Jeżeli masz zamiar dołączyć do blogowej zabawy, nie szukaj darmowych serwisów z blogami. Skorzystaj z WordPressa – to naprawdę fantastyczne narzędzie, używane przez profesjonalistów.
Różne mogą być motywy prowadzenia bloga. Być może chcesz podzielić się swoją twórczością, chcesz przekazać swoje przemyślenia czy w kilku słowach opowiedzieć znajomym o tym, co u ciebie słychać. Być może wreszcie chcesz dołączyć do popularnego ostatnio nurtu \”b-blogów\”, czyli internetowych dzienników w służbie spraw zawodowych. To wszystko jest nieważne. Ważne jest to, że potrzebujesz sprawnego narzędzia – łatwego w obsłudze, ale o potężnych możliwościach.
To właśnie łatwość prowadzenia własnych blogów przesądziła o ich popularności – nie tylko w wąskich kręgach specjalistów internetu. Myli się jednak ten, kto sądzi, że zwykły system CMS spełni wszystkie potrzeby blogera. Potrzebuje on bowiem nie tylko narzędzia do łatwej aktualizacji wpisów, ale również systemu, który umożliwi sprawne komentowanie jego notek, będzie w stanie wyprodukować kanały RSS, a do tego został wyposażony w mechanizm śledzenia nawiązań do poruszonych w nim treści na innych blogach (tzw. \”trackback\”).
Na szczęście powstało wiele specjalistycznych webaplikacji, zorientowanych ściśle w kierunku blogowania. Słuszny tytuł najlepszej zyskał WordPress (http://www.wordpress.org). Bezapelacyjnie polecamy ten wybór.
Instalacja? 5 minut i gotowe!
Czyli mniej więcej tyle, ile trwa przyrządzenie dania instant. Nie jest to bynajmniej czas przesadzony – instalacja przebiega naprawdę szybko i sprawnie. Wymaga wyłącznie serwera z obsługą PHP oraz dostępu do bazy danych MySQL. Od razu po zakończeniu instalacji będziesz mógł rozpocząć redagowanie swojego bloga.
Po pierwszym zalogowaniu do panelu administracyjnego może wprawdzie przerazić spora ilość różnorakich opcji, lecz są one na tyle dobrze ułożone, że okiełznanie najważniejszej funkcjonalności nie powinno zająć zbyt wiele czasu.
Aby już od początku wprowadzić porządek na blogu, rozpocznij od stworzenia kilku kategorii, w których będziesz publikować swoje wpisy (menu Administracja -> Kategorie). Warto wyodrębnić swoje zainteresowania, notki prywatne i rodzinne, przemyślenia i wpisy zawodowe. Twoim czytelnikom ułatwi to przeglądanie archiwalnych notek – będą czytać tylko to, co ich zainteresuje.
Notki nie muszą być przypisane tylko do jednej kategorii – możesz każdorazowo przypisywać je do wszystkich tematów, których dotyczą. Dokonasz tego w czasie edytowania wpisu. Przeszukiwanie archiwum ułatwi również wbudowany kalendarz oraz wewnętrzna wyszukiwarka.
Gdy podstawową organizację masz za sobą, czas na dodanie pierwszego wpisu. W tym celu wybierz pozycję menu Publikuj, podaj tytuł posta, jego treść oraz skróconą wersję do wyświetlenia w spisach treści.
Notatkę możesz formatować oraz wstawiać do niej cytaty i obrazki (WordPress nadaje się również do prowadzenia fotoblogów). W nadchodzącej wersji 2.0 programu ma się pojawić zaawansowany edytor z szeregiem dodatkowych funkcji zarządzania tekstem. Przed publikacją posta masz jeszcze możliwość zapisania go w postaci wersji roboczej, by powrócić do jego edycji później.
Ponadto w opcjach edycji wpisu możesz łatwo zmienić datę czy autora (blog może być bowiem prowadzony przez wielu redaktorów), a także kategorie, w których pojawi się wpis. Bardzo praktyczna jest funkcja zabezpieczania wpisu hasłem (Post Password) – odczytać taki wpis będą mogli tylko uprawnieni użytkownicy. W każdej chwili możesz również wstrzymać publikację swojej informacji na blogu, bez jej usuwania.
WordPress w języku polskim
Po instalacji programu ze standardowej paczki interfejs dostępny jest wyłącznie w języku angielskim. Aby spolonizować bloga, ściągnij z poniższego adresu plik pl_PL.mo:
http://svn.automattic.com/wordpress-i18n/pl_PL/trunk/messages/.
Utwórz w katalogu wp-includes wewnątrz bloga nowy folder o nazwie languages. Wgraj do niego plik pl_PL.mo. Następnie wyedytuj plik wp-config.php, zastępując odpowiednią linijkę poniższą:
define (\'WPLANG\', \'pl_PL\');
Od tej chwili WordPress powinien zasadniczo \”mówić\” po polsku. Część szablonów może jednak zawierać anglojęzyczne elementy wewnątrz kodu HTML, wówczas konieczna będzie ich ręczna edycja.
Zmiana wyglądu i dodatkowe wtyczki
Aby blog uzyskał indywidualny charakter, pomyśl koniecznie o zmianie jego wyglądu. Przygotowanie od podstaw własnych szablonów może być nieco kłopotliwe, ale na szczęście liczni pasjonaci przygotowali już wiele gotowych skórek. Odwiedź serwis http://wordpress.org/extend/themes/ lub http://themes.wordpress.net/ i wybierz wygląd, który najlepiej będzie pasował do twojego bloga. Jego instalacja jest bardzo prosta – wystarczy wgrać skórkę do odpowiedniego katalogu i uaktywnić ją w panelu administracyjnym (Wygląd -> Szata graficzna).
