Połącz się z nami

Publikacje

Wypadek na śniegu – czy OC nas ochroni?

Nie możesz ograniczać się do obowiązkowej polisy.

Zimowe warunki zawsze oznaczają utrudnienia na drodze. Dlatego czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do przykrego w skutkach zdarzenia drogowego. Czy w takiej sytuacji właściciel pojazdu ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Jej zakres reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych, dlatego wysokość składki nie ma wpływu na ochronę ubezpieczeniową.

Odszkodowanie z OC nie należy się sprawcy

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie zdarzeń drogowych wyrządzonych osobom poszkodowanym (lub ich mieniu) przez sprawcę. Oznacza to, że za wypadek na śniegu odszkodowanie będzie należeć się wyłącznie pokrzywdzonym kierowcom, zaś sprawca zdarzenia pozostanie bez finansowego wsparcia. Nie ma przy tym znaczenia, że jego OC wiąże się z wysoką składką.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na śniegu?

Czy to oznacza, że sprawca zdarzenia drogowego koszty naprawy uszkodzonego samochodu musi pokryć we własnym zakresie? Nie, jeśli zdecyduje się rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o polisę autocasco.

Warto przy tym podkreślić, że koszt ubezpieczenia AC ma wpływ nie tylko na wysokość odszkodowania, ale na wypłatę finansowej rekompensaty w ogóle. Jeżeli bowiem polisę będzie charakteryzował wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej, wówczas ubezpieczyciel nie będzie miał podstawy do wypłaty odszkodowania.

Wykupując polisę AC, należy wziąć pod uwagę również wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia wówczas, gdy wypadek na śniegu będzie spowodowany np. jazdą na oponach letnich. Chociaż w Polsce nie istnieje ustawowy obowiązek zmiany opon na zimowe, większość towarzystw ubezpieczeniowych w OWU zastrzega możliwość odmowy wypłaty odszkodowania w razie szkód spowodowanych rażącym niedbalstwem ze strony prowadzącego pojazd. Za takie niedbalstwo niewątpliwie uznawana jest jazda zimą na oponach letnich.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela za wypadek na śniegu, nie możesz ograniczać się do obowiązkowej polisy. Dobrym rozwiązaniem jest pakiet ubezpieczeniowy, np. ubezpieczenie OC i AC kupione na Rankomat.pl. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na otrzymanie finansowego wsparcia w razie nieoczekiwanego zdarzenia, do którego może dojść w trudnych warunkach pogodowych.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

NVIDIA i Mercedes stworzą autonomiczny system jazdy

Newsy

Honda padła ofiarą ataku ransomware

Newsy

LEGO prezentuje model Lamborghini Sián FKP 37

Newsy

TEST: Nextbase 322GW

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!