Kont w darmowym hostingu u wszystkich usługodawców jest więcej niż zarejestrowanych polskich domen (ok. 650 tys.), które rejestruje się głównie z myślą o współpracy z płatnym hostingiem. Zatem czym się różni darmowy hosting od płatnego poza kosztami i dlaczego jest tak popularny?
YoYo.pl
W ofercie YoYo.pl są dwa proste plany hostingowe. Plan Full to między innymi 150 MB powierzchni, baza danych 75 MB i preinstalacja oprogramowania. Plan Light to 25 MB powierzchni dyskowej, brak bazy danych i preinstalacji, ale za to bez reklam. Pomiędzy planami można swobodnie migrować, nie ma ograniczenia ilości stron oraz baz danych, które można założyć.
Wybierając plan FULL można zainstalować na serwerze jeden z oferowanych przez usługodawcę skryptów (np. forum dyskusyjne czy system CMS), ustalić hasło dostępu do bazy danych, a także format i położenie wyświetlanych obowiązkowo reklam. Przy instalacji skryptów tkwi pewne ograniczenie, ponieważ można zainstalować tylko jeden z ponad 20. Obecnie na serwerach YoYo.pl działa ponad 150 tysięcy (!) darmowych kont.
Do utrzymania kont wykorzystuje się 12 serwerów. Na połowie z nich znajdują się strony użytkowników. Trzy maszyny to serwery bazodanowe, reszta wspiera obsługę użytkowników, zakładanie kont, backup i inne pomocnicze zadania. Są to dwuprocesorowe komputery wyposażone w procesory Athlon64 lub Opteron z – w zależności od zastosowania serwera – 2-4 GB pamięci RAM. Pracują pod kontrolą systemu Linux (Debian, 64-bitowy) i są podłączone do łącza o prędkości 100 Mb/s na wyjściu.
Marcin Olczykowski
prezes zarządu YoYo Sp. z o.o.
Staramy się rozszerzać markę YoYo – w przyszłości pojawi ą się dodatkowo płatne (jednak w konkurencyjnych cenach) funkcjonalności wzbogacające serwis, m.in. nowe, bardziej rozbudowane plany hostingowe czy telefonia internetowa pod marką YoYoFon. Otwieramy nowe serwisy, np. serwis z filmami wideo Podzielnik, serwis poświęcony finansom osobistym YoYo.pl/finanse. Wkrótce ruszy Oceniacz – nowatorski serwis recenzji konsumenckich..
Ostatnio skupiamy uwagę nad zwiększeniem aktywności użytkowników. Chcemy im pokazać, że sieć może być źródłem całkiem niezłych dochodów. Kończymy prace nad systemem sprzedaży w sieciach partnerskich – nasi użytkownicy będą mogli promować i sprzedawać na swoich stronach produkty i usługi (na samym początku finansowe i ubezpieczeniowe) czerpiąc przychody z tytułu prowizji. Wierzymy, że system będący połączeniem wszystkiego co najlepsze w już istniejących finansowych programach partnerskich, rozwiązaniach takich jak Tradedoubler czy Zanox, oferujący wysokie prowizje, przypadnie do gustu nie tylko użytkownikom YoYo, ale także szerokiej rzeszy webmasterów..
Systemy darmowego hostingu utrzymują się głównie z reklamy. Staramy się, aby reklamy, które prezentujemy na stronach użytkowników były jak najmniej inwazyjne. Ale chcemy pójść dalej i umożliwić użytkownikom wybór reklam, które będą wyświetlane na ich stronach i płacić za publikację określonych typów reklam. Szczegóły przedstawimy niebawem.
Firma pomaga swoim użytkownikom. Liczba zapytań do działu pomocy technicznej pomimo zwiększającej się liczby użytkowników spada dzięki uruchomionej bazie wiedzy, gdzie na prostych przykładach jest pokazane, jak rozwiązywać problemy użytkowników.
Udostępnione jest też przeinstalowane oprogramowanie; użytkownik musi tylko skonfigurować połączenie z bazą danych. Obecnie na topie są CMS-y i enginy blogów. Najpopularniejszym systemem jest ostatnio Joomla. Tuż za nią plasuje się jPortal i NukedklaN. Popularność CMS-ów bierze się z dużej ilości szablonów, które można szybko zaimplementować. Większość systemów ma także polskie wersje językowe. Ogromne możliwości modyfikacji szaty graficznej plus mechanizmy do prowadzenia dyskusji sprawiają, że użytkownicy chętniej wybierają systemy zarządzania treścią niż fora dyskusyjne.
Strony użytkowników miesięcznie odwiedza ponad 3 miliony internautów, generując ponad 50 milionów odsłon. Zarówno liczba użytkowników, jak i liczba odsłon stale rośnie. Co ciekawe, duża liczba osób odwiedzających strony użytkowników korzysta z Firefoksa (prawie 50%). Rozkład ruchu (nowi/powracający użytkownicy) kształtuje się na poziomie 40/60%. A tematyka stron to gry, społeczności graczy oraz oczywiście seriale. Te kultowe (Lost, Prison Break) mają nawet po kilkaset stron im poświęconych.
Republika.pl
Najstarsza oferta darmowych kont. Pomysłodawcą i właścicielem jest Onet. Dziś już prawie nikt z tego nie korzysta. Najmniejsza pojemność, limit transferu, brak PHP i uciążliwe reklamy – tego może spodziewać się każdy, kto założy tam konto.
