Połącz się z nami

Publikacje

Wypadek na śniegu – czy OC nas ochroni?

Nie możesz ograniczać się do obowiązkowej polisy.

Opublikowane

dnia

Zimowe warunki zawsze oznaczają utrudnienia na drodze. Dlatego czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do przykrego w skutkach zdarzenia drogowego. Czy w takiej sytuacji właściciel pojazdu ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Jej zakres reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych, dlatego wysokość składki nie ma wpływu na ochronę ubezpieczeniową.

Odszkodowanie z OC nie należy się sprawcy

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie zdarzeń drogowych wyrządzonych osobom poszkodowanym (lub ich mieniu) przez sprawcę. Oznacza to, że za wypadek na śniegu odszkodowanie będzie należeć się wyłącznie pokrzywdzonym kierowcom, zaś sprawca zdarzenia pozostanie bez finansowego wsparcia. Nie ma przy tym znaczenia, że jego OC wiąże się z wysoką składką.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na śniegu?

Czy to oznacza, że sprawca zdarzenia drogowego koszty naprawy uszkodzonego samochodu musi pokryć we własnym zakresie? Nie, jeśli zdecyduje się rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o polisę autocasco.

Warto przy tym podkreślić, że koszt ubezpieczenia AC ma wpływ nie tylko na wysokość odszkodowania, ale na wypłatę finansowej rekompensaty w ogóle. Jeżeli bowiem polisę będzie charakteryzował wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej, wówczas ubezpieczyciel nie będzie miał podstawy do wypłaty odszkodowania.

Wykupując polisę AC, należy wziąć pod uwagę również wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia wówczas, gdy wypadek na śniegu będzie spowodowany np. jazdą na oponach letnich. Chociaż w Polsce nie istnieje ustawowy obowiązek zmiany opon na zimowe, większość towarzystw ubezpieczeniowych w OWU zastrzega możliwość odmowy wypłaty odszkodowania w razie szkód spowodowanych rażącym niedbalstwem ze strony prowadzącego pojazd. Za takie niedbalstwo niewątpliwie uznawana jest jazda zimą na oponach letnich.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela za wypadek na śniegu, nie możesz ograniczać się do obowiązkowej polisy. Dobrym rozwiązaniem jest pakiet ubezpieczeniowy, np. ubezpieczenie OC i AC kupione na Rankomat.pl. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na otrzymanie finansowego wsparcia w razie nieoczekiwanego zdarzenia, do którego może dojść w trudnych warunkach pogodowych.

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Być jak Iron Man

W filmach zbroje Iron Mana to szybkie i zwinne cuda techniki. „Magazyn T3” spotkał się z człowiekiem, który przekuł fikcyjny gadżet superbohatera w (latającą) rzeczywistość.

Opublikowane

dnia

przez

Nadanie człowiekowi umiejętności lotu było jednym z największych wyzwań, przed którymi stawali wynalazcy ze wszystkich epok ludzkości. Pierwszy przelot samolotem wcale nie zakończył marzeń o szybowaniu w przestworzach, a wręcz przeciwnie, zaostrzył apetyt. Teraz samolotem możemy polecieć prawie w dowolne miejsce, ale perspektywa wznoszenia się w powietrzu poza ogromną, metalową tubą, wciąż wydaje się niezmiernie kusząca.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Mysz Hama EMW-500 – czyli ergonomia i wygoda dla efektywnej pracy

Wymiana tradycyjnej myszki na ergonomiczną niesie za sobą same korzyści.

Opublikowane

dnia

przez

Wiele godzin przed komputerem, z nieodpowiednio dobraną myszką, powoduje napięcie nadgarstka i jego ból. Rozwiązaniem może być mysz EMW-500 o nietypowej, stożkowej budowie, która umożliwia ułożenie ręki w najbardziej naturalnej dla ruchów nadgarstka pozycji, odciążając ją, a jednocześnie poprawiając komfort pracy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość grafiki w grach to ray tracing – oto najważniejsze dowody

Kupując teraz nową kartę graficzną, szaleństwem jest wybór modelu pozbawionego zgodności z technologią RT.

Opublikowane

dnia

przez

Sprzętowe śledzenie promieni światła w czasie rzeczywistym to relatywnie nowa technologia, która właśnie zaczyna wychodzić z chorób wieku dziecięcego. Powstaje coraz więcej, coraz lepiej optymalizowanych gier. Powiększa się baza sprzętowa. Już tylko krok dzieli nas od zaakceptowania RT jako obowiązującego w grach standardu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

QNAP HS-453DX – domowe centrum rozrywki?

Idealny nie tylko dla hipsterów, których ulubionych filmów i muzyki na próżno szukać na Netfliksie i Spotify.

Opublikowane

dnia

Multimedialny serwer domowy typu NAS to ciekawa alternatywa dla standardowych odtwarzaczy strumieniowych – jeśli oglądasz przede wszystkim filmy i słuchasz muzyki z dysków twardych, warto uzupełnić swoje kino domowe o ten element. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Inteligentny dom dla początkujących

Wypróbuj niezawodne inteligentne sprzęty domowe, które nie zrujnują twojego budżetu.

Opublikowane

dnia

przez

Urządzenia smart home coraz liczniej trafiają na nasz rynek. Implementacja ich w domu nie tylko sprawia, że nasze życie staje się trochę łatwiejsze, ale daje również okazję poczuć się jak prawdziwa rodzina Jetsonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne