By być dobrym w swoich fachu potrzeba talentu, ciężkiej pracy i odpowiednich narzędzi. Wiedzą to również twórcy stron, którzy dawno pogodzili się z tym, że dobremu webmasterowi nie wystarczy tylko kartka papieru i systemowy Notatnik.
Pomysły są oczywiście najważniejsze, a pisanie kodu w sposób jasny i prosty bardzo ważne, ale równie duże znaczenie ma umiejętność ułatwiania pracy tam, gdzie to wskazane. Pomocne będą w tym programy, które wyłowiliśmy spośród licznych aplikacji dla twórców stron. Wszystkie są darmowe i ogólnodostępne.
{ikona-nc01}
Aptana Studio 1.2.7
Pierwszy program, który dla was przygotowaliśmy, to potężny zbiór aplikacji, który dla webmastera może okazać się tym, czym jest dla mechanika skrzynka z narzędziami.
Aptana Studio jest środowiskiem IDE (Integrated Development Environment – zespół aplikacji służących do tworzenia, modyfikowania i testowania oprogramowania), które służy do tworzenia stron internetowych z użyciem języków HTML, CSS i XML. Aptana umożliwia kolorowanie składni, poprawianie błędów i automatyczne uzupełnianie pisanego kodu. Świetnie wspiera też inne technologie, jak AJAX i JavaScript. Program jest elastyczny. Dobrze współpracuje z systemami Windows, Mac OS i Linux.
Plik instalacji programu zajmuje ponad 130 MB, co mimo licznych funkcji nieco zniechęca. Niezdecydowanych powinny przekonać prezentacje (screencasty) zgromadzone na stronie Aptana TV (http://aptana.tv). W przystępny sposób ukazują one tajniki tworzenia stron WWW przy użyciu tego narzędzia.
{ikona-nc02}
HateML Pro 1.1 build 05
Kombajn sygnowany przez Aptana, Inc. nie jest oczywiście doskonały. Świetnie uzupełnia go polski program HateML Pro.
Narzędzie to skupia się na wsparciu programowania w językach internetowych PHP, HTML i CSS. Posiada zaawansowane narzędzia ułatwiające pracę z PHP, takie jak potężny debugger i profiler, sprawdzanie składni kodu w trakcie pisania, podgląd struktury kodu czy podpowiedzi. Jedną z ciekawszych możliwości programu jest również wbudowany klient FTP. Nie tylko obsługuje on wiele połączeń jednocześnie, lecz także umożliwia zdalną edycję plików na serwerze.
Michał Gajek oficjalnie wstrzymał aktualizacje pierwszej części programu i pracuje właśnie nad budowaną od zera aplikacją HateML 2
{ikona-nc03}
Filezilla 3.2.4
http://sourceforge.net/projects/filezilla
Niestety, obecnie klient FTP wbudowany w HateML nie jest jeszcze zbyt rozbudowany. Wśród wielu programów do komunikacji między komputerem a serwerem wyróżnia się za to FileZilla.
Jej główne zalety to: wznawianie przerwanych połączeń, możliwość ograniczania szybkości wysyłania i odbierania, interfejs „przeciągnij i upuść”, menedżer witryn, kolejkowanie i łatwy w konfiguracji interfejs. Filezilla jest darmowa, prosta, niezawodna i po polsku. Dla podróżników warto polecić wersję portable. Po jej wgraniu na USB, wyślesz i odbierzesz swoje dane używając do tego dowolnego peceta.
{ikona-nc04}
XAMPP 1.7.1
http://sourceforge.net/projects/xampp
A skoro przesyłanie plików na serwer, to i testowanie strony internetowej. Warto posłużyć się w wówczas lokalnym serwerem obsługującym PHP i bazy danych MySQL.
Jednym z narzędzi, które umożliwia postawienie takiego serwera jest XAMPP – pakiet składający się głównie z serwera Apache, bazy danych MySQL i interpreterów dla skryptów napisanych w PHP i Perlu. Z łatwością sprawdzisz dzięki niemu, jak w praktyce działają skrypty umieszczone na stronie. Bez konieczności podłączenia do sieci i bez zaśmiecania zewnętrznego serwera, przetestujesz wszystkie możliwości swojego serwisu.
Nazwa XAMPP jest akronimem dla X (dostępny w każdym systemie operacyjnym), Apache, MySQL, PHP, Perl. Dokładnie wyjaśnienie instalacji i obsługi programu znajdziesz pod adresem: http://www.php.rk.edu.pl/w/p/xampp.
{ikona-nc05}
Nvu 1.0
Czasem zamiast rozbudowanych aplikacji do edycji kodu, przydałby się łatwy w obsłudze program pokroju Worda lub PowerPointa. Narysować prosty szablon, powstawiać treść, zapisać i wgrać na serwer. Myślisz, że w stronach internetowych to niemożliwe? Sprawdź program Nvu.
Nvu (lub inaczej: New View) to narzędzie, dzięki któremu każdy może łatwo i szybko stworzyć swoją stronę internetową, bez potrzeby znajomości języków programowania. Co to znaczy w praktyce? Ty zbudujesz z klocków stronę, a Nvu ją dla ciebie zakoduje.
Program oferuje możliwość edytowania wielu dokumentów w jednym oknie, gotowe do użycia fragmenty kodu HTML i JavaScript do osadzenia na stronie, szablony, wygodną manipulację tabelami i obrazkami, kolorowanie składni i wiele innych.
Nvu nie jest jednak od kilku lat rozwijany. Wszyscy miłośnicy Nvu powinni natomiast gorąco kibicować projektowi KompoZer (http://kompozer.net), będącemu nieoficjalnym następcą Nvu (podobnie jak pierwowzór, jest w pełni darmowy).