Po grach edukacyjnych dla uczniów i dzieci przyszedł czas na gry edukacyjne dla każdego. Od osób uczących się na prawo jazdy, aż po prawdziwe symulatory.
1. 3D Driving-School 3 – Nauka jazdy
Ostatnią część przeglądu rozpoczynamy od gry dla osób, które przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy. Jeśli chcesz zdać, wyrzuć NFS Underground i przetestuj 3D Driving-School.
Gra przypomina swoim wyglądem zwykłe gry samochodowe, jednak naszym celem nie będą tu brawurowe pościgi lub najszybsze pokonanie trasy. Tym razem nagradzane jest prawidłowe podejście do poszczególnych zdarzeń drogowych i odpowiednia współpraca z innymi pojazdami, pieszymi, znakami, sygnalizacją świetlną itd. Cały czas obserwuje nas przy tym wirtualny instruktor, który podpowiada jakie błędy popełniamy podczas jazdy.
Wersja 3.0 to ostatnia część gry dostępna za darmo w sieci. Znajdziesz ją m.in. w polskim serwisie CDA (http://cda.pl).
2. Milionerek 3
Oglądałeś Milionerów i też chciałbyś się sprawdzić? Nic prostszego. Choć wygrana jest całkiem wirtualna (poza radością ze zwycięstwa!), Milionerek to świetna symulacja tego teleturnieju. Na drodze do miliona czeka 15 pytań, a w razie problemów pomogą nam 3 koła ratunkowe: pół na pół, telefon do przyjaciela oraz pytanie do publiczności.
Oprawa dźwiękowa i graficzna to wierne odwzorowanie scenografii znanej z TVN. Przed rozpoczęciem gry decydujemy tylko, czy mamy ochotę wziąć udział w eliminacjach, czy też od razu przejść do właściwej rozgrywki. Pytań w bazie jest naprawdę dużo, a jeśli nam to nie wystarcza, sami możemy opracować własne w specjalnym edytorze.
3. Robocode
http://robocode.sourceforge.net
Były już gry dla malarzy i kierowców, więc najwyższy czas, by odnaleźć coś dla programistów. Co powiecie na Robocode – symulator czołgów, których AI sami musicie sobie napisać w Javie?
Naszym zdaniem to świetnie wyzwanie dla każdego kodera, a przy tym rewelacyjny pomysł na twórczą zabawę. Nie trzeba być wielkim programistą, by spróbować. Najprostsze roboty mogą po prostu poruszać się do przodu i do tyłu, obracać działko dookoła i strzelać, gdy w zasięgu znajdzie się przeciwnik.
Prawdziwa gratka dla ambitnych to jednak zaprogramowanie taktyki walki i uników, a także zwiększenie inteligencji i logiki działania naszej maszyny. A że to jest już dużo trudniejsze, pojawią się też chęci, by nieco się dokształcić!
4. Wirtualne państwa
Jeśli wcale nie chcesz skupiać się na jednym zajęciu, sprawdź wirtualne państwa. To internetowe społeczności, w których każdy może znaleźć coś dla siebie. Mieszkańcy v-państw sami wybierają swoje rządy, tworzą kulturę, rywalizują w wirtualnym biznesie i na elektronicznych stadionach.
Czego można się tutaj nauczyć? Przede wszystkim współpracy z innymi, bardzo różnymi ludźmi. Ze statystyk Księstwa Sarmacji dowiadujemy się, że najmłodsi mają tutaj 12-13 lat, a najstarsi uczestnicy zabawy to 50-latki.
Księstwo Sarmacji
Królestwo Scholandii
Królestwo Dreamlandu
Mandragorat Wandystanu
5. Serious Games
Na zakończenie pozostawiamy jeszcze gry, z którymi „wypada” się zapoznać. Choć czy poważne zawsze znaczy dobre? Raczej nie. Wystarczy spojrzeć na America’s Army, produkcję również serious, lecz czy z pozytywnym przesłaniem? Mało kto wie, że ta jedna z najpopularniejszych gier online, została stworzone na polecenie US Army w celu ćwiczenia żołnierzy i naboru nowych rekrutów.
Zwykle jednak, gry na serio to projekty które mają pokazać społeczeństwu wzorce zachowań lub przysłużyć się jakiejś dobrej akcji. Tematyka tych gier jest przeróżna: doprowadzanie do pokoju na Bliskim Wchodzie (PeaceMaker), pacyfistyczne obalanie światowych reżimów (A Force More Powerful), przetrwanie w obozie dla uchodźców (Darfur is Dying) czy dostarczanie pożywienia do krajów Trzeciego Świata (Food Force).
Peacemaker
Darfur is Dying
Na mecie
Mamy nadzieję, że artykuł i przegląd gier edukacyjnych, zachęci Was do bliższego przyjrzenia się tej tematyce. Może macie swoje przemyślenia na temat kontaktu dzieci z PC i możliwości edukacji poprzez gry komputerowe? Znacie inne gry, które w ciekawy sposób uczą czegoś nowego? A może wprost przeciwnie: nie podoba wam się łączenie nauki i gier? Zachęcamy do dyskusji.
- Opisane w zestawieniu gry znajdziesz na stronach:
- ABC-Internet [PL] (http://abc-internet.ovh.org)
- Caiman FreeGames (http://caiman.us)
- Comprehensible Download Attack [PL] (http://cda.pl)
- Educational Freeware (http://educational-freeware.com)
- FreewareGames.net (http://freewaregames.net)
- Victory Games [PL] (http://victorygames.eu)