Dobry adres WWW wpływa na sukces w internecie. Nie należy przypisywać mu kluczowego znaczenia, ale z całą pewnością dobra domena ma dużą wartość. Jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas jej wyboru?
W wielu przypadkach trudno orzec, czy to domena wpłynęła na sukces serwisu czy był on od niej niezależny. W każdym razie jest to element działalności w sieci, którego ignorowanie może się źle skończyć. Według danych opublikowanych przez NASK liczba aktywnych adresów zbliża się w naszym kraju do półtora miliona. Rolą domeny więc być nie tylko budowa wizerunku, ale także odróżnienie się od coraz większego grona konkurentów.
Podstawowe czynniki
Najważniejsze czynniki wpływające na sukces domeny powinny być oczywiste dla każdego, kto nabrał chociaż odrobiny internetowego doświadczenia. Dobra domena powinna być:
- Krótka. Wśród odnoszących sukcesy serwisów większość posiada krótkie adresy. Dobrze brzmią, wpadają w ucho, łatwiej budują markę.
- Łatwa do zapamiętania. Jeśli użytkownik nie zapamięta twojego adresu, to jak ponownie odwiedzi stronę? Nie powinna zawierać zbitek liter mogących wprowadzić użytkownika w błąd, ani żadnych skomplikowanych wyrazów. Pamiętaj, że domena nie jest utworem poetyckim.
- Łatwa do powtórzenia. Przeprowadź następujący test: w jaki sposób przekazałbyś swój adres internetowy znajomemu w rozmowie telefonicznej? Podnieś słuchawkę i spróbuj to zrobić. Jeżeli masz w tym trudności, to wybrany przez ciebie adres nie jest najszczęśliwszy.
Czy adres WWW ma znaczenie dla SEO?
Zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych kwestii, rozprawmy się z wciąż popularnym mitem. Niektórzy są zdania, jakoby adres WWW miał znaczenie dla pozycji serwisu w wyszukiwarkach. Nie jest to jednak prawdą. Jeśli w ogóle adres ma wpływ na SEO, to jest on na tyle znikomy, że w praktyce nie warto się nim przejmować. Inne kwestie związane z domeną mają o wiele większe znaczenie.
Słowo pospolite vs unikalne
Twoja domena powinna być unikalną, jedyną w swoim rodzaju nazwą, czy może słowem, które wszyscy znają i łatwo kojarzą? Podejmując decyzje warto brać pod uwagę kilka kwestii.
Domena to twoja marka w internecie. Popularne sklepy internetowe mogłyby zakończyć działalność i pomimo tego sprzedać domeny za bardzo wysokie kwoty. Domena jest tym czym nazwa firmy w świecie rzeczywistym. A o markę należy dbać i planować działania z nią związane. Nie dotyczy to jedynie dużych biznesów internetowych. Twoja domena nie musi być marką dla milionów internautów. Wystarczy, że będzie stanowić markę dla kilku tysięcy kluczowych internautów będących w twojej grupie docelowej.
Skoro twoja domena ma być marką (powinno to być twoim celem!), to nie możesz pozwolić sobie na tworzenie domeny, która nie wyróżniałaby się wśród konkurencji. Znane powiedzenie marketingowe mówi: wyróżnij się lub zgiń. Stworzenie podobnej nazwy nie może być proste dla innych osób działających w sieci. Gdybyś założył sklep MegaKomputery.pl to każdy mógłby założyć sklep w rodzaju SuperKomputery.pl albo EkstraKomputery.pl. Czy dla twoich użytkowników między tymi nazwami będzie zachodzić duża różnica? Nie. I dlatego lepiej, aby twoja dlatego twoja domena była unikalnym słowem lub zwrotem. Co oznaczają takie słowa jak Yahoo albo Google? Nie oznaczały niczego, dopóki nie zostały użyte przez twórców. Są absolutnie unikalne. Coraz popularniejszy staje się także Twitter. Nazwa serwisu to wariacja od angielskiego „tweet”, czyli „ćwierkać”. Z kolei w Polsce popularne są takie sklepy, jak Agito.pl, czy Merlin.pl. Także portale o2.pl, Onet.pl i Interia.pl posiadają unikalne nazwy. W świecie realnym większość dużych sieci handlowych posiada nazwy nie kojarzące się w Polsce z niczym konkretnym np. Empik, Auchan, Carrefour albo Ikea.
Możemy wyciągnąć prosty wniosek: jeśli masz wybór, to lepiej wybierz unikalną domenę. Oczywiście rada ta (jak większość związanych z internetem) nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeżeli posiadasz domenę w rodzaju ksiazki.pl, zegarek.pl czy też netbooki.pl to warto ją wykorzystać. Takich domen jest jednak bardzo mało. Nie licz na możliwość znalezienia niezarejestrowanej domeny tego typu. Z kolei ceny domen przeznaczonych na sprzedaż osiągają dla popularnych słów zazwyczaj bardzo wysoki pułap.
