Technologia ASP jest wykorzystywana przez programistów zainteresowanych tworzeniem aplikacji internetowych uruchamianych na serwerach należących do rodziny Windows. Wraz z wprowadzeniem platformy .NET zaprezentowana została zmodyfikowana wersja tej technologii, oznaczona symbolem ASP.NET.
Autorzy: Format: Ocena: 5/6 |
Obecnie na rynek wprowadzana jest jej druga odsłona. ASP.NET 2.0 w połączeniu z rozbudowanym środowiskiem programistycznym Visual Studio 2005 otwiera przed twórcami aplikacji szereg nowych możliwości. Ułatwia proces tworzenia wydajnych i bezpiecznych rozwiązań, a ponadto skraca czas potrzebny na ich opracowanie. Jednym z wartościowych źródeł informacji o wspomnianej technologii jest książka \”ASP.NET 2.0.
Zapiski programisty\”. Jest ona kierowana do programist ów, którzy mają doświadczenie w zakresie korzystania z technologii ASP.NET oraz sprawnie posługują się pakietem Visual Studio. Autor podkreśla, że jego celem jest wspomaganie czytelników w procesie przyswajania nowych informacji, a nie marnowanie ich czasu poprzez omawianie dobrze znanych im zagadnień.
Troska o czas czytelnika jest cechą charakterystyczną serii \”Zapiski programisty\”. Wydawane w ramach niej pozycje dostarczają pokaźną dawkę informacji, które można zastosować w praktyce, natomiast próżno w nich szukać długich, teoretycznych wywodów.
Warto też zwrócić uwagę na okładkę przypominającą z wyglądu zeszyt, a także fakt, iż całość jest drukowana na papierze w kratkę. Tego typu oprawa w połączeniu z licznymi uwagami pojawiającymi się na marginesach nieustannie przypomina, że mamy do czynienia z notatkami programistów skoncentrowanych na tworzeniu kodu.
Autor przybliża czytelnikom zmiany wprowadzone w Visual Studio 2005 oraz analizuje nowe, interesującekontrolki w ASP.NET 2.0. Przedstawia koncepcję stron wzorcowych, służącą do wizualnego dziedziczenia stron.
Uczy także tworzenia serwisów z wykorzystaniem struktury Web Parts, umożliwiającej użytkownikom ukrywanie tych informacji, które nie leżą w kręgu ich zainteresowa ń. Omawia ponadto nowe mechanizmy związane z dostępem do baz danych oraz zwiększaniem wydajności i poziomu bezpieczeństwa. Godne uwagi są równie ż materiały traktujące o profilach ułatwiających personalizowanie witryny oraz o wykorzystywaniu temat ów i skórek w celu utrzymania spójnego interfejsu użytkownika.
Całość uzupełniają wskazówki ułatwiające proces lokalizowania tworzonych aplikacji. Sięgając po książkę \”ASP.NET 2.0. Zapiski programisty\” zapewniamy sobie dostęp do rzeczowych, zwięzłych i nastawionych na praktyczne zastosowania informacji przybliżających nowe elementy wprowadzone w ASP.NET 2.0. Bez wątpienia jest to publikacja dla osób ceniący swój czas, poszukujących rozwiązań, które można użyć we własnych aplikacjach, oraz unikających jak ognia długich, teoretycznych wywodów. Dla doświadczonych programistów będzie to z pewnością cenna pozycja.