Opularność profesjonalnych systemów typu multiroom rośnie z kwartału na kwartał – zobacz więc, co mają ci do zaoferowania urządzenia topowych marek.
Sprzedaż bezprzewodowego sprzętu audio co rusz bije kolejne rekordy, a obecny poziom rozwoju technologii strumieniowego przesyłania dźwięku coraz bardziej zachęca do sprawdzenia w akcji urządzeń pozwalających na strefowe odtwarzanie muzyki w wielu pomieszczeniach jednocześnie. Najlepsze linie tego typu produktów w gruncie rzeczy posiadają zbliżone do siebie funkcje, z których najważniejszymi są oczywiście możliwość odtwarzania utworów z wielu różnych źródeł oraz opcja zdalnej kontroli muzyki, jaka aktualnie jest odtwarzana w danym pokoju.
Jeśli masz zamiar wyposażyć się w niedalekiej przyszłości w któryś z opisywanych na kolejnych stronach zestawów, to musisz wziąć pod uwagę, że każdy z nich działa w obrębie swojego własnego „firmowego” ekosystemu . Z tego jakże istotnego powodu decyzja o wyborze głośników tej lub innej marki powinna być poprzedzona dokładną analizą ich mocnych oraz słabych stron, podczas przeprowadzania której możesz wspomagać się informacjami znalezionymi w przygotowanym przez nas zestawieniu.
Testujemy…
HEOS by Denon
Denon działa w branży audio od ponad 100 lat. Czy tak długie doświadczenie zaprocentowało również w kontekście urządzeń multiroom?
SPECYFIKACJA HEOS 1
- CENA: 1 100 PLN
- KONFIGURACJA: Dwa wzmacniacze klasy D, mid-woofer oraz tweeter
- WYMIARY: 189x129x128 mm
- WAGA: 1,9 kg
SPECYFIKACJA HEOS 5
- CENA: 1 900 PLN
- KONFIGURACJA: Cztery wzmacniacze klasy D, dwa tweetery ,dwa midwoofery, pasywny subwoofer
- WYMIARY: 209x294x166 mm
- WAGA: 3 kg
SPECYFIKACJA HEOS 7
- CENA: 2 500 PLN
- KONFIGURACJA: Pięć wzmacniaczy klasy D, dwa tweetery, dwa midwoofery, aktywny subwoofer, dwie membrany pasywne
- WYMIARY: 203x479x164 mm
- WAGA: 4,5 kg
FUNKCJE
- WSPIERANE FORMATY PLIKÓW: MP3, WMA, AAC (MPEG4), FLAC, WAV
- OBSŁUGIWANE SERWISY MUZYCZNE: Rhapsody, Pandora, Spotify, TuneIn, Tidal
- ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA: 802.11a/b/g/n, 2,4 GHz/5 GHz
HEOS 7 z racji generowania miażdżących basów stanowi idealny sprzęt na imprezy w mocno energetycznych klimatach muzycznych.
Bluesound
Pierwszy system multiroom umożliwiający streamowanie 24-bitowych plików audio. Czy funkcja ta warta jest tak wysokiej ceny?
SPECYFIKACJA PULSE
- CENA: 3 000 PLN
- KONFIGURACJA: Subwoofer, dwa tweetery oraz dwa porty bass-reflex
- WYMIARY: 197x420x190 mm
- WAGA: 6,1 kg
SPECYFIKACJA DUO
- CENA: 3 000 PLN
- KONFIGURACJA:
Subwoofer - WYMIARY: 375x246x401 mm
- WAGA: 11,16 kg
Głośniki satelitarne - WYMIARY: 213x129x181 mm
- WAGA: 2,45 kg każdy
SPECYFIKACJA POWERNODE
- CENA: 2 350 PLN
- KONFIGURACJA: Cyfrowy wzmacniacz 2x 50 W
- WYMIARY: 176x248x202 mm
- WAGA: 1,9 kg
FUNKCJE
- WSPIERANE FORMATY PLIKÓW: MP3, AAC, WMA, OGG, WMA-L, FLAC, ALAC, WAV, AIFF
- OBSŁUGIWANE SERWISY MUZYCZNE: Spotify, Qobuz, Deezer, HDtracks, Tidal
- ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA: 802.11b/g, 2,4 GHz
Bluesound korzysta z układów wzmacniających firmy NAD i wydaje się grać najgłośniej spośród całej trójki testowanych zestawów.
Sonos
Firma Sonos zapoczątkowała multi-roomową rewolucję – przekonajmy się więc o możliwościach produktów z linii PLAY.
