Nadal podróżujemy po świecie bez odtwarzacza MP3? Musimy być szaleni. Od praktyka do profana, profesjonalisty do niezdecydowanych – prezentujemy czterdziestkę skierowanych do pasjonatów podcastów, które są gwarancją rozrywki w czasie dojazdów.
Czyż nie byłoby wspaniałe móc zmienić monotonne dojazdy i podróże w coś znacznie bardziej interesującego? Możemy to zrobić dzięki podcastingowi. Autobus numer 119 nie będzie już dłużej zwykłym dieslem, węchowym okropieństwem, ale słuchową przygodą. Metro przestanie być miejscem, w którym nawet sardynka popełniłaby samobójstwo, a stanie się klubem rozrywki! A może dojeżdżamy do pracy rowerem? Dlaczego w tym czasie nie przyswoić trochę Photoshopa?
Podcasty to strony przeznaczone dla naszych uszu i, czasami, dla naszych oczu. Od eksperckich analiz po praktyczny PHP i surrealistyczne głupoty, bez względu co nas pociąga, każdy znajdzie podcast idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Na poniższych stronach zaprezentujemy 40 naszych ulubionych podcastów.
{tlo_1}
1. Boagworld.com
http://www.boagworld.com/podcast
Paul Boag chce \”pomagać tym, którzy zostali usunięci ze stanowiska zarządzania firmowym serwisem\”. To oznacza dogłębne przyjrzenie się zagadnieniom e-commerce, uzyskanie lepszej pozycji w wynikach Google\’a, przyjrzenie się wadze sieciowych standardów oraz dodatkowe informacje o serialu dla dzieci Bugpuss.
{/tlo}
{tlo_0}
2. Pro PHP Podcast
http://podcast.phparch.com
W podcastingu wspaniałe jest to, że bez względu na niszę, na pewno istnieje przeznaczony dla niej podcast. Programowanie w PHP nie jest tu wyjątkiem. Podcast Pro PHP Marcusa Whitneya jest specjalnie przeznaczony dla fanów PHP. Na stronie możemy często spotkać błąd 404, ale kanały RSS działają nienagannie.
{/tlo}
{tlo_1}
3. @media
http://www.vivabit.com
Jeśli nie mogliśmy wziąć udziału w ostatniej konferencji @media Web Development, oto kolejna świetna okazja: finałowy panel dyskusyjny, w którym Eric Meyer, Molly Holzschlag, Jon Hicks i Tantek Celik odpowiadają na gorące pytania.
{/tlo}
{tlo_0}
4. LearnFlash.com
http://learnflash.com/wp
Chociaż głównym celem podcastów jest sprzedaż kursów online, w każdym odcinku znajdziemy proste i użyteczne porady dotyczące flasha, takie jak tworzenie kontrolek czy wyskakujących okienek wideo.
{/tlo}
{tlo_1}
5. Ruby On Rails
http://podcast.rubyonrails.org
Podcast znajduje się na stronie Rubyonrails.org. Jeśli interesuje nas jak programiści Ruby zbudowali swoją stronę, z jakimi problemami musieli się zmierzyć, które protokoły wybierać, to odpowiedź znajdziemy właśnie w tym podcaście (lub jego transkrypcji dostępnej na tej samej stronie).
{/tlo}
{tlo_0}
6. Telewizja Photoshop
http://www.photoshoptv.com
Zręczne widowisko, w którym goście, np. z Adobe, dzielą się swoimi najlepszymi podpowiedziami. Photoshop TV jest dostępne w dwóch formach: jako wideo online we flashu lub jako plik do pobrania iTunes. I gdy będziemy go odtwarzać na iPodzie, najlepiej oglądać go na przyzwoitym wyświetlaczu, tak byśmy mogli widzieć co się dzieje.
