Jeśli znacie to uczucie, jakie towarzyszy człowiekowi, który wsiada codziennie o 5 rano do pociągu w celu udania się do miejsca pracy oddalonego o 130 km od miejsca zamieszkania, to zapewne wiecie, że każdy dodatkowy gram, jaki przyjdzie nam ze sobą wozić ma ogromne znaczenie. Nie można sobie w takiej sytuacji pozwolić na wożenie ze sobą ceglastego Alienware?a. Apple co prawda ma alternatywę w postaci modelu Air, ale czy jest to naprawdę jedyna możliwość? Producenci stają na głowie, aby zainteresować nas swoimi propozycjami w tym segmencie. Specjalnie dla was zrobiliśmy przegląd najpoważniejszych rywali Apple i wyłoniliśmy pretendenta do tytułu?
Asus U36J
Około 4 000 PLN
Asus U36J został stworzony do podróży. Jest wystarczająco lekki i cienki, aby niepostrzeżenie wskoczyć do naszej torby i niepomiernie zdolny wytrzymać ciężkie przeprawy na lotniskach i w środkach publicznego transportu.
Jasną i dynamiczną matrycę 13,3 cala można oglądać pod niemal każdym kątem. Oznacza to, że więcej niż jedna osoba może oglądać film na ekranie 1366×768 pikseli WXGA. Nie znajdziemy tu co prawda wbudowanego napędu DVD, ale dostajemy za to dysk 500 GB na którym zmieści się, jeśli nie cała, to na pewno większość naszej kolekcji filmów i muzyki. Dużym problemem jest niestety grafika. Filmy w jakości HD potrafią robić psikusy, więc najrozsądniej będzie zostać przy standardowej rozdzielczości video.
Z tym ostatnim wiąże się również problem gier. Niestety o nowszych tytułach możemy z góry zapomnieć. Dla graczy zapewne lepszym wyborem będzie Dell.
Idąc za ciosem warto wspomnieć, iż Asus nie jest w stanie na tym polu konkurować z Dellem, czy Sony, które wyposażono najnowszą generację chipów Intel Sandy Bridge. Nie ma jednak powodu do paniki. U36J poza wspomnianymi brakami poradzi sobie praktycznie ze wszystkim. W środku znajdziemy ponadto procesor 2,53 GHz Intel Core i5, który wprawi wiele naszych aplikacji w ruch za jednym zamachem. W zadaniu tym pomagają mu 4 GB pamięci RAM.
Klawiatura jest może i płytka, ale za to trwała i dobrze zaprojektowana. Korzystanie z touchpada również nie przysparza żadnych problemów.
Na deser Asus dorzucił całą gamę portów i połączeń. Są one dobrze rozlokowane i przemyślane. Jeśli ktoś chce ponadto zabezpieczyć swoje dane może skorzystać z wbudowanego czytnika linii papilarnych. Może nie jest to zabezpieczenie idealne, ale daje zdecydowanie więcej przyjemności z korzystania niż wpisywanie hasła.
Wymiary
Wysokość: 250 mm
Szerokość: 328 mm
Grubość: 30 mm
Waga: 1,8 kg
Specyfikacja
Procesor: Intel Core i5 460M 2,53 GHz
Karta graficzna: Nvidia 310M
Pamięć RAM: 4 GB
Dysk: 500 GB
Matryca: 13,3 cala, 1366×768
Napęd optyczny: Brak
Łączność: Wi-Fi N, 3x USB, VGA, HDMI
System operacyjny: Windows 7 Home Premium
Rzekoma żywotność baterii: 10 godzin
Realna żywotność baterii: Dobra
Suche fakty
1/ Klawiatura
Odpowiednio szerokie szczeliny pomiędzy klawiszami. Idealna do szybkiego pisania.
2/ Matryca
Obraz na 13,3-calowej matrycy wygląda świetnie pod każdym kątem. Kolory są żywe i ostre.
3/ Jakość wykonania
Zawiasy może i wyglądają na delikatne ale są w stanie wytrzymać wiele.
4/ Stworzony do podróży?
Jest cienki i lekki. Jakość wykonania U36J predestynuje go do ciężkiej mobilnej pracy.
W skrócie
Lubimy: Dynamiczna matryca 13,3 cala i procesor Core i5, który dobrano idealnie do powierzonych mu zadań.
