Korzystając z sieci komputerowych nie zastanawiamy się zazwyczaj nad tym w jaki sposób one funkcjonują. Dla zdecydowanej większości użytkowników istotne znaczenie ma jedynie dostęp do informacji, a nie sposób jej przekazywania między serwerami i aplikacjami sieciowymi. Osoby, które chciałyby jednak poznać tajniki sieci umożliwiających niezakłóconą wymianę danych mogą sięgnąć po tę książkę.
Autorzy: Format: B5, stron: 792 Ocena: 6/6 |
Licząca blisko osiemset stron publikacja, stanowi kompleksowy przewodnik po zagadnieniach związanych z sieciami komputerowymi.
Autorzy podkreślają, że współczesne sieci zostały zdominowane przez internet, dlatego też omawianie sieciowych zagadnień musi uwzględniać jego istnienie. Mimo że przedstawiają również inne architektury sieciowe, to wyraźnie przyznają, że to właśnie internet znajduje się w centrum ich uwagi.
Przyjęli ponadto założenie, w myśl którego prezentują funkcjonowanie sieci zgodnie z metodą \”od góry do dołu\”, czyli począwszy od warstwy aplikacji, a kończąc na warstwie fizycznej. Posunięcie to umożliwia w miarę szybkie przejście do zasad działania aplikacji sieciowych i stanowi doskonałą motywację do zgłębiania tajników pozostałych warstw.
Rozważania na temat sieci rozpoczynają od wyjaśnienia czym jest internet, opisania jego podstawowych komponentów, fizycznych nośników oraz zagadnień związanych z opóźnieniami i utratą pakietów. Przybliżają także najciekawsze informacje z historii sieci komputerowych i internetu.
Omawiając warstwę aplikacji przedstawiają protokół HTTP, wyjaśniają jak odbywa się transfer plików przy użyciu protokołu FTP, a także odsłaniają kulisy funkcjonowania poczty elektronicznej, systemów wymiany plików P2P oraz systemu DNS. Pokazują ponadto jak można stworzyć prosty serwer WWW.
W dziale poświęconym warstwie transportowej koncentrują swą uwagę na protokołach TCP i UDP oraz na metodach kontrolowania przeciążeń. Zapoznając się z opisem warstwy sieci uzyskujemy m.in. informacje o strukturze wewnętrznej rutera i o rutingu w internecie. Materiał traktujący o warstwie łącza danych i sieciach lokalnych przybliża natomiast zagadnienia związane z przełącznikami, koncentratorami i protokołem PPP.
W dalszej części książki zaprezentowane zostały zagadnienia związane z nowoczesnymi sieciami komputerowymi. Autorzy przybliżyli technologie bezprzewodowe i mobilne, omówili multimedialne zastosowania sieci, obejmujące telefonię internetową i strumieniową transmisję audio i wideo, a także zwrócili uwagę na szczególnie istotne aspekty sieciowego bezpieczeństwa.
Całość uzupełnia rozdział poświęcony zarządzaniu sieciami oraz podstawowym protokołom internetowym wykorzystywanym w procesie zarządzania.
Prezentowana książka to wartościowy i przystępny w odbiorze zbiór informacji poświęconych rozmaitym aspektom funkcjonowania współczesnych sieci komputerowych, postrzeganym przede wszystkim w kontekście internetu. Umożliwia zapoznanie się z poszczególnymi warstwami sieciowej architektury, dostarcza wiedzy o usługach dostępnych w internecie, a ponadto przybliża zagadnienia związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem sieciami.
Warto polecić tę pozycję osobom zajmującym się sieciami zawodowo, studentom informatyki, a także tym użytkownikom sieci, którzy nie chcą ograniczać się jedynie do ich biernego wykorzystywania.