Sam program jest doskonały, z czystym obrazem i utrzymanymi w przyjacielskim tonie pogawędkami bez udziwnień. Przyzwoity zakres tematyczny obejmuje wycinanie, Smart Objects, zamianę koloru i porady fotograficzne. Jego poziom jest być może zbyt prosty dla osób zawodowo pracujących w Photoshopie, ale ma dużo do zaoferowania początkującym i średniozaawansowanym użytkownikom.
{/tlo}{tlo_1}
31. Popular Mechanics
http://www.popularmechanics.com
Jak każdy ze znaczących amerykańskich podcastów, programy firmowane przez naukowe czasopisma roją się od irytujących reklam i okazjonalnych historyjek, obojętnych dla ludzi spoza USA. Jednak zakres poruszanych tematów – od bezpieczeństwa w samolotach do najnowszych gadżetów – sprawia, że mimo wszystko warto po nie sięgnąć.
{/tlo}
{tlo_0}
32. Cranky Geeks
http://www.crankygeeks.com
Cranky Geeks zarządzany przez Johna C. Dvoraka zasługuje na swoją nazwę dzięki zajęciu się takimi kwestiami jak elektroniczne głosowanie, ochrona dzieci przed pornografią i tym, czy sieć to raj dla chuliganów.
{/tlo}
{tlo_1}
33. Web Drifter
http://www.revision3.com/webdrifter
Podcast Web Drifter ma wspaniałe założenia: Martin Sargent, uzależniony od internetu, odwiedza swoje najlepsze zakładki (Ulubione), z tym że zamiast łączyć się ze stronami, przeprowadza wywiady z osobami, które je stworzyły. W pierwszej części występuje Alex Chiu, który utrzymuje, że znalazł klucz do nieśmiertelności, jednak nieoczekiwanie zmarł w połowie nagrania. To tylko żart.
{/tlo}
{tlo_0}
34. Chris Prillo
http://www.thechrisprilloshow.com
Założyciel Lockergnome.com i serwisu Gnomedex sprawia wrażenie zainteresowanego wszystkim – z tego powodu jego podcast obejmuje szeroką gamę tematów. Jednego dnia mówi o zarabianiu pieniędzy na muzyce online, następnego przeprowadza wywiad z założycielami serwisu oferującego rozrywkę JibJab. Głównym talentem Prillo jest milczenie (cecha najlepszych prezenterów) – dobrze wie, kiedy zamilknąć i pozwolić mówić zaproszonym osobom.
{/tlo}
{tlo_1}
35. Make Magazine
http://www.makemagazine.com/blog/archive/make_podcast
Make Magazine jest w całości poświęcony temu, jak wykonać różne przedmioty. To także centrala fascynatów. Ostatnio pokazano, jak wykonać pistolet pneumatyczny, programowalną diodę z dyni oraz… pojazd napędzany warzywami. Nawet jeśli, tak jak to miało miejsce w naszym przypadku, próby majsterkowania spowodują wybuch ognia i krzyki, warto dostroić się do zaraźliwego entuzjazmu Bre Pettisa.
{/tlo}
{tlo_0}
36. Web 2.0 Show
http://www.web20show.com
Pamiętamy kreskówkę Scooby Doo, gdzie w każdym odcinku jeździł van i rozwiązywano zagadki? Web 2.0 Show jest taki sam, choć vana zastąpił tu Skype, a zamiast rozwiązywania tajemnic mamy wywiady z twórcami Web 2.0.
{/tlo}
{tlo_1}
37. Extreme Tech
http://www.extremetech.com
Jeśli nie wiemy, co to jest overclocking lub to nas nie obchodzi, to zdecydowanie ten podcast nie jest dla nas. Jeśli jednak chcemy z naszego komputera wycisnąć ostatnią kroplę mocy, w tym cotygodniowym podcaście znajdziemy ważne informacje na temat wiodących technologii, jak też wiadomości o obecnych technologicznych trendach.
{/tlo}
{tlo_0}
38. The Show
http://www.zefrank.com/theshow
Wielu twórcom podcastów udaje się uniknąć pułapki show, w którym występuje jeden człowiek i jedna kamera wraz ze wzorowanymi na stylu MTV szybkich cięciach, zbliżeniach i wstawkach. Jednak tego rodzaju sztuczki byłyby bezcelowe, gdyby Zefrank sam nie był fascynującym wykonawcą. On i jego monologi są szybkie, prezentowane w szaleńczym tempie i zazwyczaj zabawne.
W typowym show jest miejsce dla Dicka Cheneya, Wikipedii oraz ludzi w dyniach, a końcowy efekt wygląda tak, jakby The Daily Show był edytowany przez spieszącego się bzika, który wypił 17 espresso.
{/tlo}
{tlo_1}
39. Sekrety Second Life
http://www.secretsofsecondlife.com
Jeśli chcielibyśmy zanurzyć się w wirtualnym świecie Second Life, a nie wiemy jak rozpocząć swoją przygodę, pozwólmy by Franklin McMahon został naszym przewodnikiem. Jego wideocasty obejmują wszystko – od poruszania się po SecondLife i znajdowania przyjaciół, po odkrywanie, gdzie spędzają czas digerati (osoby znające się na komputerach – przyp. red.).
{/tlo}
40. The Week in Tech
http://www.twit.tv
Spieraliśmy się w redakcji na wiele tematów, jednak gdy przyszło wybrać najlepszy techniczny podcast, nie było różnicy zdań, to musiał być TWiT.
This Week in Tech to prawdopodobnie najbardziej znany techniczny podcast online. Gdy Leo Laporte, jego gospodarz, zasugerował ostatnio, że dni TWiT mogą być policzone, użytkownicy takich serwisów jak Digg dostali masowego ataku serca. Dobrą wiadomością jest to, że pozytywna odpowiedź doładowała energią Laporte, wspaniałego gospodarza, którego podcasty są szybkie, zawierają dużo informacji i dostarczają rozrywki. Poprosiliśmy Leo, by zdradził nam tajemnicę swojego sukcesu.
– Pomaga mi to, że już od sześciu lat jestem gospodarzem kultowego kanału w kablówkach [Tech TV], który nieoczekiwanie zamknięto. Ale prócz tego nie mam pojęcia. Liczba osób, i to w tak wielu krajach, która słucha podcastu, zawsze mnie zaskakuje. Radiowe audycje korzystają z armii niewidocznego personelu, który wyszukuje, edytuje, produkuje i przygotowuje programy, podcasty nie mają tego luksusu.
– To wymaga dużo pracy i robimy to bez wynagrodzenia. W końcu chciałbym, by ktoś mi w tym pomógł, ale problem polega na tym, że nie ma z tego pieniędzy. Mogę zatrudnić ludzi, by wykonali swoją pracę, o ile napływają pieniądze. Mam nadzieję, że to będzie zdolny do życia biznes, ale na razie muszę pracować sam.
Kto jest tak naprawdę twit? *)
TWiT był pierwszym sprofilowanym podcastem do dołączania do niego reklam. W przypadku niektórych podcastów trzeba było zapłacić za pobranie (przykładowo podcast Ricky\’ego Gervaisa). Czy Laporte sądzi, że podcast pozbawiony reklam to najlepszy sposób na generowanie pieniędzy?
– Rick bardzo szybko nauczył się, że ludzie nie będą płacić za podcast – mówi Laporte. – Zszedł z 400 tys. słuchaczy w wersji darmowej do prawie nikogo za podcast płatny.
Jak wyjaśnia Laporte, są trzy sposoby zarobienia na podcaście \”lub cztery, jeśli włączymy robienie tego za darmo, jak robi większość podcasterów\”.
– Jeśli próbujemy zarobić pieniądze, pobieramy od ludzi pieniądze za podcast, dołączamy do niego reklamy lub prosimy o datki. Ludzie są bardzo hojni, ale to jest zazwyczaj jeden lub dwa procent odbiorców. To zbyt mało, by płacić mi pensję lub komuś jeszcze, tak więc jedyną drogą wydają się być reklamy. Jeśli reklamodawcy są starannie dobrani, i jeśli są to ludzie, których już znamy, których z czystym sumieniem możemy polecić, wówczas choć to nie idealne rozwiązanie, wydaje się być jedyną metodą na to, by biznes zaczął żyć.
Czy Laporte ma zatem jakieś rady dla potencjalnych podcasterów?
– Najlepsze podcasty tworzone są z zamiłowania, entuzjazmu i pasji, i to jest powód tworzenia podcastów – mówi. – Róbmy to ze względu na nasze zaangażowanie, nie dlatego, że mamy się dzięki nim wzbogacić.
*) Nieprzetłumaczalna gra słów twit można przetłumaczyć jako głupek, bałwan, dureń. Jednocześnie to skrótowiec od nazwy audycji TWiT – The Week in Tech – przyp. red.
Włącz i dostrój się
Doskonałe narzędzia do odbioru podcastów
iTunes
http://www.apple.com
Jeśli mamy iPoda, prawdopodobnie już korzystamy z iTunes. Odkąd Apple uruchomiło podcasty, znalezienie, subskrypcja i synchronizacja z iPodem jest bardzo prosta. To dobry wszechstronny program do odtwarzania mediów, choć od wersji 7 napotykamy dużo problemów ze stabilnością.
Juice
http://juicereiver.sourceforge.net
Większość programów obsługuje podcasty na zasadzie dodatkowej funkcji. Juice budowano od razu jako narzędzie do odtwarzania podcastów. Integruje on wszystkie duże programy medialne, jest dostępny dla użytkowników mających problemy ze wzrokiem (tylko w Windows), wspiera też RSS-y i odnośniki BitTorrenta.
FeedDemon/NetNewsWire
http://www.newsgator.com
Choć to różne programy, FeedDemon (dla Windows) oraz NetNEwsWire (dla OS X) przeznaczone są do tego samego: to w pełni obsługujące RSS-y czytniki z wbudowanym wsparciem dla podcastingu i przez to godne polecenia. Są dobrze zaprojektowane i łatwe w użyciu.
{tlo_1}
7. Photoshop Online
http://www.photoshoponline.tv
Jana Kabili napisała książki i przygotowała kursy szkoleniowe dotyczące Photoshopa, a jej ostatnim posunięciem było przygotowanie wideokastu. Chociaż dotychczas skupia się na technikach z poziomu dla początkujących, takich jak konwersja kolorów obrazu na biały i czarny oraz sepię, zrozumienie zagadnienia ostrości itd., to prawdopodobnie w przyszłości poruszy trudniejsze zagadnienia.
{/tlo}
{tlo_0}
8. Adobe Creative Suite
http://www.tidalfire.com/rss/podcasts/cs_podcast.php
Oto coś dla zawodowców: Terry White expert Creative Suite doradza, jak najlepiej używać programów takich jak Acorbat, Bridge, GoLive, Illustrator, inDesign i oczywiście Photoshop. Jeśli szukamy prostych porad, podcast na wiele się nam nie przyda, ale jeśli chcemy poznać tajniki przygotowywania PDF-ów czy też CSS-y GoLive, znajdziemy tu mnóstwo użytecznych porad i informacji.
{/tlo}
{tlo_1}
9. InDesigner
http://indesignsecrets.com/category/videocasts
Micheal Murphy to doświadczony dyrektor artystyczny, który ma encyklopedyczną wiedzę na temat InDesignera, a celem jego wideocastu jest pokazanie prostszych i efektywniejszych sposobów wykonywania pracy w tym programie. Porady otrzymujemy w dwóch postaciach: przeznaczonej do oglądania na komputerze i dedykowanej właścicielom iPodów \”z naprawdę dobrym wzrokiem\”.
