Któż z nas nie słucha muzyki na komputerze? Z pewnością nie znajdzie się takich osób wiele. Możesz być wytrawnym słuchaczem z rozbudowanym profilem w serwisie Last.fm lub tylko sporadycznie zaglądać do swojej kolekcji mp3 – w obu przypadkach potrzebujesz odtwarzacza, który to umożliwi. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem programu najlepiej dostosowanego do twoich potrzeb, zapoznaj się z naszą listą.{ikona-nc01}
Winamp
Winamp jest bez wątpienia jednym z najczęściej używanych \”grajków\”. Swoją popularność zawdzięcza prostocie obsługi i szybkości działania, czym charakteryzował się w swoich wczesnych wersjach. Jednak dzisiaj można określić go mianem multimedialnego kombajnu, któremu często zarzuca się powolność działania i niemały apetyt na zasoby systemowe. Mimo to program ten wciąż kusi nowych użytkowników bogactwem funkcji i pokaźną liczbą wtyczek zwiększających możliwości aplikacji.
Winamp odtwarza większość mniej lub bardziej popularnych formatów plików audio, a także wideo. Posiada także m.in. wbudowaną bibliotekę multimediów, obsługę odtwarzania radia internetowego wraz z przeglądarką stacji radiowych i telewizyjnych oraz możliwość zgrywania muzyki z płyt Audio CD.
Podczas słuchania muzyki możemy cieszyć oko zestawem wizualizacji dołączonych do programu. Interfejs programu można dowolnie kształtować, wybierając jedną z bardzo wielu przeznaczonych dla Winampa skórek.
{ikona-nc02}
foobar2000
Ascetyczny z wyglądu foobar2000 stanowi przeciwieństwo rozbudowanego Winampa. W zamierzeniu taki miał właśnie być – został w końcu stworzony przez byłego programistę Winampa. Mało rozbudowany graficznie i nieobciążający pamięć foobar2000 spodoba się każdemu, kto oczekuje od tego typu programów po prostu funkcji odtwarzania muzyki.
Oprócz tego program może się pochwalić wysoką jakością generowanego dźwięku (co na pewno docenią melomani), długą listą obsługiwanych formatów muzycznych (również możliwą do rozszerzenia dzięki instalacji dodatkowych wtyczek), łatwym dostępem do edycji tagów, a także rozbudowanymi opcjami konwersji plików z jednego formatu na drugi. Aplikacja ta pozwala również na daleko idącą konfigurację – w tym na zdefiniowanie globalnych skrótów klawiaturowych.
Interfejs programu, mimo że w podstawowej wersji wygląda jakby wyjęty żywcem sprzed dekady, możemy również modyfikować za pomocą skórek. Wówczas foobar2000 zmienia oblicze na nowe, niczym nie ustępujące Winampowi. Wygodne w użyciu playlisty, ułożone na zasadzie kart (podobnie jak ma to miejsce w przeglądarkach internetowych), pozwalają na dowolne sortowanie i zmianę wyświetlania utworów zawartych wewnątrz nich. Program oferuje także prostą bibliotekę muzyczną.
{ikona-nc03}
AIMP
Jeśli szukasz tylko i wyłącznie zamiennika Winampa, rosyjski AIMP powinien ci przypaść do gustu. Program ten w wyglądzie i działaniu przypomina go na tyle, że przesiadka z Winampa jest dosyć bezbolesna. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika, AIMP oszczędnie wykorzystuje zasoby systemowe, dlatego nie jest uciążliwy w użytkowaniu.
Program obsługuje szeroki zakres formatów muzycznych. Posiada m.in. wbudowaną bibliotekę multimediów i menedżer autowyłączania systemu. Ma także możliwość konfigurowania skrótów klawiaturowych, edycji tagów, zgrywania płyt CD audio, obsługuje konwertowanie plików i podobnie jak foobar2000, wyświetla playlisty na kartach.