Ale: Słaba grafika zmusza do kompromisów w zakresie filmów HD i nowszych gier, których nie uświadczymy na tym sprzęcie.
Zdaniem T3: Wytrzymały, mobilny i godny zaufania sprzęt do codziennej pracy. Niestety ocenę końcową pogarsza mało wyszukana karta graficzna.
OCENA: 3/5
Dell XPS 15Z
Około 5 500 PLN
Dell XPS 15Z to najcięższy laptop w naszym teście. Prawda jest jednak taka, iż do pracy nie podróżują jedynie księgowi i pisarze. W gronie tych szczęśliwców są chociażby graficy, którzy do efektywnej pracy potrzebują czegoś więcej niż edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego.
Ten konkretny model ma więcej mocy niż flagowy model Apple MacBook Pro i jakikolwiek inny Air. Do tego design 15Z może przypaść do gustu wielu fanom ?jabłka?. Metalowa pokrywa i soczysta matryca o przekątnej 15,6 cala robią wrażenie. Podobnie zresztą jak rozdzielczość 1080p oraz szeroki kąt widzenia. W połączeniu z wysokim kontrastem składa się to na najlepszy ekran na teście. Najwięcej radości da on nam w chwili, kiedy zaczniemy odtwarzać film w jakości HD. Na wbudowanym napędzie nie odpalimy, co prawda płyt Blu-ray, ale DVD jest jak najbardziej w zasięgu.
Dobra wiadomość jest taka, że otrzymujemy dysk o pojemności 750 GB. Mile zaskoczyły nas również potężne głośniki. Generują relatywnie czysty dźwięk i oddają sporo szczegółów.
W środku znajduje się najnowszy procesor Intel Sandy Bridge Core i7 i 8 GB RAM. Taki zestaw zapewnia płynne funkcjonowanie wielu aplikacji na raz. Fani gier ucieszą się zapewne z obecności karty graficznej Nvidia GeForce 525M. Prawdopodobnie zostaniecie zmuszeni do obniżenie ilości detali w niektórych nowszych tytułach, ale i tak jest to więcej niż oferuje konkurencja.
Pomimo tej całej mocy, metalowa obudowa pozostaje relatywnie chłodna, co zapewne ucieszy entuzjastów trzymania laptopa na kolanach. Bateria wystarczy na każdy film, oprócz ?Empire? autorstwa Andy Warhola.
Może nie jest to najlżejszy laptop na świcie, ale taka moc pozwala uruchomić większość gier i aplikacji na rynku. Poza tym, nosząc go w plecaku, spalimy więcej kalorii.
Wymiary
Wysokość: 268 mm
Szerokość: 385 mm
Grubość: 27 mm
Waga: 2,6 kg
Specyfikacja
Procesor: Intel Core i7 2620M 2,7 GHz
Karta graficzna: Nvidia GeForce GT 525M
Pamięć RAM: 8 GB
Dysk: 750 GB
Matryca: 15,6 cala, 1920×1080
Napęd optyczny: DVD
Łączność: Wi-Fi N, 2x USB, eSATA, HDMI, mini DP
System operacyjny: Windows 7 Home Premium
Rzekoma żywotność baterii: 8 godzin
Realna żywotność baterii: Dobra
Suche fakty
1/ Głośniki
Niewiarygodnie dobre i donośne jak na tej klasy laptopa.
2/ Klawiatura
Pisze się na niej wygodnie nawet po dłuższym czasie użytkowania.
3/ Matryca
Pełnokrwiste 15,6 cala w Full-HD, które idealnie nadaje się do oglądania filmów w Blu-ray.
4/ Stworzony do podróży?
Jest to zdecydowanie najcięższy laptop w naszym teście, który rekompensuje ten mankament bardzo dobrymi parametrami.
W skrócie
Lubimy: Genialna matryca i świetne parametry, które biją na głowę nawet MacBooka Pro.
Ale: Jego waga podobnie jak i cena mogą zniechęcić do siebie wielu podróżników.
Zdaniem T3: To prawda, że 15Z jest pewnym naciągnięciem słowa ?mobilny?, ale jeśli szukacie wysokiej klasy laptopa do pracy z porządnym hardwarem to jest to coś dla was.
OCENA: 5/5
Lenovo ThinkPad X1
Około 6 500 PLN
Lenovo ThinkPad X1 nie jest w stanie zachwycić nikogo swoim designem. Producent za żadne skarby świata nie ma zamiaru rezygnować z designu a?la IBM. Laptop ten jest jednak w stanie przetrwać upadek z biurka i zalanie kawą klawiatury, co może się okazać sporym atutem w podróży.
