Jednym z wielu innowacyjnych dodatków na strony WWW, jakie zawdzięczamy boomowi na JavaScript, jest efekt lightboksa. Koniec z miniaturkami i drętwymi pop-upami. Teraz w sieci królują zdjęcia na cały ekran, wyświetlane na stylowym czarnym tle.
Tylko z pozoru wszystkie skrypty umożliwiające dodanie lightboksa na stronę WWW są identyczne. Różnią się one zarówno funkcjonalnością, objętością, czy rodzajem użytych bibliotek. Innymi lightboksami będą zainteresowane osoby chcące wyświetlić w serwisie serię zdjęć, a inne poszukujące efektownego sposobu na odtwarzanie filmików we Flashu.
Obecnie najlepsze lightboksy to rozbudowane konstrukcje, pozwalające na liczne modyfikacje. Z kolei te najprostsze instaluje się dosłownie 5 min, bez zbędnego grzebania w kodzie i przeklejania kolejnych linii JavaScriptu. Co ważne, chcąc dodać taki efekt na stronę WWW, nie trzeba martwić się o zgodność z różnymi przeglądarkami internetowymi. Częste wykorzystanie przez ich autorów gotowych bibliotek JavaScript zaowocowało brakiem takich problemów.
Oto nasz przegląd najciekawszych lightboksów dostępnych w sieci.
{ikona-nc01}
Lightbox 2
http://www.huddletogether.com/projects/lightbox2/
Skrypt nazwany oryginalnie Lightbox (obecnie jest dostępna jego druga wersja) to prekursor tego typu rozwiązań, który zapoczątkował modę na pełnoekranowe wyświetlanie zdjęć w internecie. Nowy Lightbox doskonale radzi sobie z wyświetlaniem pojedynczych zdjęć, jak i całych galerii. Lightbox 2 jest udostępniany za darmo, także do zastosowań komercyjnych.
{ikona-nc02}
Litebox
http://www.doknowevil.net/litebox
Jest to zmodyfikowana wersja Lightboxa 2. Autorowi Liteboxa przyświecał zamiar zmniejszenia objętości całego skryptu. Cel został osiągnięty i teraz Litebox zajmuje ledwie 3 KB. Dla maniaków cięcia objętości przewidziano możliwość jeszcze większego zmniejszenia skryptu poprzez usunięte funkcji wyświetlania podpisów i opcji nawigacji obsługiwanej z klawiatury.
{ikona-nc03}
Multifaceted Lightbox
http://www.gregphoto.net/lightbox
Niepozorny lightbox, który pozwala w efektowny sposób wyświetlić kilka typów danych. Może to być zwykły tekst, grafika, lokalny element oraz treść wgrywana przy użyciu AJAX-a. Ciekawą funkcją jest automatyczne ograniczenie rozmiaru lightboksa do rozdzielczości ekranu użytkownika.
{ikona-nc04}
Slimbox
http://www.digitalia.be/software/slimbox
Kolejny projekt, którego celem było odchudzenie oryginalnego Lightboxa 2. Do jego napisania użyto frameworka mootools, a całość waży tylko 4 KB. Dodatkowo autor podkreśla, że udało mu się zachować kod CSS w pełni zgodny ze standardami, bez sięgania po hacki i jednopikselowe gify.
{ikona-nc05}
Lightbox+
http://serennz.sakura.ne.jp/toybox/lightbox
Następny lightbox, którego autorowi przeszkadzały sytuacje, gdy powiększona grafika wykracza poza ekran. Lightbox+ dostosowuje rozmiar ilustracji do naszej rozdzielczości. Dodatkowo można skorzystać z zoomu i przeciągać grafikę kursorem myszy, aby móc obejrzeć w przybliżeniu wybrane fragmenty.
{ikona-nc06}
Leightbox
http://www.eight.nl/files/leightbox
Coś dla osób, które dbają o to, aby ich strony były w pełni indeksowane przez wyszukiwarki internetowe. Autor Leightboxa zrezygnował całkowicie z AJAX-a, stosując zamiast tego dobre, sprawdzone DIV-y. Efekt nie jest może tak ładny dla oka, ale za to nie można mu odmówić funkcjonalności.
{ikona-nc07}
Lightview
http://www.nickstakenburg.com/projects/lightview/
Oto jeden z najbardziej rozbudowanych Lightboksów, który doskonale poradzi sobie zarówno ze zwykłymi grafikami, jak i plikami QuickTime, flashowymi animacjami oraz AJAX-owymi formularzami. Za tak spore możliwości trzeba jednak zapłacić, nawet wówczas gdy używa się Lightview na stronach niekomercyjnych.
{ikona-nc08}
Videobox
http://videobox-lb.sourceforge.net
W przeciwieństwie do innych lightboksów, Videobox od razu był tworzony jako rozwiązanie przeznaczone do wyświetlania obiektów Flasha, czyli głównie różnego rodzaju filmików. Zaletami Videoboksa są niewielka objętość (tylko 6 KB) oraz banalnie prosta instalacja. Skrypt zawiera wszystko to, co jest potrzebne do wyświetlania na stronie wideo we Flashu, umożliwiając w dodatku zmianę jego wymiarów.
{ikona-nc09}
Multibox
http://www.phatfusion.net/multibox/
Jak sama nazwa wskazuje, Multibox poradzi sobie nie tylko z grafikami. Obsługuje dodatkowo Flasha, pliki wideo, pliki MP3 oraz dokumenty HTML. Multibox sam wykrywa rodzaj pliku i dba o jego wyświetlanie. Dodatkowo oferuje kilka podstawowych opcji konfiguracyjnych, określających zachowanie lightboksa.
{ikona-nc10}
Milkbox
Prosty lightbox, który wyróżnia się nieco innym wyglądem i dosyć szybkim działaniem, co oznacza że przejścia pomiędzy kolejnymi plikami zajmują mniej czasu. Autor wykorzystał framework mootools i zamieścił obszerne informacje o instalacji i modyfikacji plików skryptu. Jest to więc rozwiązanie dla osób zainteresowanych maksymalnym dopasowaniem lightboksa do swoich potrzeb.