Połącz się z nami

Newsy

Zaobserwowano poruszającą się wodę na Księżycu

Przepływa z miejsca na miejsce w księżycowe południe.

Opublikowane

dnia

Wiele niedawnych odkryć pozwoliło udowodnić, że Księżyc wcale nie jest zupełnie suchą skałą, na której zamarł wszelki ruch. Po lodzie przyszedł czas na odkrycie wody w stanie ciekłym, która na dodatek przemieszcza się okresowo.

Woda została odkryta w regolicie – księżycowej „glebie”, czyli warstwie luźnych, pokruszonych skał pokrywających powierzchnię naszego satelity. Jest ona powiązana z cząsteczkami pyłów i przez większość księżycowego dnia pozostaje w spoczynku. Gdy jednak powierzchnia Księżyca się nagrzewa i zbliża się „południe”, cząsteczki wody odłączają się od skał i migrują w kierunku chłodniejszych, zacienionych obszarów satelity. Wody na Księżycu jest bardzo mało – szacuje się, że stanowi ona mniej niż 1% wszystkich cząsteczek na powierzchni ciała niebieskiego.

Poruszająca się woda została zaobserwowana przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter, która została umieszczona na orbicie Księżyca przez NASA w 2009 roku. Mniej więcej wtedy po raz pierwszy zaobserwowano lód na powierzchni naszego satelity. Największą tajemnicą jest to, skąd on pochodzi. Najpopularniejsze hipotezy zakładają, że część wody znajduje się na Księżycu od momentu jego powstania, a część została przyniesiona przez uderzające w niego meteoryty. Część naukowców twierdzi jednak, że woda regularnie powstaje na powierzchni satelity z połączenia wodoru i tlenu przynoszonego przez wiatry słoneczne, ale ze względu na niekorzystne warunki niemal od razu ulega rozpadowi.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google zawiesza współpracę z Huawei

Czy telefony producenta stracą dostęp do aktualizacji?

Opublikowane

dnia

Nie trzeba było długo czekać na reakcje technologicznego świata po ogłoszeniu rozporządzenia o obostrzającego prowadzenie transakcji biznesowych pomiędzy amerykańskimi i chińskimi firmami telekomunikacyjnymi. Google oficjalnie potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Karta microSD 1 TB SanDisk już w sprzedaży

Trzeba jednak długo poczekać na realizację zamówienia.

Opublikowane

dnia

Ta karta od SanDiska to sposób na ostateczne rozwiązanie problemów z miejscem na telefonie. Za 1 TB pojemności przyjdzie nam jednak dość sporo zapłacić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne