Gotowe systemy CMS są chlebem powszednim współczesnych webmasterów. Kto z nas nie słyszał o takich rozwiązaniach, jak Joomla lub WordPress? Przejrzyjmy się tym i innym systemom zarządzania treścią dostępnym na wolnej licencji.
Darmowe CMS-y to idealne narzędziach dla tych, którzy potrzebują szybko uruchomić stronę. Sprawdzą się jednak równie dobrze w przypadku zaawansowanych projektów, chociaż nierzadko wiąże się to wtedy z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu na zgłębianie ich tajników.
Do najpopularniejszych open source\’owych CMS-ów należą bezwzględnie Joomla! i WordPress. Oba oferują ciekawe możliwości i mogą poszczycić się sporymi społecznościami użytkowników. A to oznacza łatwy dostęp do dużej liczy dodatków i mniejsze problemy z uzyskaniem pomocy przy konfiguracji i dokonywaniu samodzielnych przeróbek.
eZ publish
Jest to zaawansowany, kompleksowy system zarządzania treścią. Pierwotnie rozwijany jako produkt komercyjny, lecz z czasem został udostępniony na wolnej licencji. Co ciekawe, producent oprogramowanie bierze na siebie pełną odpowiedzialność za jego poprawne działanie.
Instalacja nie należy do trudnych, aczkolwiek wymaga cierpliwości i nie jest aż tak prosta, jak niektórych omawianych w dalszej kolejności CMS-ów. Wymaga np. zmiany kodowania bazy danych, co może być sporą przeszkodą dla początkujących użytkowników. Należy także pamiętać, że ezPublish posiada wysokie wymagania i nie każdy popularny hosting współdzielony może im sprostać.
Poprawnie skonfigurowany eZ publish nie jest trudny w użytkowaniu i zaskakuje sporymi możliwości. Z powodzeniem można za jego pomocą uruchomić duży serwis, blog czy forum dyskusyjne. Jedną z większych polskich witryn działających w oparciu o eZ publish jest wortal PHP.pl. Do wad należy z pewnością nieduża liczba gotowych szablonów.
Drupal
Drupal nie jest w Polsce tak popularny, jak np. Joomla!, ale warto przyjrzeć mu się bliżej. Posiada szerokie możliwości i dużą liczbę dodatków, które sprawiają że ten CMS zmienia się nie do poznania. Jego konfiguracja nie jest jednak banalna i należy jej poświęcić trochę czasu. Także tworzenie dedykowanych, zaawansowanych rozwiązań przy użyciu Drupala jest trudne.
Ostatecznie jednak jest bardziej elastyczny i pozwala na budowę nietypowych serwisów, co może być trudne do zrealizowania w przypadku Joomli. Zdaniem licznych fanów Drupala, warto podjąć ten wysiłek.
Joomla!
Joomla! będąca pochodną niegdyś bardzo popularnego Mambo, ma opinię prawdziwego kombajnu dla webdesignerów. I nie bez przyczyny. Używając dodatku VirtueMart możesz nawet uruchomić sklep internetowy, choć oczywiście wymaga to niemałego wysiłku przy konfiguracji.
Joomla! nie jest tak prosta w użyciu, jak mogłaby być. Jej konfiguracja i obsługa jest prostsza, niż ma to miejsce w przypadku Drupala, ale i tak nie obejdzie się bez nauki. Nie jest to więc dobry wybór dla kompletnie początkujących webmasterów. Na szczęście nie trzeba być ekspertem, aby korzystać z Joomli. Ważną zaletą Joomli jest aktywna społeczność użytkowników (zarówno w Polsce, jak i na świecie) i duża liczba stworzonych dodatków. Nie bez znaczenia są także liczne szablony graficzne, które można znaleźć w internecie.
PHP-Fusion
PHP-Fusion zyskał sobie opinię CMS-a przeznaczonego dla mniejszych stron. Jego dużą zaletą jest łatwość obsługi. Została ona jednak osiągnięta kosztem możliwości. Jest to system zarządzania treścią przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie potrzebują wielofunkcyjnych \”kombajnów\”.
Pamiętaj, że nie znajdziesz do niego tak dużych liczby dodatków i gotowych szablonów. Niemniej stworzenie własnego jest prostsze niż w przypadku takich CMS-ów jak Joomla czy Drupal.
WordPress
Popularny WordPress jest przeznaczony przede wszystkim dla właścicieli blogów. Instalacja WordPressa jest banalnie łatwa i nawet początkującym nie powinna sprawić żadnych trudności. Późniejsza konfiguracja również nie należy do trudnych zadań. Właściwie system nie potrzebuje zbyt szerokiej konfiguracji i po skończonej instalacji jest niemal natychmiast gotowy do używania.
Kolejny plus otrzymuje za szeroki wybór dodatków i szablonów. Domyślnie WordPress nie oferuje zbyt wielu funkcji. Jest to prosty system do publikacji materiałów tekstowych z możliwością ich kategoryzacji i oznaczania tagami. Dopiero duża liczba dodatków umożliwia zamianę WordPressa w serwis niemal dowolnego typu. Dowodem na to jest niedawna przebudowa znanego serwisu e-biznes.pl, który teraz działa pod kontrolą WordPressa pomimo faktu, że nie jest blogiem, a sporym portalem tematycznym.
Podsumowanie
Użytkownikom o niewygórowanych wymaganiach polecamy skorzystać z WordPressa lub PHP-Fusion. Ten pierwszy jest także idealnym wyborem, jeśli nowa strona ma być blogiem. Joomla!, Drupal i eZ publish sprawdzą się przy większych przedsięwzięciach. Przygodę z zaawansowanymi CMS-ami łatwiej będzie zacząć z Joomlą, ale ostatecznie to dwaj jej konkurencji pozwalają na stworzenie bardziej rozbudowanych serwisów internetowych.