Czasy, w których sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie kupowało się w stacjonarnych sklepach minęły bezpowrotnie. Oczywiście, jest to ciągle możliwe i ciągle wiele osób właśnie w ten sposób dokonuje zakupów hardware`u i software`u, ale w tej branży dominują dziś sklepy internetowe. Sprawdźmy zatem gdzie warto kupować oprogramowanie, by było to cenowo korzystne, łatwe i przyjemne.
Gdzie kupować oprogramowanie?
Ciągle wiele osób decyduje się na zakup oprogramowania, a nawet gier w sklepach stacjonarnych, ale jest to malejący trend obowiązujący jedynie wśród wąskiej grupy konsumentów, więc nie ma szczególnej potrzeby, by się nad nim rozwodzić. Drugim rozwiązaniem są platformy dostawców oprogramowania zaimplementowane w systemu operacyjne od największych gigantów IT, jak Google, Apple i Microsoft, a nawet Huawei czy Samsung. Sklepy takie, jak Google Play czy App Store są niezwykle popularne na urządzeniach mobilnych, gdzie w zasadzie zmonopolizowały sposoby pozyskiwania aplikacji oraz w innych inteligentnych urządzeniach, jak telewizory czy sprzęt AGD podłączony do Internetu.
O ile sklepy producentów to niezwykle intuicyjny kanał sprzedaży, gdzie w łatwy i szybki sposób możemy kupić potrzebne oprogramowanie, o tyle mają pewne wady. Nie są tak popularne i tak funkcjonalne na systemach operacyjnych dla komputerów klasy PC, jak w przypadku urządzeń mobilnych, to po pierwsze. Po drugie, cena aplikacji jest na tych platformach stała i zależna od polityki dostawców, co sprawia, że programy kupowane w ten sposób są często droższe niż w przypadku zewnętrznych sklepów online. To właśnie cena jest główną zaletą niezależnych e-sklepów z oprogramowaniem, czyli trzeciego kanału sprzedażowego.
Takie sklepy, jak na przykład Soft360.pl specjalizują się w sprzedaży oprogramowania, nie oferując przy tym sprzętu, jak czynią to najwięksi gracze w e-commerce z sektora IT. Dzięki takiej polityce klienci mogą mieć pewność, że aplikacje kupowane w mniejszych sklepach będą tańsze oraz pełno jakościowe. To dokładnie takie same produkty, jak w każdym z kanałów dystrybucyjnych, ale ze względu na inaczej skrojoną ofertę oraz model biznesowy, są po prostu tańsze. Dużą zaletą tego typu placówek online jest również kompleksowość oferty – bez większego problemu znaleźć można e-sklepy, które oferują niezbędne oprogramowanie do pracy na komputerze, od systemów operacyjnych, po zaawansowane programy graficzne.
Kompleksowa oferta to podstawa!
W czasach walki o klienta, który ma mnóstwo możliwości i wolny wybór jeśli chodzi o zakup produktów wszelkiego rodzaju – w tym i oprogramowania, sklepy online konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, decydują się na reklamę w Internecie, po drugie optymalizują swoje strony WWW, by ich obsługa była intuicyjna i przyjemna, po trzecie wreszcie – prowadzą agresywną politykę cenową. Wyliczankę zabiegów prowadzących do przyciągnięcia klienta można prowadzić niemal bez końca, ale w tym miejscu warto zdać sobie sprawę z jednej kluczowej zmiennej w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Zmienną tą jest oferta, która powinna być dopasowana do odbiorcy, kompleksowa i konkurencyjna.
Wyłączając sprzedaż gier lub programów niszowych – to bardzo dynamiczne i trudne do przeanalizowania branże, e-sklepy sprzedające oprogramowanie dbają o takie ułożenie portfolio produktowego, by gwarantowało ono spełnienie podstawowych oraz bardziej wyspecjalizowanych potrzeb świadomego konsumenta. W myśl tej strategii, klient wchodząc na stronę sklepu z aplikacjami najczęściej obserwuje produkty w 3 głównych kategoriach. Ułożona w poniższy sposób oferta pozwala na kupno wszystkich niezbędnych programów w jednym miejscu, co jest nie tylko wygodne, ale i pozwala na sporą oszczędność czasu oraz pieniędzy.
Pierwszą ze wspomnianych kategorii są systemy operacyjne, od Windowsa 10 dla użytkownika domowego, po rozwiązania dla profesjonalistów oraz systemy serwerowe. Drugą, aplikacje potrzebne na co dzień, jak pakiety biurowe oraz oprogramowanie antywirusowe – w końcu komputer bez edytora tekstu znacznie traci na funkcjonalności, a o bezpieczeństwie w sieci i tym, jak jest ważne, nie musimy nawet wspominać. Trzecią kategorią są z kolei programy dla profesjonalistów, jak pakiety graficzne od Adobe lub rodzina aplikacji CorelDRAW. Oto jest istota kompleksowo opracowanej oferty.
Potrzeby klientów na pierwszym miejscu
Model dystrybucji programów komputerowych online dość wyraźnie odwrócił panującą przez lata tendencję, w której to producenci mówili użytkownikom jakich aplikacji potrzebują. Dziś, dzięki rynkowej dywersyfikacji, to użytkownik decyduje o tym, co musi lub po prostu chce kupić, a sklep dostosowując ofertę do tych potrzeb, będzie mógł pochwalić się wysokimi słupkami sprzedażowymi oraz zaufaniem klientów. Jaka przyszłość czeka zatem stacjonarne sklepu z oprogramowaniem w czasach, w których to użytkownik ma decydujący głos? Cóż, niech odpowiedzią będzie fakt, iż wszystkie elektromarkety mają dziś swoje własne sklepy internetowe, co dobitnie pokazuje, że od e-commerce`owej rewolucji nie ma już dziś odwrotu.