Witam,
Mam mały dylemat odnośnie stworzonej przeze mnie strony WWW. Otóż jak zablokować stronę zrobioną w języku HTML dodając odpowiedni kod, aby nikt nie mógł zapisać jej za pomocą przeglądarki z menu Plik | Zapisz jako, zaznaczając myszką odpowiedni tekst i kopiując go do schowka systemowego?
linkilwPisaliśmy o tym już kilka razy w MI. Blokowanie nie ma sensu, ponieważ jeśli strona ma być odwiedzana przez internautów, to musi być udostępniona bez żadnych ograniczeń. Po co tworzyć stronę, której nie można obejrzeć?
Proste skrypty mogą blokować polecenie Zapisz jako, ale nie zablokują przycisku Edytuj, który jest dostępny standardowo na pasku narzędzi Internet Explorera.
Innym rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie strony, do której dostęp będą miały tylko upoważnione osoby – na hasło. W tym celu należy stworzyć stronę wejściową, z formularzem logowania i weryfikacji podawanych danych osobowych. Służą do tego m.in. odpowiednie skrypty PHP. Jednak tego rodzaju systemy mają sens tylko wtedy, gdy po pierwsze strona jest bardzo popularna, a po drugie gdy część zasobów udostępniamy za darmo, a część odpłatnie – do tych drugich dostęp mają tylko ci, którzy zapłacili (np. SMS-em).
Więcej na temat zabezpieczania kodu HTML – patrz artykuł pt. \”Ukrywanie kodu HTML przed ciekawskimi\”. Jest to obszerne, w pełni profesjonalne i najciekawsze objaśnienie tego zagadnienia, z jakim spotkałem się w ciągu ostatnich lat. Wszystko konkretnie i w skondensowanej formie. (JB)