Sposoby na domenę
Istnieje kilka sprawdzonych metod tworzenia nowego adresu WWW. Po pierwsze, niepozorna zbitka liter może się okazać dobrym adresem, jeśli będzie tworzyć skrót dłuższej nazwy. Na przykład blip.pl oznacza Bardzo Lubię Informować Przyjaciół, a cneb.pl to skrót od Czas Na E-Biznes. Dzięki temu skróty nabierają sensu i stają się łatwiejsze do zapamiętania.
Po drugie, twoja nazwa może być także połączeniem kilku pozornie niezwiązanych ze sobą słów. Niektóre z nich tworzą logiczną całość, np. DomZdrowia.pl albo FeedBurner.com. Inne połączenia nie mają sensu same w sobie lub jest on trudno dostrzegalny. Możemy wymienić YouTube.com, Filmweb.pl, otoMoto.pl albo 90minut.pl.
Po trzecie, dobra domena może powstać również wskutek przekształcenia słowa lub frazy. Przykłady z anglojęzycznego internetu to wspomniany już Twitter.com lub np. Flickr.com. W Polsce również popularne są takie serwisy, jak Zumi.pl albo Ceneo.pl.
I po czwarte, nie zapominaj o możliwości tworzenia aluzji. Anglojęzyczny FriendFeed.com nawiązuje do śledzenia aktywności znajomych. Jego nazwa tworzy aluzję, która jak ma duży sens. Ciekawą, choć mniej oczywistą aluzją jest adres jego polskiego odpowiednika Flaker.pl. Nawiązuje do śledzenia „wnętrzności” czy „flaków” internetowych znajomych. Trudno w tym przypadku ocenić, czym kierowali się twórcy tej nazwy… Bardzo ciekawy jest z kolei aluzyjny adres MniamMniam.pl, który rzeczywiście wyraźnie kojarzy się z gotowaniem.
Domena, a nazwa firmy
W dzisiejszych czasach wybierając nazwę tworzonej firmy powinieneś od razu zdecydować, czy będziesz chciał działać w internecie. Jeśli tak i to pod tą samą nazwę, to musisz brać pod uwagę dostępność odpowiedniej domeny. Nazwa firmy będzie musiała być prosta do zamienienia na adres WWW, zapamiętania przez użytkowników i powtórzenia. Pamiętaj przy tym, że wybór nazwy dla małej firmy działającej lokalnie i nie mających aspiracji internetowych to zupełnie inne zagadnienie, którym nie zajmujemy się w tym miejscu i które rządzi się innymi prawami.
Egzotyczne rozszerzenia
W stworzeniu oryginalnej nazwy mogą ci pomóc rozszerzenia egzotycznych krajów, np. domena Mikronezji .fm wykorzystywana jest często dla serwisów związanych z radiem. Z kolei wyspy Tuvalu na Pacyfiku znane stały się dzięki przydatnej domenie .tv. Anglojęzyczne serwisy często wykorzystują. Popularnością cieszą się także takie domeny, jak .us, .it czy .be. Przy odpowiedniej dawce kreatywności mogą stworzyć interesującą nazwę, szczególnie dla serwisów przeznaczonych na rynek anglojęzyczny, ale nie tylko.
Masa domenowych możliwości
Dostępny jest coraz więcej domen. Czy powinieneś zarejestrować wszystkie możliwe rozszerzenia, jak .com, .net, .eu, czy .info? Zdecydowanie nie.
Istnieją firmy wyszukujące przedsiębiorstwa posiadające zarejestrowane domeny pl. Próbują wmówić właścicielom, że ktoś zamówił u nich odpowiednik domeny z innym rozszerzeniem i oferują pierwszeństwo kupna. Oczywiście po dużo wyższej cenie. To znany i stary przekręt, który najlepiej zignorować (a jeszcze lepiej nagłośnić podając nazwę oszukańczej firmy).
Jeśli nie jesteś korporacją z dużym budżetem, to wystarczające będzie zarejestrowanie jedynie domeny .pl oraz .com.pl. I choć posiadanie narodowego rozszerzenia jest ważnym czynnikiem w budowie zaufania, to sukces może odnieść także serwis działający pod mniej prestiżowym adresem. Dowodzi tego historia witryny grono.net.
Co jeszcze warto sprawdzić?
Rejestrując domenę warto dodatkowo zadać sobie kilka istotnych pytań. Czy domena nie będzie zbyt podobna do domeny konkurencji? Czy nie naruszy żadnego znaku towarowego? Czy domena nie kojarzy się dwuznacznie?
Jak widać wybór domeny jest tylko pozornie łatwym zadaniem. W praktyce okazuje się być czasochłonnym wyzwaniem wymagającym sporej dawki kreatywności.