Z czym kojarzą nam się blogi? Z emocjonalnym ekshibicjonizmem, opowieściami o nudnym życiu i wczorajszym śniadaniu? Wielu osobom blogi jawią się w ten właśnie sposób, lecz taki obraz nie jest do końca prawdziwy. Dzisiaj można znaleźć w sieci wiele blogów o wysokiej wartości merytorycznej, które poruszają poważne tematy. Aby się o tym przekonać, wyruszmy wspólnie na wycieczkę po polskiej blogosferze.
Przede wszystkim należy podkreślić, że istnieją dwie główne kategorie blogów. Do pierwszej można zaliczyć blogi nie przedstawiające sobą żadnej wartości dla otoczenia. Na ogół tworzone są przez osoby młode, a używany w nich język woła o pomstę do nieba.
Drugi rodzaj to blogi charakteryzujące się wysoką wartością merytoryczną. Często poruszają konkretne tematy, można w nich znaleźć głębsze przemyślenia dotyczące określonych dziedzin, praktyczne porady, lub też są pisane w fascynujący, porywający sposób. Blogów tego rodzaju jest wciąż niewiele w porównaniu z tymi mało poważnymi, lecz ich ilość cały czas rośnie.
Najlepszym dowodem na rozrastanie się naszej lokalnej blogosfery jest powstanie dwóch nowych stron katalogujących polskie blogi. Witryna http://www.10przykazan.com skupia tylko najlepsze, najbardziej wartościowe blogi, a nowe mogą być do niej dodawane jedynie przez administratorów.
Z kolei serwis http://www.blogfrog.pl tworzy zbiór blogów otwarty dla wszystkich, ale w celu wyróżnienia najlepszych posługuje się rozbudowanym systemem ocen.
Obie witryny przede wszystkim pozwalają na przysłowiowe odsianie ziarna od plew.
\”10 przykazań\” polskich blogów
Dziwna nazwa witryny to raczej mało udane nawiązanie do serwisu http://www.9rules.com, który kataloguje wartościowe blogi w anglojęzycznej części internetu. Uzyskał on dużą popularność, więc nie powinien dziwić fakt, że również w polskojęzycznym internecie powstała podobna witryna.
Każdy może zgłosić do katalogu nowy blog, lecz musi on zostać zatwierdzony przez moderatorów. Jest to wyraz troski o wysoką jakość blogów, choć w praktyce różnie z tym bywa.
Istotną nowością jest możliwość stworzenia z wybranych blogów osobistego kanału RSS i czytanie go za pomocą odpowiedniego programu. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej niuansom obsługi strony.
W górnej części strony głównej znajdziemy formularz logowania, wysuwany po kliknięciu linku \”kliknij tutaj\”, oraz główne menu strony złożone z czterech wielkich prostokątów. Dwa żółte pola znajdujące się niżej prezentują najnowsze wpisy oraz blogi ostatnio dodane do systemu.
W serwisie możemy zarejestrować się w podając e-mail, albo adres w sieci Jabber (szerszy opis tej technologii – patrz ramka). Aby przejść na stronę rejestracji, musimy przywołać formularz logowania, a następnie skorzystać z podanego w nim odnośnika. W następnej kolejności należy potwierdzić rejestrację klikając link wysłany pod podany przez nas adres.
Po kliknięciu hiperłącza \”lista blogów\” przechodzimy do katalogu blogów. Po lewej stronie widzimy wszystkie blogi posortowane według popularności, czyli liczby osób, które dany blog dodały do swojego osobistego kanału RSS. Z kolei po prawej stronie znajduje się lista tagów. Tagi określają tematykę danego bloga i do każdego dziennika może zostać przypisana dowolna ich ilość.
Przechodzimy na podstronę tagu design. Obok nagłówka \”oznaczone jako design\” znajduje się pomarańczowa ikonka, która umożliwia zasubskrybowanie kanału RSS skupiającego wszystkie blogi oznaczone tym tagiem. Po prawej stronie jest nie tylko lista wszystkich tagów, ale są także \”powiązane tagi\”, czyli inne tagi przypisane do stron traktujących o designie.
