W czasach spowolnienia gospodarczego targi CeBIT odegrają bardzo ważną rolę dla całej branży. Ta największa światowa impreza ma za zadanie dać sektorowi ICT pozytywne impulsy do przetrwania trudnego okresu w gospodarce.
„Na CeBIT 2009 widoczne będą pozytywne sygnały z rynku – mimo trudnych czasów targi nie poddają się kryzysowi” – podkreśla Ernst Raue z zarządu Deutsche Messe. Udział w imprezie w charakterze wystawców potwierdziło 4 300 firm z 69 krajów świata; w roku 2008 było ich 5 845. „To bardzo dobry wynik, zważywszy na obecny globalny kryzys w gospodarce. Zgromadzenie tak wielu firm oznacza, że osiągnęliśmy sukces mimo trudnej koniunktury. Aż 4 300 przedsiębiorstw swym udziałem w targach chce podkreślić, że ich pozycja na rynku jest stabilna i że z powodzeniem przeciwstawiają się recesji.” – wyjaśnia Ernst Raue. –
„Rola targów CeBIT jako platformy nawiązywania kontaktów będzie w tym roku jeszcze bardziej znacząca. Firmy zdobędą nowych klientów i pokażą, że aktywnie podejmują działania antykryzysowe, które pozwolą im w jeszcze lepszej kondycji przetrwać trudne czasy i z nadzieją patrzeć w przyszłość.”
Trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że walka konkurencyjna przedsiębiorstw – również w sektorze teleinformatycznym – staje się coraz ostrzejsza. „Firmy, którym nie udało się przetrwać w kryzysowych czasach i te, które swe budżety marketingowe zredukowały niemal do zera, nie mają szansy zaistnieć na targach CeBIT. Ale przedsiębiorstwa, którym zależy na rozwoju i zdobyciu nowych klientów, w pełni doceniają tę efektywną platformę nawiązywania kontaktów i rozwoju biznesowego” – podkreśla Ernst Raue.
Aż 300 firm zdecydowało się w tym roku na ponowny udział w charakterze wystawców na targach CeBIT po kilkuletniej przerwie. Należą do nich liczni liderzy na rynku – tacy jak Dell, Nokia Siemens Networks czy Intershop. Ponad 200 firm zdecydowało się na wykupienie stoiska po raz pierwszy. Wiele z nich wywodzi się z dynamicznie rozwijającego się obszaru Webciety. „Firmy te pokażą wiele nowych rozwiązań technologicznych, ale także strategie pozwalające oszczędzić koszty, poprawić jakość i zwiększyć elastyczność działania” – wyjaśnia Ernst Raue.
W centrum uwagi na tegorocznej edycji imprezy znajdą się rozwiązania informatyczne pozwalające ograniczyć zużycie energii – zgromadzone pod hasłem Green IT – oraz nowe technologie internetowe, które związane są z pojęciem Webciety. Na CeBIT 2009 nie zabraknie też innych kluczowych dla branży tematów – takich jak zarządzanie ryzykiem czy Business Intelligence.
Wiele obszarów tematycznych znacznie rozbudowano w porównaniu z rokiem ubiegłym – należą do nich Green IT, FutureParc, Learning, TeleHealth i Public Sector Parc z rozwiązaniami dla sektora publicznego. Natomiast znacząco mniej wśród tegorocznych wystawców będzie dostawców sprzętu komputerowego. Dotyczy to głównie małych firm z Chin, Tajwanu i Hong Kongu, które nie wykupiły stoisk na CeBIT 2009.
Znaczenie imprezy podkreśla fakt, że w ceremonii jej uroczystego otwarcia oraz w towarzyszących targom konferencjach wezmą udział najwyższej rangi przedstawiciele świata biznesu i polityki z całego świata. CeBIT 2009 zainauguruje kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ponadto do Hanoweru przyjedzie Arnold Schwarzenegger, gubernator Kalifornii będącej tegorocznym partnerem targów, Craig Barrett, przewodniczący rady nadzorczej firmy Intel, prof. August Wilhelm Scheer, prezes BITKOM-u oraz Stefan Weil, burmistrz Hanoweru. W czasie kongresów wykłady wygłoszą między innymi: Leo Apotheker z zarządu firmy SAP, Ben Verwaayen, prezes zarządu Alcatel Lucent, Marco Börries z Yahoo i Reid Hoffman, prezes LinkedIn, a także inne sławy z branży IT.