to obsługa wielu kont pocztowych, wirtualne foldery, przeszukiwanie poczty, wysokie bezpieczeństwo i wsparcie dla palmtopów. Dość ciekawie prezentują się dodatkowe opcje, takie jak integracja kalendarza z książką adresową i przypominanie.
Evolution to aplikacja szczególnie lubiana przez użytkowników serwerów pracy grupowej Novell GroupWise oraz Kolab. W ogóle program ten świetnie nadaje się do pracy w sieci lokalnej. Wersje dla Windows znajdziesz pod adresem: http://dipconsultants.com/Evolution.
eM Client 1.5
Wśród wszechstronnych programów pocztowych jest jeszcze eM Client 1.5. To nowoczesna aplikacja będąca połączeniem klienta pocztowego, kalendarza, organizatora czasu i książki kontaktowej. Na słowa uznania zasługuje możliwość importowania wiadomości i książek kontaktowych z najróżniejszych programów (Outlook, OE, Thunderbird, The Bat i inne). Podobać może się też łatwość obsługi, która sprawia, że eM Client to gratka dla początkujących.
Program zapewnia powiadamianie o nowej poczcie sygnałem dźwiękowym. Możemy przygotować szablony dla swoich wiadomości, a wszystkie otrzymywane listy będą musiały pokonać barierę antywirusa i filtru odrzucającego spam. eM Client posiada również kilka ciekawych wtyczek. Doskonale współdziała dzięki nim z serwisami Linkedin, Last.fm czy Facebook.
Claws Mail 3.7.1
Przeglądając programy pocztowe, głupio byłoby nie zwrócić uwagi na Claws Mail. Jego twórcy prezentują nieco odmienne spojrzenie na idealny program pocztowy. Odrzucają wszelkie wodotryski i nieprzydatne możliwości, stawiając na pierwszym miejscu szybkość, łatwość obsługi oraz dużą funkcjonalność. Claws Mail nie jest więc programem zarządzania informacją osobistą, jak Evolution czy Outlook. Nie umożliwia także tworzenia i wysyłania maili w formacie HTML, przygotowywania szablonów wiadomości itp.
Jest za to bardzo przyjazny dla użytkownika oraz jego komputera. Autorzy starają się, by zużywał jak najmniej zasobów, więc powinien działać bez problemu na komputerach z małą ilością pamięci i o słabych procesorach. Claws Mail obsługuje wiele kont i skrzynek. Posiada potężny mechanizm filtrowania i poszukiwania, możliwości importu/eksportu z wielu różnych formatów czy wreszcie obsługę cyfrowych podpisów i szyfrowania.
Na wyróżnienie zasługuje też system wtyczek, podobny nieco do tego, jakim może poszczycić się Thunderbird. Choć z natury program ma być łatwy i lekki, jeśli tylko chcemy, przemienimy go w bardzo rozbudowany kombajn do najważniejszych codziennych czynności.
W razie problemów przy instalacji programu, zapoznaj się z podręcznikiem użytkownika (http://www.claws-mail.org/manual/pl/). Wtyczki do programu znajdziesz z kolei pod adresem http://claws-mail.org/plugins.php.
Inne darmowe programy
Wśród bezpłatnych pozycji to właściwie wszystko, co moglibyśmy wam polecić. Ciekawie prezentuje się jeszcze Opera Mail – klient e-mail będący rozszerzeniem przeglądarki Opera. Choć minimalistyczny i o dość ograniczonych możliwościach, znajdzie wielu zwolenników. Zwłaszcza wśród tych, którzy programu pocztowego wykorzystują do tego, co najprostsze, czyli zwyczajnego wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych (program radzi sobie także z formatem HTML).
Obszerną listę pozostałych programów pocztowych można znaleźć na Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Por%C3%B3wnanie_program%C3%B3w_pocztowych).
Płatne programy pocztowe
Jeżeli ktoś nie lubi webmail, takich jak Gmail (http://gmail.com) czy Poczta WP (http://poczta.wp.pl) a żaden z darmowych programów nie przypadł mu do gustu, ostatnią możliwością jest zainwestowanie w płatny program pocztowy. Chcielibyśmy przedstawić dwie takie aplikacje.
Pierwsza to bardzo popularny The Bat! (v.4.1). Łatwość użycia i polska wersja językowa czynią z niego idealny program dla początkujących użytkowników. Mnogość zaawansowanych opcji zachęci z kolei tych bardziej wymagających. Fakt, że Nietoperz, choć kosztuje ponad 115 złotych, zyskuje coraz większe grono fanów, jest chyba jego najlepszą rekomendacją.
Jest jeszcze dzieło Corel Corporation – WordPerfect Mail. Do jakości programów z rodziny Corel nie trzeba chyba nikogo przekonywać, a choć WPM nie jest najważniejszym projektem korporacji, również wygląda ciekawie. Wygląda to jednak dobre słowo, bo rzeczywiście zdaje się, że program jest nastawiony raczej na estetykę i jakość prezentacji wiadomości niż funkcjonalność. Brakuje dobrego zabezpieczenia przed spamem i robakami. Łatwo też natknąć się na kłopoty w interfejsie: kiepsko prezentuje się pod tym względem choćby lista kontaktowa. Cena? 150 złotych.
Podsumowanie
Pytanie, które ciśnie się na usta po lekturze tego typu podsumowań, jest oczywiste. Jakiego programu użyć? Przede wszystkim takiego, który TOBIE będzie służył dobrze.
Jeśli potrzebujesz czegoś nieskomplikowanego i łatwego w obsłudze, może to być nawet prosty dodatek do Opery. Ciekawie zaprezentował się też eM Client. Dla zabieganych, poszukujących programu do zarządzania zadaniami i czasem, idealny będzie Evolution lub polski Draco Organizer. Ten pierwszy, podobnie jak Pegasus Mail, przyda się też w pracy (choćby przy prowadzeniu newslettera).
Przyznać trzeba, że wśród wszystkich aplikacji wyróżnia się Thunderbird, który przy odpowiednim doborze wtyczek, bije na głowę całą konkurencję. Nie zapominałbym też o produktach Microsoftu. Choć rzadko piszę o nich pozytywnie, starego i dobrego Outlook Express do dziś darzę wielkim sentymentem.