Potrzeba pisania listów jest w nas zakorzeniona bardzo głęboko. Ludzie wysyłali je już w Sumerze, przyczyniły się one do rozwoju sztuki pisania i czytania. Dziś jednak więcej niż o tradycyjnej poczcie, mówi się o e-pistolografii, czyli sztuce szybkiego i prostego przekazu. Schodząc na ziemię – czy to w pracy, czy w miłosnej korespondencji – będziemy potrzebowali skutecznego programu pocztowego.
Fakt, że listy piszą prawie wszyscy, wskazywałby na to, że klientów poczty e-mail jest bardzo dużo. Jeśli tak, z łatwością wybierzemy te 10 najlepszych, z których każdy nadawałby się do natychmiastowej instalacji. Niestety, jak się zaraz okaże, rzeczywistość jest nieco mniej kolorowa.
Pierwsza możliwość, która nasuwa się użytkownikom Windows to Outlook Express lub należący do pakietu Office – Microsoft Outlook. Programy te nie są jednak ani idealne, ani w pełni darmowe. Popatrzmy więc wspólnie na to, co oferują ich bezpłatne odpowiedniki.
Mozilla Thunderbird 2.0.0.21
Zaczynamy od gołębia pocztowego korporacji Mozilla. Dlaczego właśnie Thunderbird? Projekt ten urzeka prostotą obsługi, przyjaznym wyglądem i setkami wtyczek, które rozbudują i urozmaicą możliwości programu. Dysponuje bogatym słownikiem języka polskiego i możliwością sprawdzania pisowni. Doskonale radzi sobie z polskim kodowaniem.
Konfiguracja pierwszej skrzynki pocztowej w programie Mozilla Thunderbird
Krok 1:
Ściągamy najnowszą (2.0.0.21) wersję programu z serwisu Mozilla Thunderbird (http://www.thunderbird.pl).
Krok 2:
Instalujemy program na dysku (wybraliśmy instalację standardową)
Krok 3:
Jeśli chcemy, możemy zaimportować dane z innych programów pocztowych
Krok 4:
Zakładamy nową skrzynkę pocztową a następnie konfigurujemy konto pocztowe i program
Najważniejsza zaleta programu, która odróżnia go od innych aplikacji tego typu, to wtyczki. Opisujemy je szeroko w artykule {link_wew 410}Thunderbird i jego piórka{/link_wew}.
Oto najciekawsze z rozszerzeń (znajdziesz je na oficjalnej stronie programu):
{ikona-nc01}
Leet Key
http://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/770
Pozwala szybko przerobić tekst wpisanej wiadomości i nadać mu cechy zgodne z wybranym szablonem. Można pozamieniać litery z dużych na małe lub odwrotnie, pisać morsem lub szyfrować tekst używając różnych technik kamuflażu (w tym ROT13).
{ikona-nc02}
mailTagger
http://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/749
Ułatwia wklejanie do wiadomości pocztowych grafiki z wybranych wcześniej katalogów. Rozszerzenie domyślnie instaluje także zestaw graficznych uśmieszków. W opcjach konfiguracyjnych można zdefiniować domyślne wartości alternatywnych tekstów opisujących graficzne obrazki.
{ikona-nc03}
QuickNote
http://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/46
Podręczny notes, do którego można zapisywać różne notatki lub wklejać teksty skopiowane z otrzymanych wiadomości (polecenie w menu kontekstowym).
{ikona-nc04}
InfoRSS
http://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/361
Odrębny czytnik kanałów RSS z obszerną paletą ustawień konfiguracyjnych. Skróty z subskrybowanych kanałów wyświetlane są na pasku stanu Thunderbirda, skąd można nimi swobodnie zarządzać.
{ikona-nc05}
FoxyTunes
http://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/219
Pozwala sterować wybranym medialnym odtwarzaczem zainstalowanym w systemie bezpośrednio z poziomu Thunderbirda.
{ikona-nc06}
Jabberpresence
http://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/867
Z poziomu Thunderbirda można sprawdzać dostępność wybranych użytkowników sieci Jabber.
Pegasus Mail v4.41
Kolejnym ciekawym klientem poczty jest Pegasus. Program dobrze charakteryzuje słowo „bezpieczeństwo”. Jak dotąd nie dotarliśmy do żadnych informacji o wirusach, które mogłyby mu zaszkodzić. Choć nie jest tak funkcjonalny, jak Thunderbird (po instalacji wtyczek), również wyposażony został w obszerny zasób funkcji.
Jest wśród nich bardzo skuteczny program do walki ze spamem – Spamhalter. Po jego włączeniu wszystkie śmieci zaczną lądować w specjalnym folderze. Na początku należy tam często zaglądać, gdyż czasem zdarza się znaleźć tam pożądaną pocztę. Wystarczy jednak zaznaczyć, że dany mail to nie spam i nic podobnego już więcej tam nie trafi. Nie trzeba tworzyć żadnych reguł i kombinować – program działa sam i uczy się na swoich błędach.
Kolejna unikalna funkcja to bardzo dobry mechanizm dla autorów newsletterów. W programie możemy opracować listę dystrybucyjną i z łatwością edytować listę jej odbiorców.
Minus to brak polskiego interfejsu. Listy z polskimi znakami wysyła i odbiera się jednak bez najmniejszego problemu (w starszych wersjach były z tym kłopoty!). Jeśli jesteśmy przy wadach programu, dobrze będzie też wspomnieć o tym, że interfejs nie jest zbyt intuicyjny, a graficznie program odstaje nieco od konkurencji. Nie jest to najlepszy klient e-mail dla początkujących.