{/tlo}
{tlo_0}
10. Diggnation
http://revision3.com/diggnation
Diggnation to prosty pomysł: dwie osoby, dwa laptopy, mnóstwo piwa i najbardziej interesujące informacje pojawiające się na Diggu. W istocie to bezbudżetowe nagrania dwóch pasjonatów, którzy mówią o tym, co im przyjdzie do głowy, a to czy polubimy czy znienawidzimy Diggnation zależy od tego, czy Kevin Rose wyda nam się zajmujący czy irytujący.
Diggnation to jak telefon wideo od dosyć stukniętego znajomego, jak akcja na żywo między Beavisem i Buttheadem, którzy zastanawiają się, kto powinien wygrać walkę między Stevem Jobsem i Billem Gatesem (oczywista odpowiedź brzmi, że Jobs powinien zwyciężać dopóki nie pojawi się CIA i nie zabije go).
{/tlo}
{tlo_1}
11. Wyjaśnione tajemnice naukowe
http://revision3.com/mose
Ziarnisty czarno-biały film pokazuje naukowca krążącego po laboratorium, w którym obowiązkowo umieszczono szkielet i tablicę Mendelejewa. \”Czy wiesz w jaki sposób oddycha ryba? – pyta dr Peterson. – chyba powinieneś, bo nadchodzą ludzie-ryby\”. Dotychczas przygotowano jedynie dwa dwuminutowe filmy, trudno więc zdecydować czy Mysteries of Science Explained to najlepszy z najgorszych podcastów jaki oglądaliśmy.
{/tlo}
{tlo_0}
12. Rocketboom
http://www.rocketboom.com
Rocketboom to jeden z najbardziej znanych podcastów wideo, bez wątpienia poświęcony sposobowi myślenia sieciowych geeków. \”Blimey! To dziewczyna! I mówi do mnie!\” To jeden z bardziej profesjonalnych podcastów wideo, sprawiający wrażenie niskobudżetowego telewizyjnego programu newsowego. I o ile miło jest zobaczyć coś, co nie zostało sfilmowane trzęsącą się kamerą, produkcja Joanne Colan czasem sprawia wrażenie wcześniej przygotowanej i trochę sztucznej. Jednak treść pozostaje dobra.
{/tlo}
{tlo_1}
13. Radio RTFM
http://www.theregister.co.uk
RTFM to w skrócie wersja IT komedii \”On The Hour\”. Humor w pierwszym odcinku był zarówno wysokich, jak i niskich lotów (głos amerykańskiego prezentera zwyczajnie był irytujący), a w podcaście znalazło się dużo gagów związanych z IT. Jeden z prowadzących twierdził, że jest Claive Swire, którą może pamiętamy z jej osobistego e-maila. (E-mail Claire Swire to często cytowany przypadek problemów, które personel może przysporzyć swojemu pracodawcy poprzez wysyłanie osobistych i niepewnych materiałów – Wikipedia, przyp. red.)
{/tlo}{tlo_0}
14. Penny Arcade
http://www.penny-arcade.com
Jeżeli znamy Penny Arcade jedynie z kreskówek poświęconych grom, to dużo nas ominęło. Mike Krahulik i Jerry Holkins to bystrzy goście, mający dużo do powiedzenia nie tylko o samych grach, ale także o popkulturze i technice. Podcast jest w przymilnej niskiej jakości – brzmi tak, jakbyśmy podsłuchiwali dwóch kolegów, a nie słuchali audycji. Ponadto podcasty często rozpoczynają się w połowie zdania. Znajdziemy w nich komentarze dotyczące sprzętu (Zune Microsoftu wytknięto to i owo, Wii Nintendo spotkał się z bardziej entuzjastycznym przyjęciem). Są też oczywiście gry.
{/tlo}
{tlo_1}
15. Major Nelson
http://www.majornelson.com
Major Nelson pracuje dla Microsoftu w zespole zajmującym się Xbox Live, nie spodziewajmy się więc bezstronnych komentarzy. Jest mało prawdopodobne, by przyznał, że PS3 skopie tyłek Xboksowi 360, nawet jeśli to okazałoby się prawdą. Ale praca Nelsona oznacza, że ma dostęp do kluczowych postaci w branży gier, jak chociażby twórcy Gears of War.