SPECYFIKACJA PLAY:1
- CENA: 1 000 PLN
- KONFIGURACJA: Dwa wzmacniacze klasy D, tweeter, subwoofer
- WYMIARY: 161x119x119 mm
- WAGA: 1,85 kg
SPECYFIKACJA PLAY:3
- CENA: 1 400 PLN
- KONFIGURACJA: Trzy wzmacniacze klasy D, tweeter, dwa przetworniki średniozakresowe oraz pasywny subwoofer
- WYMIARY: 132x268x160 mm
- WAGA: 2,6 kg
SPECYFIKACJA PLAY:5
- CENA: 1 800 PLN
- KONFIGURACJA: Pięć wzmacniaczy klasy D, dwa tweetery, dwa przetworniki średniozakresowe oraz subwoofer
- WYMIARY: 217x365x123 mm
- WAGA: 4,15 kg
FUNKCJE
- WSPIERANE FORMATY PLIKÓW: MP3, WMA, AAC, AAC+, OGG, Audible (Format 4), Apple Lossless, FLAC, WAV, AIFF
- OBSŁUGIWANE SERWISY MUZYCZNE: Spotify, SoundCloud, Deezer, Tidal, Qobuz, Mixcloud
- ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA: 802.11b/g, 2,4 GHz; SonosNet 2.0
Sonos nie wspiera hi-res audio, dlatego też warto zainteresować się droższymi wariantami subskrypcji w serwisach streamingowych (np. Deezer Elite).
Test 01: Design
Choć wszystkie z opisywanych produktów posiadają zbliżoną do siebie funkcjonalność, to w temacie wzornictwa sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej.
Głośniki z linii Heos stanowią propozycję dla osób poszukujących nietuzinkowego designu, gdyż praktycznie każdy z nich przyciąga spojrzenia wyrazistymi liniami wyznaczają-cymi profil obudowy. Produkty marki Denon dostępne są w kilku wersjach gabarytowych, różniących się liczbą zastosowanych w nich wzmacniaczy oraz przetworników. Do najmniejszego głośnika HEOS 1 można dodatkowo dokupić podstawkę z wbudowanym akumulatorem, dzięki której sprzęt ten bez problemu można będzie wynieść np. do ogrodu.
DZIĘKI KLASYCZNEJ STYLISTYCE GŁOŚNIKI SONOS PASUJĄ DO KAŻDEGO WNĘTRZA.
Sonos Play oferuje z kolei bardziej klasyczną stylistykę. Jej swoista „neutralność” (zaokrąglone pastelowe obudowy ze świetnie prezentującymi się metalowymi maskownicami) sprawia, że głośniki tej marki bardzo dobrze wkomponowują się praktycznie w każde wnętrze. Naszą uwagę przyciągnął zwłaszcza PLAY:1 – pomimo swych niewielkich rozmiarów waży zaskakująco sporo, ale nie stoi to na przeszkodzie, by przy zastosowaniu firmowego mocowania przytwierdzić go stabilnie do ściany.
Produkt Bluesound prezentuje nieco inne podejście do kwestii projektowania systemów multiroom, gdyż funkcja strumieniowego przesyłania dźwięku wymaga zakupu odrębnego urządzenia o nazwie Bluesound Node. Jest ono dostępne w dwóch wersjach – Node oraz Powernode – z których druga została wyposażona w zintegrowany moduł dwukanałowego wzmacniacza. Linia Bluesound obejmuje również zestaw głośników z 8-calowym subwooferem (Bluesound Duo) oraz samodzielny odtwarzacz Pulse. Przy produkcji urządzeń Bluesound wykorzystano szczotkowane aluminium oraz tworzywo pokryte połyskującym lakierem. Warto też pamiętać, że sprzęt ten obsługuje strumieniowanie plików audio w wysokiej rozdzielczości.
Rundę wygrywa…
Sonos
Neutralny i zarazem wyjątkowo elegancki wygląd produktów Sonos zdobył nasze największe uznanie.
Test 02: Konfiguracja
Wszystkie z testowanych przez nas bezprzewodowych systemów audio są banalnie proste w obsłudze, a przygotowanie ich do pracy zajmuje dosłownie chwilę – na dobrą sprawę wystarczy w zasadzie postępować wedle podsta-wowych kroków opisanych w instrukcji, by po krótkim czasie móc cieszyć się bogatymi możliwościami technologii strumieniowania dźwięku.
Ogromną rolę w całym procesie konfigu-racji odgrywają oczywiście dedykowane danym urządzeniom firmowe aplikacje mobilne. Oprogramowanie Sonos posiada przejrzysty interfejs i praktycznie nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć trudności ze znalezieniem pożądanej opcji. Tych z kolei jest całkiem sporo, ale dostęp do nich uzyskujemy dopiero po obowiązkowej rejestracji produktu oraz pobraniu aktualizacji systemowego firmware’u.
DOBRY SYSTEM MULTIROOM MUSI POSIADAĆ INTUICYJNĄ W OBSŁUDZE APLIKACJĘ.
Muzykę strumieniować możemy m.in. dzięki obsłudze takich serwisów jak Rhapsody, Pandora, Spotify, TuneIn czy Tidal. Utwory mogą też być udostępniane z dysku NAS, jednak taka opcja wymaga pobrania dodatkowej aplikacji na PC i manualnej konfiguracji połączenia między nośnikiem danych a systemem multiroom.