Klawiatura jak przystało na prawdziwego ThinkPada jest bardzo ergonomiczna. Dodatkowo Lenovo dorzuciło prawdziwe podświetlenie klawiatury, a nie jedynie małą diodę LED nad matrycą jak to miało miejsce w przeszłości.
Niestety touchpad w tym modelu jest wyjątkowo mało responsywny, a mały czerwony ?sutek? na klawiaturze wcale tego nie rekompensuje. Miłym akcentem jest natomiast slot na karty SIM, który pozwala korzystać z dobrodziejstwa sieci 3G.
Podobnie jak w Asusie tak i tutaj nie znajdziemy napędu optycznego, a jedynie dysk twardy 320 GB. Może to jednak i dobrze, bo mamy nieodparte wrażenie, iż laptop ten nie został stworzony z myślą o filmach, grach i czymkolwiek, co można by określić mianem ?dającego radość?.
Nie znajdziemy tu dedykowanej karty graficznej. Natkniemy się natomiast na procesor Intel Sandy Bridge Core i5, który bez najmniejszych problemów obsłuży wszystkie nasze aplikacje. Nawet w trybie wielozadaniowym nie dostrzeżemy żadnych większych zająknięć w funkcjonowaniu systemu.
Matryca wbrew temu co można sądzić sprawuje się nad wyraz dobrze. Filmy HD prezentują się świetnie na rozdzielczości 1366×768. Nie zawodzą również głośniki i jakość dźwięku. Bardzo ciekawym dodatkiem jest tu technologia RapidCharge, które pomaga naładować baterię do 80% w zaledwie 30 minut. Niestety rzekome 10 godzin bardzo szybko zamienia się w zaledwie kilka godzin intensywnej pracy.
O ile macie w zasięgu źródło zasilania X1 będzie dla was idealnym kompanem w codziennych trudach korporacyjnego życia. W przeciwnym wypadku zainwestujcie w agregat prądotwórczy.
Wymiary
Wysokość: 250 mm
Szerokość: 334 mm
Grubość: 27 mm
Waga: 1,8 kg
Specyfikacja
Procesor: Intel Core i5 2520M 2,5 GHz
Karta graficzna: Intel HD 3000
Pamięć RAM: 4 GB
Dysk: 320 GB
Matryca: 13,3 cala, 1366×768
Napęd optyczny: Brak
Łączność: Wi-Fi N, 2x USB, eSATA, HDMI, mini DP
System operacyjny: Windows 7 Professional
Rzekoma żywotność baterii: 10 godzin
Realna żywotność baterii: Słaba
Suche fakty
1/ Tak, użyliśmy słowa ?sutek?
Lata mijają a Lenovo nie rezygnuje ze swojego czerwonego ?joysticka?. Jest on równie przydatny jak dziura w łokciu.
2/ Klawiatura
Lenovo w końcu umieściło efektywne podświetlenie klawiatury.
3/ Bezpieczeństwo
Czytnik linii papilarnych to już standard w laptopach z serii ThinkPad.
4/ Stworzony do podróży?
Wytrzyma upadek z niewielkiej wysokości i niespodziewany atak wilgoci. Najsłabszym ogniwem jest tu jednak bateria.
W skrócie
Lubimy: Wiele zniesie i posiada spory zapas mocy jak no coś tak designersko żadnego.
Ale: Touchpad jest mało responsywny. Grafika nie poradzi sobie z nowszymi grami. Bateria ma żywotność muszki owocówki. Niebotyczna cena.
Zdaniem T3: Bardzo specyficzny laptop dla równie specyficznego odbiorcy. Dużo traci przez fatalną baterię.
OCENA: 3/5
Samsung Series 9
Około 5 000 PLN
Bez wątpienia najrozsądniejszy kawałek technologii w naszym teście. Obudowa jest nie tylko stylowa ale i niesamowicie lekka, co pozwoliło obniżyć wagę całego laptopa do zaledwie 1,3 kg i spłaszczyć do imponujących 19 mm.