Jeśli nie mamy Xboksa i nie interesują nas mające się pojawić gry, będziemy się nudzić pomimo entuzjazmu Nelsona. Nelson nazywa swój podcast \”blogcastem\”, gdyż podcast sprawia, że myślimy o iPodzie, a nie mamy z tym do czynienia, jako że jest on w formacie Windows Media, który, co oczywiste, nie jest odtwarzany na iPodzie. Stary, dobry Microsoft.
{/tlo}
{tlo_0}
16. Eurogamer
http://www.eurogamer.net
Strona Eurogamera unika fanatyzmu i plotkowania – ma to służyć przyzwoitemu prezentowaniu sprzętu i oprogramowania przeznaczonego do gier. Tę tradycję przeniesiono do podcastu, choć jakość dźwięku często jest fatalna. Ostatni podcast, który często był niesłyszalny, poświęcono czatowi. Niektóre fragmenty, jak te o rozprawie Sony z importerami online są zbyt długie.
{/tlo}
{tlo_1}
17. PC Gamer
http://www.pcgamerpodcast.com
Sedno tkwi w nazwie. Cały PC Gamer jest poświęcony pecetowym grom, choć większa część podcastów to odpowiedzi redakcji na komentarze i zapytania prenumeratorów, jak też porady przeznaczone dla fanatycznych graczy, a dotyczące relacji z innymi ludźmi.
{/tlo}
{tlo_0}
18. Digital Planet
http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/4849402.stm
Digital Planet, show BBC to jasny punkt w technicznym świecie konsumentów. Pod względem jakości jest to produkcja doskonała, a samej BBC udało się przyciągnąć do projektu wielkie nazwiska (w październikowym odcinku, który był poświęcony grom, wystąpił David Braben, legendarny programista ze sławnej Elite).
{/tlo}
{tlo_1}
19. 43 Folders
http://www.43folders.com/podcast
43 Folders Merlina Manna to serwis numer jeden dla wyznawców lifehackingu. Przygotowany przez niego podcast porusza liczne kwestie: organizację e-maili, problem odwlekania działania oraz minimalizację stresu. Ucieleśnia ideę działania. Jeśli słuchamy podcastów Productive Talk, odkryjemy, że są rzeczowe i genialnie użyteczne, zaś sam Mann okazuje się być zajmującym prezenterem.
{/tlo}
{tlo_0}
20. MacFormat
http://www.macformat.co.uk
Podcastów, które są poświęcone Macom jest wiele, jednak większość z nich skupia się na rynku amerykańskim i po chwili staje się męcząca. Skorzystajmy z MacFormatu, na którym znajdziemy bezpośrednie rozmowy na temat kluczowych zagadnień, jak też użyteczną opcję \”pytań do eksperta\”. To, że zespół MacFormatu siedzi naprzeciwko nas, wie, gdzie mieszkamy i grozi nam przecięciem naszych opon, jeśli ich nie uwzględnimy, nie ma nic wspólnego z tym, że znaleźli się w gronie 40 podcastów.
{/tlo}
{tlo_1}
21. Your Mac Life
http://www.yourmaclife.com
Najlepszy podcast poświęcony Macom konsekwentnie stawia na radość i potwierdza, że świat nie kończy się na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Między prowadzącymi Shawnem i Lesą jest chemia i choć podcast poświęcony jest Macom, tak naprawdę jest pretekstem, by rozmawiać o wszystkim.
{/tlo}{tlo_0}
22. Unofficial Apple Weblog
http://www.tuaw.com
Nieoficjalny weblog Apple jest jednym z najlepszych, istniejących serwisów poświęconych Macowi. Pomimo zaskakująco słabej jakości dźwięku, podcast firmowany przez Webloga można polecić osobom uzależnionym od Macintoshy.