Interfejs programu jest bardzo dopracowany – estetyczny i atrakcyjny. Podobnie jak w przypadku Winampa, tutaj również mamy możliwość łatwej zmiany skórki aplikacji.
{ikona-nc04}
jetAudio
jetAudio to rozbudowana aplikacja, której funkcje daleko wykraczają poza proste odtwarzanie plików muzycznych. Program obsługuje imponującą listę formatów audio i wideo, ma również możliwość zgrywania i nagrywania płyt CD, a także nagrywania i przechwytywania dźwięku. Ponadto potrafi pobrać nazwy utworów z internetowej bazy danych i konwertować pliki pomiędzy różnymi formatami.
jetAudio umożliwia nawet tworzenie własnego radia internetowego a na czas imprezy zamieni twój komputer w centrum karaoke. Mimo bogactwa funkcji, praca z programem przebiega płynnie i nie przytłacza. Jak w innych tego typu aplikacjach, jetAudio pozwala także na zmianę domyślnego motywu graficznego.
{ikona-nc05}
iTunes
http://www.apple.com/pl/itunes/download/
Stworzony przez Apple, iTunes jest swego rodzaju centrum multimediów w komputerach Macintosh. Od dawna program jest jednak udostępniany także na systemy Windows.
iTunes jest rozbudowaną aplikacją, a odtwarzanie muzyki jest tylko jedną z funkcji. W istocie program jest swego rodzaju centrum dowodzenia multimediami (potrafi katalogować m.in. muzykę, filmy, podcasty, książki audio) i pośrednikiem pomiędzy urządzeniami takimi jak iPod czy iPhone oraz sklepem internetowym iTunes.
iTunes gromadzi pliki muzyczne w jednej bibliotece, skąd mamy dostęp do swojej kolekcji, zorganizowanej za pomocą okładek w intuicyjny i atrakcyjny sposób. Aktualna wersja programu zawiera ciekawą funkcję Genius, której zadaniem jest wyświetlanie plików muzycznych z biblioteki, które podobne są do tych słuchanych przez użytkownika. Sugeruje ona także nową muzykę, która potencjalnie trafi w nasz gust.
Na plus programu można zaliczyć sprawną wyszukiwarkę, a także przemyślany i dopracowany interfejs. Wadą programu jest mała liczba obsługiwanych formatów plików. Kolejnym mankamentem jest brak dostępu do sklepu muzycznego z terenu Polski. Przez to program traci wiele na funkcjonalności. Pomimo tego, iTunes wydaje się być jednak wygodnym i ciekawym odtwarzaczem plików muzycznych. Mógłby tylko działać nieco szybciej w systemie Windows.
{ikona-nc06}
Songbird
Co by było, gdyby przenieść Firefoksa w świat muzyki? Songbird daje odpowiedź na to pytanie. To odtwarzacz na licencji open source, który część kodu (silnik Gecko) zapożyczył z przeglądarki internetowej Firefox. Jest on bowiem połączeniem odtwarzacza i przeglądarki.
Podobnie jak jego kuzyn, Songbird umożliwia przeglądanie stron internetowych na osobnych kartach. Na jednej z nich mieści się wbudowana biblioteka multimediów. Znajdziemy tu także wyszukiwarkę plików muzycznych oraz menedżer pobierania – słusznie możesz się spodziewać, że narzędzia te służą do ściągania (i ewentualnego zakupu) interesującej nas muzyki.
Songbird jest wieloplatformową aplikacją, ale mimo to jest dość stabilny. Interfejs programu daje się w pełni konfigurować – aplikacja wspiera dodatkowe rozszerzenia i zmiany motywu graficznego.
Podsumowanie
Wszystkie opisywane programy są darmowe, mają także swoje polskojęzyczne wersje. Praktycznie wszystkie wspierają rozszerzenia i wtyczki, dzięki czemu ich możliwości możesz samemu rozbudowywać, dobierając odpowiednią funkcjonalność do swoich potrzeb. Może czas zmienić swój wysłużony odtwarzacz muzyczny?