Model Series 9 wykonano z duraluminium, czyli materiału, z którego na co dzień wykonuje się myśliwce bojowe. Niestety, o ile kadłub jest nie do zniszczenia, o tyle pokrywa gnie się niczym kartka papieru na wietrze. Chwilami wydaje się, że jedynym powodem, dla którego w ogóle utrzymuje pion jest świetna matryca 13,3 cala, która generuje obraz w rozdzielczości 1366×768 HD.
Pod maską znajdziemy nowy procesor Sandy Bridge Intel Core i5, który zapewnie szybką i niczym nie zmąconą pracę wszystkich aplikacji nawet w trybie wielozadaniowym. Podobnie jak w przypadku MacBooka Air nie ma tu dedykowanej grafiki, co zmusza nas do ponownego odkrywania starych gier i podstawowych aplikacji biurowych. Na otarcie łez dostajemy jednak możliwość oglądania filmów w jakości HD.
Jeśli ktoś chce może się pokusić o dokupienie wewnętrznego napędu DVD. Standardowo dostaniemy dysk SSD o pojemności 128 GB, co nie powinno specjalnie dziwić wszystkich posiadaczy MacBooka Air. Owa pojemność nie należy niestety do najwyższych. Jeśli posiadacie pokaźną kolekcję filmów i muzyki to bardzo szybko wasz dysk zacznie cierpieć na deficyt GB. Niemniej jednak, dostęp do tego co już się na nim znajdzie będzie znacznie przyspieszony dzięki technologii SSD.
Klawiatura może i jest podświetlona, ale szczeliny pomiędzy klawiszami są za małe, co znacznie utrudnia pisanie.
Bateria wytrzymała wystarczająca długo, abyśmy mogli obejrzeć wersję reżyserską ?Czasu Apokalipsy?. Przekłada się to oczywiście na czas buszowania w sieci, który jest więcej niż zadowalający.
Series 9 to niemal idealny laptop do pociągu, czy samolotu. Z pewnością będzie przyciągał spojrzenia innych pasażerów.
Wymiary
Wysokość: 233 mm
Szerokość: 329 mm
Grubość: 19 mm
Waga: 1,3 kg
Specyfikacja
Procesor: Intel Core i5 2530M 1,4 GHz
Karta graficzna: Intel GMA HD
Pamięć RAM: 4 GB
Dysk: 128 GB SSD
Matryca: 13,3 cala, 1366×768
Napęd optyczny: Brak
Łączność: Wi-Fi N, 2x USB, HDMI
System operacyjny: Windows 7 Home Premium
Rzekoma żywotność baterii: 10 godzin
Realna żywotność baterii: Dobra
Suche fakty
1/ Pojemność
Dysk SSD jest szybki i nie posiada żadnych ruchomych elementów, co czyni go idealnym kompanem w podróży.
2/ Wymiary
Grubość 19 mm oznacza, iż jest to najcieńszy laptop w naszym zestawieniu.
3/ Kliknięcie
Dolne narożniki touchpada pełnią rolę tradycyjnych przycisków myszy.
4/ Stworzony do podróży?
Cieni, lekki i opatrzony w porządną baterię. Prawdziwy obieżyświat.
W skrócie
Lubimy: Ciekawy i oszczędny design. Świetne parametry jak na takie wymiary. Przyzwoita bateria.
Ale: Ograniczona pojemność dysku. Brak dedykowanej grafiki. Klawiatura mogłaby być trochę lepsza.
Zdaniem T3: Nie tylko ładny ale i wytrzymały kawałek technologii. Jeśli ktoś szuka MacBooka Air świata PC to właśnie odnalazł swój ideał.
OCENA: 4/5
Sony Vaio VPCSB1V9E
Około 4 000 PLN
Swego rodzaju przesadą byłoby nazywać laptop od Sony najpiękniejszym modelem w tym zestawieniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że przy wadze 1,8 kg i 30 mm w najgrubszym punkcie jest on jedną z najlepiej przystosowanych do podróżowania maszyn w tym teście.
Sony może się dodatkowo pochwalić sporym zapasem mocy i napędem DVD, który w tej klasie laptopów jest raczej rzadkością.
Seria S otrzymała najnowszy procesor Intel Core i5, który poradzi sobie praktycznie ze wszystkim, co teraz znajdziemy na rynku. W chwili przesilenia irytujący może być jedynie dźwięk wentylatora.
Dedykowana grafika od AMD zapewni nam dużo więcej zabawy niż reszta stawki pod kątem gamingu. Obejrzymy tutaj film w jakości HD i będziemy mogli edytować zdjęcia z wakacji. Do tego w wolnej chwili możemy odpalić sobie Crysis 2.
