Droga Redakcjo,
Dopiero niedawno poznałem Internet i mam kilka pytań, proszę wybaczyć jeśli są zbyt łatwe. Oto one:
1. Kto weryfikuje hasła w Internecie?
2. Co to jest log i czy jest to to samo co login?
3. Co to jest spam?
4. Czym albo kim jest lamer?
Zbyszek, snail mail (poczta tradycyjna)Ad. 1. Hasła są potrzebne przede wszystkim do podłączenia się do sieci (hasło dostępowe dla posiadaczy łączy dial-up), odczytywania i ew. wysyłania poczty elektronicznej, oraz do nawiązania połączenia z jakąś usługą na serwerze (np. FTP lub WWW). Poza tym hasło jest niezbędne, aby uzyskać dostęp do konta w banku internetowym.
W przypadku usług o mniejszych wymaganiach jeśli chodzi o bezpieczeństwo (np. e-mail), hasło wymyśla sobie sam użytkownik. Jest ono następnie zapisywane na serwerze w specjalnym pliku, do którego dostęp ma tylko administrator. Teoretycznie administrator może poznać hasło każdego użytkownika, ale po cóż miałby robić takie rzeczy, a poza tym jeśli na serwerze konta ma sto tysięcy użytkowników, to kto by chciał poznawać ich hasła…
Bez względu na rodzaj usługi hasło jest weryfikowane przez serwer (oprogramowanie serwera) na podstawie zapisu dokonanego we wspomnianym pliku.
Ad. 2. Log to plik generowany przez serwer, w którym zapisywane są zdarzenia, jakie miały miejsce w określonym przedziale czasu. W ten sposób jeśli np. nastąpi włamanie do systemu, będzie to odnotowane w logu – czas zdarzenia, adres, z którego się połączono, jakie akcje wykonano itd. Logi służą do monitorowania pracy serwera, identyfikacji przyczyn ewentualnych awarii, pozwalają prowadzić dokładne statystyki itd.
Login natomiast to zupełnie coś innego. Gdy np. chcemy skorzystać z jakiejś usługi, do której dostęp jest ograniczony (np. tylko dla abonentów), wówczas wpisujemy swój identyfikator i potem hasło. Ten identyfikator może (ale nie musi) się nazywać \”login\”. Nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu log in, co oznacza logowanie się (połączenie się z jakimś serwisem, wejście do niego).
Ad. 3. Spam to niechciana reklama w dowolnej postaci – np. e-mail zawierający treści reklamowe, samoczynnie wyświetlające się okienko z reklamą na stronie WWW, post (wiadomość) z grupy dyskusyjnej zachwalający towary lub usługi jakiejś firmy itd.
Ad. 4. Lamer (ang. lame – głupol) to pogardliwe określenie człowieka, który korzysta z Internetu, ale nie ma pojęcia co właściwie robi, jak się zachowywać itd. To jednak nie jest jeszcze głównym \”dowodem winy\”. Na określenie lamera naprawdę zasługuje ten, kto mimo swojej skromnej wiedzy uważa siebie za mistrza, specjalistę, mądrzy się nie mając racji. (JB)