Darmowy hosting przeznaczony jest zazwyczaj dla stron o małym ruchu, stron prywatnych, hobbistycznych, rodzinnych, próbnych wersji stron, które w przyszłości mogą się rozwinąć itp. O dużej popularności darmowego hostingu w Polsce świadczą wspomniane statystyki. Gdy zaczyna się nowy rok szkolny, wielu uczniów i studentów zakłada konta w darmowym hostingu, aby tworzyć i testować własne projekty informatyczne.
Kilka lat temu było niewiele firm oferujących darmowe konta, na których można było uruchomić skrypty PHP lub założyć forum dyskusyjne w oparciu o bazę danych. Dziś to już nie problem, a obowiązkowo wyświetlane reklamy mogą być mało inwazyjne lub wcale nie występować.
Czego nie ma
Co szczególnie odróżnia darmowy hosting od płatnego? W darmowym hostingu przeważnie nie ma konta pocztowego. Na stronach, które testowałem tylko jedna firma oferowała skrzynkę adresową. Nic dziwnego, ponieważ największe polskie portale oferują osobno darmowe skrzynki pocztowe. Nie wszystkie mają w ofercie dostęp do bazy danych, ponadto brak jest telefonicznej pomocy technicznej 24 godziny na dobę oraz szczegółowej dokumentacji usług.
Co jest
Na pewno na naszych stronach będą wyświetlane reklamy. W trzech badanych przypadkach były to systemy reklamy kontekstowej (AdSense, AdKontekst oraz OnetKontekst), to znaczy, że wyświetlane reklamy będą dopasowane do treści strony. Są zatem użyteczne dla odwiedzających ją osób. Nie specjalnie się narzucają, a łatwo je zignorować, ponieważ nie zajmują wiele powierzchni. Treści reklam są strzeżone restrykcyjnym regulaminem dostawców treści, a jakikolwiek spam jest surowo wzbroniony. Ponadto reklamy dają 100% dochodu dla takich serwisów, które wszystkie swoje usługi oferują za darmo.
Ciekawostką w przypadku darmowego hostingu jest brak limitu pobranych danych (w płatnych usługach zawsze występuje limit miesięczny lub w skali roku). Wynika to zapewne z tego, że usługodawcom opłaca się stałe, nieprzerwane wyświetlanie reklam na stronach użytkowników. Niedogodnością natomiast jest konieczność (w niektórych przypadkach) podania wielu szczegółowych informacji przy rejestracji (w jednym przypadku konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego, na który firma oddzwoni i zapyta o potwierdzenie tożsamości użytkownika, sprawdzi czy zamówienie jest składane zgodnie z regulaminem firmy i rozpatrzy skargę w przypadku znalezienia na stronie danych niezgodnych z regulaminem).
Oferty darmowego hostingu
Najszybciej ofertę darmowego hostingu znajdziemy przez Google. Warto zapoznać się z każdą interesującą ofertą i zastanowić się jakiego konta potrzebujemy. Być może nie chcemy reklam albo potrzebna będzie baza MySQL.
Cba.pl
Strona główna tego dostawcy niedawno została odświeżona. Jako jedyny w ofercie hostingu udostępnia konta pocztowe (do 25 skrzynek). Innym pozytywnym skutkiem zmiany jest 6-krotne zmniejszenie wyświetlanych reklam. Obecnie jest to pasek z linkami na górze strony. W serwisie znajduje się obszerne forum, gdzie użytkownicy mogą skontaktować się z obsługą i wymienić opinie między sobą. Darmowe konta w cba.pl nie mają obsługi baz danych MySQL. Jest za to SQLite, która nie wymaga aktywacji. Na stronę mamy 400 MB powierzchni.
Osemka.pl
Pod adresem hosting.osemka.pl znajduje się serwis udostępniający trzy różne oferty hostingowe. Należą do nich serwery za.pl, w8w.pl oraz friko. pl. Pierwsze dwa mają identyczne parametry i obsługę: 500 MB na stronę i interpreter PHP, ale niestety nie ma bazy danych.
Trzeci serwer jest dużo uboższy, nie ma też panelu zarządzania, tylko kilka przycisków, pod którymi można zakładać lub usuwać nowe strony. Żeby zarejestrować się w serwisie, trzeba przejść długą drogę i podać wiele danych osobistych.
Ovh.org
Ovh oferuje darmowe konto w domenie ovh.org o pojemności 60 MB, z możliwością uruchamiania skryptów PHP wersji 4 lub 5 oraz dostępem do bazy danych MySQL o wielkości 4 MB, bez limitu transferu. Zakładając konto w planie 60free mamy okazję sprawdzić jakiego rodzaju hostingu potrzebujemy. Jest dostęp do statystyk (transfery, liczba żądań HTTP), można operować bazą danych i uruchamiać skrypty PHP. Jednak coś za coś. W trakcie rejestracji należy podać numer telefonu komórkowego, na który firma oddzwoni i potwierdzi tożsamość użytkownika. Po wypełnieniu formularza i jego zatwierdzeniu dostaniemy kod aktywacyjny, który należy wpisać naciskając odpowiednie przyciski w aparacie (wymagane jest wybieranie tonowe).