Szanowna Redakcjo!
Tworzę witrynę internetową. Jest tylko jedno \”ale\”. Dużo wysiłku włożyłem w odnalezienie materiałów potrzebnych do zrealizowania mojego pomysłu. Teraz nie chciałbym, aby po tym, kiedy znajdzie się w sieci, każdy mógł bez problemu ściągnąć moje teksty i obrazki. Chciałbym, mówiąc krótko, zablokować dostęp do opcji Zapisz jako… oraz prawy klawisz myszy. Nie wiem jak to zrobić, znam jedynie HTML, i to nie najlepiej. Pewnie trzeba skorzystać z Javy, ale jak? Proszę pomóżcie!
BolesławOczywiście, można zablokować wymienione przez Pana opcje w przeglądarce. Robi się to np. za pomocą odpowiednich skryptów JavaScript. Tylko że jest to zabezpieczenie dobre dla zupełnych żółtodziobów, natomiast już troszkę bardziej zaawansowani użytkownicy Internetu bez trudu sobie z nim poradzą.
Wystarczy mianowicie zgrać stronę na dysk lokalny za pomocą dowolnego programu do kopiowania całych witryn, a następnie wczytać odpowiednie pliki HTML choćby do windowsowego notatnika i usunąć JavaSkrypt odpowiedzialny za wyłączenie opcji Zapisz jako… i ewentualnie innych. Co więcej, skrypty JS blokują wprawdzie wspomnianą opcję i prawy przycisk myszy, a także opcję Pokaż źródło w menu kontekstowym, ale nie są w stanie zablokować działania przycisku Edytuj, który jest przecież w każdym Internet Explorerze na pasku narzędzi. W sumie więc gra nie warta świeczki.
Z drugiej strony po co w ogóle tracić czas na takie wątpliwe zabezpieczenia, skoro stoi za Panem cały aparat państwowy w postaci prawa autorskiego. Nikt nie ma prawa kopiować i wykorzystywać Pańskich materiałów dostępnych na stronie WWW czy gdziekolwiek indziej, dopóki osobiście nie udzieli Pan na to zgody.
Przy czym wcale nie jest konieczne umieszczanie na stronie formułki w rodzaju \”Copyright Jan Kowalski\”, albo \”Wszystkie prawa zastrzeżone\”, bowiem prawo tego nie wymaga. Dowolny dokument autorski (strona WWW, artykuł, fotografia, cokolwiek) jest automatycznie, z urzędu, chroniony prawnie. (JB)