Zgodnie z informacją zamieszczoną na okładce książka ta ma stanowić rodzaj praktycznego przewodnika po pasywnym rozpoznaniu i atakach pośrednich. W istocie mamy do czynienia z pozycją, która w nietypowy sposób odnosi się do zagadnień bezpieczeństwa i ochrony danych.
Autorzy: Format: B5, stron: 304 Ocena: 5/6 |
Michał Zalewski to samouk zajmujący się bezpieczeństwem informacji. Obszar jego badań obejmuje sprzęt, zasady projektowania systemów operacyjnych i zabezpieczenia sieci. Pracował jako specjalista do spraw bezpieczeństwa w kilku firmach zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.
Jest autorem narzędzi związanych z bezpieczeństwem oraz licznych publikacji poświęconych tej tematyce, do których zalicza się m.in. książka \”Cisza w sieci\”.
Autor świadomie pominął powszechnie znane metody ataków wykorzystywane przez sieciowych przestępców. Zdając sobie sprawę z tego, że nie sposób przygotować dzieła w pełni wyczerpującego zagadnienia związane z bezpieczeństwem, skupił swą uwagę na technikach wyrafinowanych, słabo dotychczas rozpoznanych i często niedocenianych.
Zaprosił czytelników do odbycia podróży, której trasa wiedzie przez poszczególne etapy wędrówki informacji począwszy od jej powstania, poprzez drogę przez sieć, aż do miejsca docelowego. Na każdym etapie zwrócił uwagę na potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa przesyłanych danych.
Omawiając składowe technik mających zastosowanie na danym etapie przetwarzania danych zaprezentował ich skutki uboczne, wskazał kierunki dalszego zgłębiania tematu oraz zaproponował metody rozwiązania wybranych problemów. Mamy zatem możliwość wnikliwego śledzenia informacji począwszy od wciśnięcia klawisza, poprzez wykorzystanie poszczególnych protokołów sieciowych, aż po osiągnięcie miejsca docelowego.
W ostatniej części książki autor podjął próbę przyjrzenia się sieci jako całości, traktując ją jako element aktywnego otoczenia dla procesów komunikacyjnych zachodzących między poszczególnymi komputerami. Skupił swą uwagę m.in. na pasożytniczych technikach informatycznych, topologii sieci i analizie niepożądanych pakietów.
\”Cisza w sieci\” to próba intrygującego i odbiegającego od schematów spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa danych. Wspomaga czytelników w procesie rozpoznawania zagrożeń, przybliża im zasady działania protokołów sieciowych, a także udziela wskazówek dotyczących stosowania technik obronnych.
Pozwala spojrzeć na pracę z komputerem z innej perspektywy i przyczynia się do zwiększenia świadomości w zakresie podejmowania decyzji i działań wiążących się z bezpieczeństwem danych.