Garmin International Inc. globalny lider w dziedzinie nawigacji satelitarnej, ma przyjemność poinformować o uruchomieniu bezpłatnego serwisu społecznościowego OpenCaching.com, który dedykowany jest fanom geocachingu z całego świata. Ta forma spędzania wolnego czasu – aktywnie i na świeżym powietrzu – zyskuje na popularności również w Polsce. Geocaching łączy w sobie odkrywanie ciekawych miejsc, walory edukacyjne oraz elementy przygody.
Przygotowany przez Garmin bezpłatny {link_wew 371}serwis społecznościowy{/link_wew} OpenCaching.com pełni funkcję platformy wykorzystywanej zarówno do zamieszczania informacji odnośnie ukrytych skrzynek (geocache), jak i służącej do wymiany doświadczeń, opisów przygód oraz wszelkich innych wskazówek przydatnych dla fanów geocachingu z całego świata.
Geocaching to zabawa w poszukiwanie skarbów z wykorzystaniem najnowszych technologii, w której mogą brać udział wszyscy, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Wrażenia związane z tropieniem kolejnych, ukrytych skrzynek z tajemniczą zawartością, to z całą pewnością wyjątkowe doświadczenie. Ponadto dzięki OpenCaching.com możemy także sami ukryć skrzynkę ze skarbem a informacje na temat jej lokalizacji umieścić w serwisie bez żadnych dodatkowych opłat.
Niezwykłe kryjówki
Garmin, poprzez udostępnienie serwisu OpenCaching.com, chce nie tylko aktywnie uczestniczyć w rozwoju społeczności skupionej wokół geocachingu ale również być źródłem nowych, innowacyjnych pomysłów. Taką okazję stwarza możliwość tworzenia przez szukających jak i ukrywających zestawienia miejsc niezwykłych. Wszystkie kryjówki oraz przedmioty w nich przechowywane są na swój sposób unikalne. Jednak każdy może mieć odmienną opinię na temat danej skrytki. Dlatego w OpenCaching.com zrezygnowano z tradycyjnych opisów na rzecz rankingu tworzonego przez użytkowników, którzy przyznają danej skrytce stopień atrakcyjności według trzech kategorii: wielkość, teren oraz poziom trudności. Na podstawie tych czynników tworzone jest wizualne objaśnienie i ogólne zestawienie dla dostępnych schowków. Tak zbudowany ranking jest również źródłem cennych informacji dla ukrywających, którzy mogą poznać preferencje poszukiwaczy.
Otwarci na wszystkich
Siła OpenCaching.com tkwi w społeczności użytkowników, poczynając od wytrawnych graczy a kończąc na osobach, które dopiero zaczynają przygodę z geocachingiem. Dla początkujących został stworzony specjalny przewodnik, który można znaleźć w serwisie. Każdy – bez względu na poziom doświadczenia czy liczbę odnalezionych lub ukrytych skrzynek – jest traktowany na równi i zapraszany do społeczności użytkowników. Ponadto OpenCaching.com współpracuje z każdym urządzeniem lub oprogramowaniem, które pozwala na odczytanie plików GPX, bez względu na producenta.
Stworzenie serwisu OpenCaching.com i niedawne wprowadzenie do sprzedaży nadajnika chirp, oddaje w ręce fanów geocachingu na całym świecie dwa nowe narzędzia, które mogą być wykorzystane na wiele ciekawych sposobów. Na dalszy dynamiczny wzrost tej idei wpływa także szeroka kooperacja pomiędzy Garmin oraz wieloma innymi firmami, które współtworzą ekosystem geocachingu.
Dla graczy, którzy korzystają z własnych rozwiązań lub innych serwisów Garmin przygotował specjalny system, które pozwala na współpracę i integrację z zewnętrznymi bazami danych oraz urządzeniami i aplikacjami innych producentów. Zewnętrzni programiści mogą również korzystać z baz danych OpenCaching.com, wykorzystując do tego dedykowane {link_wew 2862}API{/link_wew}. Pozwala to na współdzielenie informacji na zasadach licencji Creative Commons. Dzięki temu gracze mogą szybko i bez problemów przenosić dane z innych serwisów do OpenCaching.com, gdzie zostaną one odpowiednio otagowane i opisane.
Doświadczenie i innowacja
Garmin, poczynając od momentu narodzin geocachingu, objął rolę lidera i twórcy innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla tego niecodziennego sposobu spędzania wolnego czasu. Jako pierwszy wprowadził odpowiednie ikony, pojawiające się na ekranie urządzeń, które symbolizowały skrzynkę z ukrytymi skarbami. Następnym krokiem było udostępnienie dedykowanej aplikacji „geocaching compass” oraz funkcji „Send to GPS”. Kolejne nowatorskie rozwiązanie pozwoliło na wyświetlanie wszystkich danych dotyczących geocachingu bezpośrednio na ekranie urządzenia. Dzięki temu szukanie kryjówek jest znacznie łatwiejsze, w dodatku bez konieczności korzystania z papierowych wydruków.
Najnowszą innowacją Garmina, w dziedzinie geocachingu, jest wprowadzenie do sprzedaży nadajnika chirp. To niezwykłe wytrzymałe, wodoodporne i dostępne w przystępnej cenie urządzenie pozwala na bezprzewodową komunikację i programowanie za pomocą kompatybilnych urządzeń Garmin. Dzięki chirp zabawa w geocaching nabiera nowego wymiaru, zarówno dla szukających jak i ukrywających. Urządzenie potrafi samodzielnie wysyłać wskazówki odnośnie lokalizacji kryjówki, jej koordynaty, zliczać odwiedzających oraz informować, że znajdujemy się w pobliżu skrytki.