{/tlo}
{tlo_1}
23. Windows Weekly
http://www.twit.tv/ww
Podcasty poświęcone Windowsom są stosunkowo nieliczne. Paul Thurrott z Windows Supersite połączył siły z Leo Laporte z This Week In Tech w celu stworzenia podcastu, który poziomem dorównywałby macowym odpowiednikom. Thurrott zna się na rzeczy, a Laporte potrafi podtrzymywać konwersację. Tak więc, jeśli szukamy poważnej dyskusji na temat Visty, bezpieczeństwa, service packów, warto polecić Windows Weekly.
{/tlo}
{tlo_0}
24. Endgadget
http://podcasts.engadget.com
Podcast firmowany przez Endgadget ma te same wady i zalety, co serwis pod tą samą nazwą. Po stronie plusów jest lekceważący stosunek, brak snobizmu i bardzo szczegółowe informacje o nowościach technicznych. Po stronie minusów mamy przesadne skupienie się na rynku amerykańskim, niektóre dyskusje są mało ciekawe dla brytyjskiego odbiorcy. Ale od czego jest przycisk szybkiego przewijania?
{/tlo}
{tlo_1}
25. Gillmor Gang
http://gillmorgang.podshow.com
Zespół wagi ciężkiej zebrany przez Steve\’a Gillmora, w którym są takie sławy jak tytan blogowania Jason Calacanis oraz Michael Arrington z TechCruncha, to zawodowa grupa. Poruszają też poważne kwestie, jak np. strategie biznesu online. Tematyka raczej dla nas nudna, ale jeśli interesujemy się biznesową stroną sieci, to trafiliśmy na ważny podcast.
{/tlo}
{tlo_0}
26. IT Conversations
http://itconversations.com
Jeszcze jeden poważny serwis dla poważnych ludzi. IT Conversations zawiera dyskusje na tematy takie jak: \”czy bloggerzy mają wpływ na wsparcie klientów?\”, \”co Sun robi z Apachem?\” lub \”kto jest właścicielem praw do treści tworzonej w internecie przez użytkowników?\”. Słuchaczom należy się ostrzeżenie: w niektórych podcastach znalazł się jazz.
{/tlo}
{tlo_1}
27. Inside the Net
http://natn.tv
Podczas gdy większość podcastów stara się w jednym odcinku uwzględnić tyle tematów, ile się tylko da, Amber MacArthur zdecydowała się na inne rozwiązanie. Każdy odcinek jej podcastu porusza jeden temat, którym może być nowe narzędzie lub nowy serwis, i na jego temat przeprowadzane są różne wywiady.
{/tlo}
{tlo_0}
28. Geekbrief TV
http://geekbrief.podshow.com
Geek Brief TV to newsowy wideocast, w którym znajdziemy informacje o technicznych nowinkach i zabawkach – w roli głównej występuje Cali Lewis. Jego cztery główne cechy: wesoły, szybki, aktualny i flirtujący… Czasami Cali zmienia formułę programu, by trochę potańczyć.
{/tlo}
{tlo_1}
29. The Widget
http://www.thewidgetshow.com
Brytyjski techniczny podcast poruszający tematykę \”gier, techniki i wszystkiego\”, serwujący tym, którzy na to zasługują nagrodę \”Cock of the week\”. Dlaczego tego nie lubić?
{/tlo}
{tlo_0}
30. Security Now!
http://www.grc.com/securitynow
Steve Gibson, dobrze znana postać w kołach internetowego bezpieczeństwa, jak też znana ze swoich podcastów, wraz z Leo Laporte stworzył zespół, by poważnie podyskutować na temat zagrożeń bezpieczeństwa komputerów. Choć dyskusja ma być użyteczna dla każdego, jej poziom sprawia, że średnio zorientowany użytkownik mało z niej skorzysta, chyba że jest naprawdę zainteresowany \”implikacjami bezpieczeństwa oraz zastosowaniami wirtualizacji i wirtualnymi maszynami\”.
{/tlo}