Bluesound w kwestii konfiguracji nie wybija się ponad przeciętność. Dedykowana aplikacja mogłaby wyglądać nieco bardziej atrakcyjnie, ale i tak pozwala na szybki wybór odpowiednich ustawień pracy systemu.
W przypadku Denon HEOS na uwagę zasługuje łatwość konfiguracji poszczególnych stref oraz prostota obsługi muzyki odtwarzanej w danym pomieszczeniu. Pochwalić należy także bardzo wygodny w użytkowaniu interfejs aplikacji, z poziomu której za pośrednictwem prostych paru gestów można błyskawicznie łączyć dane strefy w grupy, do których przypisane jest określone źródło dźwięku. Jeśli posiadacie duży dom i nieograniczony budżet, to miejcie na uwadze fakt, że system HEOS może składać się maksymalnie z aż 32 elementów.
Rundę wygrywa…
HEOS by Denon
Produkt marki Denon zyskał nasze uznanie dzięki banalnej obsłudze oraz bardzo intuicyjnej aplikacji mobilnej.
Test 03: Jakość dźwięku
Głośniki wchodzące w skład każdego z opisywanych systemów dość mocno różnią się swoją konstrukcją i rozmiarem, co bezpośrednio przekłada się na jakość generowanego przez nie brzmienia. Jeśli zestawić ze sobą najmniejsze elementy zestawów Denon i Sonos, to ciut lepszy dźwięk oferuje głośnik pierwszej z marek. HEOS 1 w porównaniu do PLAY:1 dokładniej oddaje brzmienie tonów średnich i wysokich, a i przy nieco bardziej „przybasionych” sekcjach radzi sobie nad wyraz porządnie. PLAY:1 gra naprawdę nieźle, jednak ciężko oprzeć się wrażeniu, że w tak kompaktowej obudowie producentowi trudno było zmieścić większą liczbę przetworników.
HEOS 7, czyli największy odtwarzacz strefowy w ofercie firmy Denon również wygrywa starcie ze swoim bezpośrednim konkurentem ze stajni Sonos. W zestawieniu z PLAY:5 może pochwalić się intensywnym brzmieniem basów, któremu partnerują wyraziste tony średnie.
DLA BOGATYCH AUDIOFILÓW ZAKUP BLUESOUND WYDAJE SIĘ BYĆ NAJLEPSZĄ OPCJĄ.
Zarówno Sonos jak i Heos nie oferują obsługi plików hi-res audio. Gdy zdecydujesz się na któryś z tych dwóch systemów, to chcąc nacieszyć się ścieżkami w jakości tych na płycie CD pozostanie ci wykupienie droższych subskrypcji w niektórych serwisach streamingowych.
Jeśli pragniesz delektować się brzmieniem optymalnej jakości i zarazem nie musisz się liczyć z pieniędzmi przy zakupie system multiroom, to zakup produktu marki Bluesound wydaje się być najlepszą opcją. Dlaczego? No cóż, to bardzo proste – system ten jako jedyny natywnie wspiera odtwarzanie ścieżek hi-res audio w maksymalnej jakości 24-bit/192kHz, co dla każdego audiofila może być najistotniejszym argumentem przemawiającym za nabyciem tego zestawu audio. Co więcej, spośród największych głośników wchodzących w skład wszystkich opisywanych systemów to właśnie Bluesound Pulse oferował najlepszą jakość brzmienia utworów udostępnianych przez najpopularniejsze muzyczne serwisy streamingowe.
Rundę wygrywa…
Bluesound
Obsługuje ścieżki audio w wysokiej rozdzielczości i gra najgłośniej spośród konkurencji.
Werdykt
#1 HEOS by Denon 4/5
LUBIMY Banalnie proste zarządzenie systemem z użyciem intuicyjnej dedykowanej aplikacji. Świetną jakość dźwięku oraz znakomite basy – zwłaszcza w przypadku największego głośnika HEOS 7.
ALE Brak wsparcia dla ścieżek w wysokiej rozdzielczości może nie przypaść do gustu wymagającym audiofilom.
ZDANIEM T3 W kontekście stosunku ceny do oferowanych możliwości HEOS by Denon zdecydowanie zasługuje na zwycięstwo w naszym zestawieniu. Świetne brzmienie, wysoka funkcjonalność zestawu i dopracowana aplikacja – czego chcieć więcej?
#2 Sonos 4/5
LUBIMY Bardzo udane połączenie efektownego wzornictwa i bezprzewodowej funkcjonalności.
ALE PLAY:3 i PLAY:5 wypadają nieco słabiej w zestawieniu z rywalami marki Denon.
ZDANIEM T3 Stylowy i łatwy w użytkowaniu system audio oferujący świetne brzmienie.
#3 Bluesound 4/5
LUBIMY Obsługę plików audio w jakości 24-bit/192kHz.
ALE W całym systemie jest tylko jeden idealny głośnik (Pulse).
ZDANIEM T3 Drogi, ale zarazem rewelacyjnie brzmiący system multiroom.