Witajcie,
chciałbym się dowiedzieć więcej na temat legalności muzyki sprzedawanej przez internet np. z serwisu http://www.mp3search.ru.
ArturNic nie wskazuje na to, że ten serwis jest nielegalny – nic poza cenami, które są bardzo niskie (10 centów za utwór), a to może dać do myślenia… Ale co to może nas, użytkowników, obchodzić? To nie my zajmujemy się ściganiem przestępców. Dopóki nie ma oficjalnego komunikatu, dopóki prokurator nie złoży wniosku do sądu, dopóki serwis funkcjonuje, dopóty domniemana jest jego legalność.
A zatem, skoro serwis działa od dłuższego czasu, oferuje atrakcyjną muzykę i zawiera informacje o legalności i prawach autorskich (odnośnik \”Legal\” na dole strony), to nie mamy podstaw do przejmowania się czymkolwiek. Jeśli serwis działa nielegalnie, to pewnie zostanie wkrótce zamknięty, ale to już jest sprawa między właścicielem serwisu a właściwą prokuraturą. Nam nic do tego.
Zresztą na wspomnianej stronie z informacjami o legalności jest wyraźnie napisane, że mp3search.ru płaci wszystkie niezbędne i obowiązkowe opłaty za prawa autorskie do utwórów odpowiednim organizacjom/urzędom (\”Mp3search.ru pays all royalties for all phonograms according to above-stated license agreements.\”), nie ma więc powodu do obaw. Co więcej, skoro mp3search.ru ma konkurencyjne ceny, wręcz należy z tego serwisu korzystać.
Jeśli dany serwis wydaje się nam podejrzany, np. z powodu dumpingowych cen, to zawsze możemy na początku zachować daleko idącą ostrożność. Można np. zakupić tylko jeden utwór, zapłacić w najbardziej bezpieczny sposób (bez podawania numeru konta bankowego – powinna być taka możliwość), sprawdzić, czy pobrany utwór ma odpowiednią jakość, odczekać pewien czas (np. 2 tygodnie) obserwując, czy przypadkiem nie zaczynają napływać na naszą skrzynkę e-mail jakieś charakterystyczne listy ze spamem lub wirusami, mogące mieć związek z serwisem mp3search.ru… itp. Dopiero po jakimś czasie, jeśli wszystko będzie OK, można zacząć na dobre korzystać z serwisu. (JB)