Witam!
Jestem początkujący w pracy z robieniem stron WWW. Posiadam już pewien zakres wiedzy na temat HTML-a, lecz nic nie wiem na temat innych języków, dzięki którym się tworzy strony internetowe. Nie wiem w jakich wymiarach zrobić logo lub przyciski na stronę. Czy możecie mi zaproponować jakieś lektury?
MarcinSkoro jest Pan jeszcze niezorientowany w językach programowania stron, to polecam na początek przede wszystkim źródła internetowe, czyli kursy HTML/XHTML, JavaScript, CSS oraz blogi webmasterskie. Można je łatwo wyszukać za pomocą Google, wpisując po prostu: \”kurs HTML\” , \”kurs CSS\” itd.
Zdecydowanie najlepszą stroną na początek jest http://algorytmy.pl, gdzie znajdzie Pan najlepszy w polskiej sieci kurs HTML/CSS (a to podstawa kodowania stron WWW), szereg artykułów z tym związanych itd. No i mnóstwo porad, ale te będą przydatne dopiero wtedy, gdy opanuje Pan podstawy.
Jeśli chodzi o lektury, to proponuję odwiedzić stronę wydawnictwa Helion (http://helion.pl) i tam, z najbogatszej w Polsce oferty wydawniczej, wybrać odpowiednie pozycje – najpierw radzę coś dla początkujących, potem stopniowo książki coraz bardziej zaawansowane.
Proszę wziąć pod uwagę, że nauka tworzenia stron obejmuje nie tylko HTML/CSS/JavaScript. To dopiero początek. Po opanowaniu tych technologii trzeba nauczyć się kolejnych: PHP i obsługi baz danych (MySQL).
HTML/CSS/JavaScript są najłatwiejsze, ale to nie znaczy, że można się tego nauczyć w trzy dni – wymagana jest cierpliwość, dużo prób i błędów, własne eksperymenty. A potem, gdy już będzie Pan myślał, że ma kodowanie HTML/CSS/JavaScript w małym palcu okaże się, że występuje mnóstwo problemów z odmienną interpretacją tych samych poleceń przez różne przeglądarki… – jednym słowem webmastering jest ciężką pracą, niestety.
Jeśli chodzi o programowanie w PHP, to oczywiście można się tego nauczyć samemu, ale warto pamiętać, że ludzie kończą studia po to, aby to umieć. Webmastering stał się obecnie naprawdę wymagającym rzemiosłem.
Dopiero po nauczeniu się tego wszystkiego będzie Pan mógł szczerze powiedzieć, że umie tworzyć strony WWW (nie licząc już takich \”prozaicznych\” spraw, jak wykonywanie np. znaków graficznych, logo czy obrazów w jakimś edytorze graficznym – a to przecież też składa się na tworzenie stron WWW).