Połącz się z nami

Newsy

Telekineza i VR dla początkujących

Okulary VR umożliwiające sterowanie za pomocą myśli.

Dostępne na rynku technologie rzeczywistości wirtualnej pozwalają na wykorzystanie zmysłów do eksploracji innych światów. Najbardziej zaawansowane systemy symulują nie tylko otoczkę wizualno-dźwiękową, ale również bodźce temperaturowe i dotykowe. Niedługo nawet to nie będzie potrzebne – narzędzia VR wzbogacą się bowiem o… symulator telekinezy.

Dzieło startupu Neurable zaprezentowane zostało na konferencji Siggraph w Los Angeles. Pełnowymiarowe gogle VR pozwalają na sterowanie obiektami za pomocą myśli. Podstawą urządzenia jest HTC Vive, którego opaska została zmodyfikowana o czujniki aktywności mózgu. Kalibracja urządzenia jest bardzo prosta – użytkownik ogląda kilka zdjęć, wybiera ten zadany, a headset zapamiętuje, jaka aktywność mózgu towarzyszyła procesowi rozpoznania obiektu i podjęcia decyzji. Urządzenie wykorzystuje także śledzenie ruchu gałek ocznych.

Póki co na Neurable powstała jedna gra – przygodówka Awakening („Przebudzenie”). Ta utrzymana w klimacie serialu Stranger Things gra opowiada o ucieczce z tajnej rządowej placówki. Rozgrywka polega na manipulacji obiektami i walce z przeciwnikami jedynie za pomocą myśli. Osoby, które miały okazję w nią zagrać, chwaliły doskonały algorytm rozpoznawania przedmiotów, o których myślały. Twórcy Neurable nie wykluczają ponadto adaptacji urządzenia do celów terapeutycznych, np. dla osób po ciężkim uszkodzeniu mózgu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

XRSpace Mova – headset VR z modemem 5G

Newsy

HTC Vive Cosmos: odyseja kosmiczna

Publikacje

HTC prezentuje koncepcyjny headset AR Vive Proton

Newsy

HTC Vive Cosmos pod lupą

Gaming

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!