Programiści poszukujący narzędzi zapewniających im możliwość tworzenia rozbudowanych serwisów internetowych często sięgają po język PHP, który w połączeniu z bazą danych MySQL pozwala na budowanie zaawansowanych pod względem funkcjonalnym witryn.
Autorzy: Format: B5, stron: 728 Ocena: 5/6 |
Piąta odsłona PHP uczyniła ten język w pełni obiektowym i zwiększyła jego możliwości m.in. w zakresie obsługi języka XML. O tym jak istotne są wprowadzone zmiany i jak wpłynęły na potencjał PHP możemy przekonać się sięgając po prezentowaną publikację.
Licząca ponad siedemset stron książka rozpoczyna się rozdziałem poświęconym nowościom w języku PHP5. Mimo iż nie jest ona przeznaczona dla osób rozpoczynających swą przygodę z językiem PHP, to znajdziemy w niej materiał przybliżający podstawy tego języka. Osoby znające poprzednie wersje PHP będą mogły dzięki niemu przypomnieć sobie informacje na temat składni.
Sporo miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z programowaniem obiektowym i wzorcami projektowymi. Autorzy omawiają także podstawowe rozwiązania w zakresie tworzenia aplikacji dla sieci WWW oraz metody integracji PHP z bazami danych.
Kontynuując lekturę dowiemy się, jak radzić sobie z błędami, a następnie uzyskamy informacje na temat obsługi języka XML. Znajdziemy tu również opis repozytorium PEAR i najważniejszych rozszerzeń PHP, a także porady ułatwiające migracje aplikacji do PHP5.
Na uwagę zasługują ponadto rozdziały traktujące o wydajności skryptów oraz tworzeniu własnych rozszerzeń i skryptów powłoki. Całość uzupełniają dodatki, w których omówiono m.in. środowisko programistyczne Zend Studio.
\”PHP5. Tajniki programowania\” to wartościowa pozycja, dostarczająca cennych informacji na temat języka PHP. Warto podkreślić, iż jednym z autorów tej książki jest współtwórca języka PHP5, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie merytorycznym publikacji. Jej lektura zapewnia programistom możliwość zdobycia wiedzy na temat języka PHP, którą mogą spożytkować na etapie tworzenia projektów informatycznych o różnym poziomie złożoności.