Ostra 13,3-calowa matryca posiada matowe wykończenie TFT, co znacznie eliminuje irytujące refleksy. Wyróżnia go ponadto świetny kąt widzenia i idealne odwzorowanie kolorów.
Dysk 500 GB umożliwia przenoszenie całkiem pokaźnej kolekcji filmów i muzyki. Klawiatura jest wygodna w użytkowaniu a producent dorzucił ponadto port USB 3.0 dzięki któremu w oka mgnieniu prześlemy sporą ilość danych.
Specjalny przycisk Speed/Stamina zmniejszając nieznacznie osiągi pozwoli nam zaoszczędzić na baterii, co w znaczny sposób może nam uratować życie w podróży. Sami możecie regulować wydajność waszego laptopa w zależności od tego, do czego go aktualnie używacie. Na pełnych obrotach możecie mieć co prawda problem z dojechaniem do celu na jednym ładowaniu, ale na długi film na pewno wystarczy z nawiązką.
Laptop od Sony to świetna maszyna z napędem DVD, dedykowaną kartą graficzną i przyzwoitymi parametrami. Seria S jest lekka i stworzona dla ludzi, których ?koleje? losu zmuszają do częstego podróżowania.
Wymiary
Wysokość: 229 mm
Szerokość: 332 mm
Grubość: 30 mm
Waga: 1,8 kg
Specyfikacja
Procesor: Intel Core i5 2410M 2,3 GHz
Karta graficzna: AMD Mobility Radeon HD 6470M
Pamięć RAM: 4 GB
Dysk: 500 GB
Matryca: 13,3 cala, 1366×768
Napęd optyczny: DVD
Łączność: Wi-Fi N, 3x USB, HDMI, VGA
System operacyjny: Windows 7 Professional
Rzekoma żywotność baterii: 7 godzin
Realna żywotność baterii: Dobra
Suche fakty
1/ Bezpieczeństwo
Ponownie linie papilarne na twoich palcach staną się kluczem do danych na komputerze.
2/ Przedłużenie żywotności
Specjalny przycisk jest w stanie zoptymalizować ustawienia systemu pod wykonywane zadania.
3/ Klawiatura
Podświetlona i nadająca się do pisania długich tekstów.
4/ Stworzony do podróży?
Jest wystarczająco lekki i ma na tyle silną baterię, że z powodzeniem można go brać na dłuższe wyprawy.
W skrócie
Lubimy: Imponujące osiągi, sporo możliwości i niezwykle lekką konstrukcja biorąc pod uwagą parametry.
Ale: Dźwięk wentylatora potrafi po jakimś czasie stać się mocno irytujący.
Zdaniem T3: Ciężko jest znaleźć jakiś duży minus w tym laptopie. Dzięki bardzo rozsądnej baterii i wbudowanemu napędowi DVD wywoła uśmiech na nie jednej twarzy zadowolonego klienta.
OCENA: 5/5
Opinia
Marcin Kubicki, redaktor naczelny Magazynu T3
Nie sposób nie zauważyć, iż w teście tym, pomimo jego oczywistego braku, poprzeczką do przeskoczenia był MacBook Air. Jest to pierwszy i nadal najlepszy ultrabook jaki można kupić. Ignorancją byłoby jednak nie docenić starań konkurencji w tej materii.
Najmniej ?ultra? ze wszystkich, Dell, wypadł niezwykle w dobrze w porównaniu do MacBooka Pro, dla którego stał się bardzo rozsądną alternatywą.
Smuci Lenovo, które swoim X1 wyrządziło serii ThinkPad więcej szkody niż pożytku. Samsung powalił wszystkich wagą i stosunkiem mocy do gabarytów. Całkiem rozsądnym wyborem jest z kolei Asus, który kosztuje najmniej z całej stawki.
Laur zwycięzcy otrzymuje jednak Sony Vaio. Jest najbliżej tego co oferuje Air, a w niektórych sytuacjach nawet więcej. Posiada świetny stosunek ceny do jakości, dedykowaną grafikę i genialne parametry. Bateria wystarczy na wiele godzin zabawy i jeszcze więcej pracy. Jeśli komuś jakimś cudem znudził się MacBook, lub woli system Windows to powinien sięgnąć po Sony.