Za pomocą tego linku można dodać stronę do swojego kanału RSS. Wystarczy jedno kliknięcie. Dzięki wykorzystaniu JavaScriptu nie musimy czekać na przeładowanie się strony. Równie łatwo możemy usunąć blog z własnego kanału.
blogfrog.pl
Drugi serwis, który niedawno rozpoczął podbój polskiej blogosfery to http://www.blogfrog.pl Stanowi on otwarty dla wszystkich katalog blogów. W tym przypadku również zastosowano tagi, ale nie zdecydowano się na stworzenie listy wszystkich tagów. Do naszej dyspozycji oddano za to wyszukiwarkę.
Najciekawszy w blogfrogu jest system oceny blogów, bazujący na kilku czynnikach. Jego najważniejszy element stanowi liczba odnośników prowadzących do danego bloga z innych blogów, co wydaje się być inspirowane popularną angielską witryną http://www.technorati.com.
Dwa następne elementy systemu oceniania to ocena użytkowników oraz ocena redakcji. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce? Sprawdźmy to wspólnie.
Strona główna nie zachwyca wyglądem ani przejrzystością. W lewym górnym rogu uwagę zwraca link do formularza rejestracji. W środkowej części umiejscowione są linki do wyszukiwarki, czyli strony głównej, listy najpopularniejszych blogów oraz formularza dodawania nowego bloga.
Przyjrzyjmy się wyszukiwarce. Bardzo przydatną opcją jest system podpowiadania słów wpisywanych przez innych użytkowników. Może to ułatwić znalezienie określonych treści. Możemy przeszukiwać nie tylko listę blogów, ale także ich treść. Wystarczy zaznaczyć opcję \”szukaj w treści\”.
Wyniki wyszukiwania słowa \”Windows\” w treści blogów. Jak widać, każdy wpis możemy ocenić, a ocena wpływa na pozycję wpisu w wynikach wyszukiwania. Brakuje jedynie informacji o tym, ile wyników w ogóle zostało znalezionych.
Najpopularniejsze blogi możemy przeglądać według kilku kryteriów – oceny redakcji, oceny użytkowników, liczby odnośników prowadzących do danego bloga albo opublikowanych wpisów. Oprócz tego możemy przejrzeć najwyżej oceniane wpisy.
Po kliknięciu informacji o liczbie odnośników widzimy dokładną listę linków prowadzących do danego bloga, a także z niego wychodzących. Dzięki temu możemy prześledzić rozbudowaną sieć zależności między blogami, a autorzy mogą sprawdzać popularność swoich dzieł.
Nowy blog możemy dodać do katalogu za pomocą bardzo prostego formularza. W pierwszym kroku podajemy adres, a w następnym nazwę, opis, tagi oraz adres kanału RSS. Strona zostaje dodana do katalogu bez jakiejkolwiek moderacji.
Przeciwnicy czy kooperanci?
Błędem byłoby porównywanie witryn http://www.10przykazan.com i http://www.blogfrog.pl To serwisy realizujące różne idee. Mają zupełnie inne przeznaczenie i skierowane są do innych grup osób. Oczywiście każdy z nich ma swoje wady i zalety. Na pierwszej stronie znajdziemy niemal zawsze tylko najwyższą jakość. Jednak druga ukazuje pełniejszy obraz polskiej blogosfery. Czy któryś z tych serwisów jest bardziej przydatny? Odpowiedź może być tylko jedna – nie, obie witryny są potrzebne i dla obu jest miejsce na polskim rynku.
Czym jest Jabber?
Uogólniając możemy powiedzieć, że Jabber jest kolejnym komunikatorem internetowym (jak np. Gadu-Gadu lub Tlen), jednak znacząco różni się od swoich konkurentów. Po pierwsze możemy wybierać spośród setek różnych serwerów, ponieważ ich sieć jest zdecentralizowana. Po drugie Jabber to tylko protokół, a samych komunikatorów jest przynajmniej kilkadziesiąt. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie http://www.jabberpl.org.
Czym jest RSS?
RSS to skrót od angielskiego zwrotu Really Simple Sindication. Oznacza technologię opartą na języku XML. RSS-y są powszechnie wykorzystywane do łatwego przekazywania informacji o nowych treściach pojawiających się na stronach internetowych. Mogą to być na przykład wiadomości ze świata, czy nowe wpisy na blogu. Ostatnio uniwersalnym symbolem kanałów RSS staje się pomarańczowa ikonka, która została użyta m.in. w omawianym serwisie http://www.10przykazan.com.