Witam!
Mam system operacyjny Windows XP. Gdzieś kiedyś przeczytałem, że w edytorze rejestru (zmieniając wpis z 20 na 0 – bo podobno Windows rezerwuje dla jakiegoś oprogramowania 20%) można przyśpieszyć działanie internetu, czy to prawda? Jeśli tak, to w jakim pliku zmienić wpis.
JanPrzede wszystkim absolutnie odradzam ręczne \”dłubanie\” w rejestrze, bo to się może przykro skończyć, łącznie z koniecznością reinstalacji systemu.
Można trochę przyspieszyć działanie internetu, służą do tego specjalne programy – tzw. akceleratory internetu. Rzeczywiście dokonują one różnych zmian w systemie (np. zmiana wartości parametru MTU) i w ten sposób pozwalają uzyskać przypieszenie działania internetu, jednak bardzo niewielkie.
Znacznie lepiej będzie skorzystać z kilku programów, z których każdy w jakiś sposób przyczyni się do przyspieszenia ładowania danych z sieci. A więc np. w przypadku przeglądania stron WWW można się zaopatrzyć w odpowiednią wtyczkę lub program, który zwiększy pamięć podręczną (cache) przeglądarki (to można też zrobić samemu: w IE wybieramy Narzędzia | Opcje internetowe | Ustawienia z zakładki Ogólne i suwakiem lub poprzez wpis zwiększamy wartość w polu Ilość miejsca na dysku do użycia) oraz będzie w tle wczytywał strony ZANIM jeszcze kliknie Pan odnośnik do nich. W ten sposób będzie się wydawać, że internet chodzi szybciej, ale to tylko taki trik.
Z kolei do pobierania plików należy wykorzystać jeden z wielu dostępnych za darmo menedżerów downloadu, np. GigaGet (jest na CD w tym numerze MI), Free Download Manager itd., które przyspieszają pobieranie plików za pomocą następującej \”sztuczki\”: ściągają jeden plik w kilku kawałkach jednocześnie.
Na pewno nie można przyspieszyć działania internetu powyżej granicy wyznaczonej fizycznie przez przepustowość łącza. Często jest też tak, że nie da się wykorzystać maksymalnej dostępnej szybkości transferu nie z winy własnego komputera czy systemu operacyjnego, ale po prostu z winy obciążenia sieci (np. serwery nie wyrabiają się z obsługą zbyt dużej liczby żądań od internautów, mają ustalone przez administratora określone pasmo dla jednego użytkownika itd.). (JB)