Możesz opublikować również dodatkowe informacje na podstronach, tak by nie posiadały one stylizacji tradycyjnych wpisów blogowych. Autorzy WordPressa przewidzieli taką możliwość (Administracja -> Strony). Dzięki tej funkcji możesz na podstronach umieścić kilka słów o sobie, o swoim dorobku, zainteresowaniach, a także dodać informacje kontaktowe.
Jeżeli podstawowa funkcjonalność aplikacji ci nie wystarczy, możesz doinstalować jedną z wielu dostępnych wtyczek. Zajrzyj na stronę http://wordpress.org/extend/plugins/ i wybieraj spośród licznych rozszerzeń. Podzielono je na przejrzyste kategorie, a więc przeglądanie nie powinno stanowić problemu.
Serwis 10przykazan.com
10przykazan.com to niedawno powstały klon amerykańskiego serwisu 9rules.com. Jak czytamy na stronie projektu, jest to idea stworzenia systemu zrzeszającego najciekawsze blogi i strony domowe w polskim internecie. W praktyce po zarejestrowaniu będziesz mógł wybrać, które blogi cię interesują i otrzymywać powiadomienia o pojawiających się w nich notkach. Będziesz też mógł dodać własnego bloga. Dostępny jest zbiorczy kanał RSS oraz zachwalane przez autorów powiadomienia wprost na komunikator (na razie tylko jabber). Czy serwis się przyjmie? Jest szansa, choć raczej nie dzięki wsparciu dla jabbera. Serwis próbuje w każdym razie stworzyć ciekawą społeczność skupioną wokół twórców i czytelników blogów.
Spośród dostępnych wtyczek można wymienić między innymi: dodatkowe narzędzia antyspamowe (chronią blog przed zalewem spamu w komentarzach), usprawnienia graficzne,dodatkowe moduły administracyjne, newslettery, rozszerzenia syndykacji treści w RSS, informacje pogodowe i finansowe oraz wiele innych. Niestety, praktycznie każde z tych rozwiązań dostępne jest tylko w angielskiej wersji językowej, co nie zapewni pełnej integracji ze spolszczonym blogiem (choć działać będzie).
Interakcja z czytelnikami
Tym, co chyba najbardziej wyróżnia bloga od zwykłej strony domowej, jest możliwość szerokiej interakcji z czytelnikami. Najważniejszy jest mechanizm komentarzy do wpisów, pozwalający każdemu wyrazić swój pogląd na poruszane w danej notce kwestie.
Administrator ma przy tym dostęp do wielu istotnych opcji konfiguracyjnych związanych z komentarzami (Opcje -> Ogólne, Opcje -> Dyskusja międzyblogowa). Przede wszystkim może zdecydować, czy swój komentarz ma prawo pozostawić każdy czytelnik, czy tylko użytkownicy zarejestrowani. Wreszcie – czy każdy post od razu pojawia się na blogu, czy może podlega moderacji i musi zostać najpierw zaakceptowany przez administratora. Dostępny jest też ciekawy mechanizm hybrydowy – jeżeli autor posiada na swoim koncie przynajmniej jeden komentarz zaakceptowany w przeszłości, to kolejne będą wyświetlane bez czekania na moderację.
Nie bez znaczenia jest cały szereg zabezpieczeń antyspamowych. Specyficzne dla społeczności blogowej jest to, że jeżeli tylko twój blog będzie ciekawy, prowadzony rzetelnie, z pomysłem i systematycznie – to możesz być pewien, że sam zacznie nakręcać sobie reklamę. Na bloga zaczną przybywać nowi czytelnicy, ale nie tylko. Nie ustrzeżesz się również przed złośliwymi robotami, które będą próbowały wrzucić do komentarzy swoje reklamy.
WordPress posiada kilka prostych zabezpieczeń przed tym zjawiskiem. Najskuteczniejszym jest oczywiście możliwość moderacji – wówczas administrator sam odfiltruje spam przed publikacją komentarzy. Kolejny to możliwość automatycznej blokady komentarzy, które zawierają więcej niż np. 2 linki (co jest szczególnie charakterystyczne dla spamu).
Oprócz tego możesz stworzyć swoją szarą i czarną listę słów – w pierwszym przypadku napotkanie danego słowa spowoduje zakwalifikowanie komentarza do moderacji, w drugim – automatyczne usunięcie. Pomijając całkowitą moderację, nie zawsze są to narzędzia w pełni skuteczne. Dlatego monitoruj, jakie komentarze pojawiają się na twoim blogu i w razie potrzeby na bieżąco je usuwaj. Na szczęście znacznie ułatwia to funkcja wysyłania maila, gdy na blogu dzieje się coś nowego (dodany komentarz, nowy użytkownik itp).
Wiele twarzy jednego systemu. Czy przeglądając tak różniące się od siebie blogi, zdawałeś sobie sprawę, że wszystkie działają w oparciu o WordPress? |
Dyskusja międzyblogowa
Nie mniej ciekawy od komentarzy jest system powiązań między blogami. Często bowiem dzieje się tak, że temat poruszony w twoim wpisie okaże się na tyle interesujący, że inni blogerzy będą chcieli do niego nawiązywać, dodając kilka słów od siebie. WordPress został wyposażony w bardzo interesujący mechanizm \”trackback\”, który powinien poinformować cię o pojawieniu się odnośnika do twoich wpisów na innych blogach. W ten sposób możesz monitorować, kto o tobie pisze i co pisze.
Trackback jest w pełni zautomatyzowany – w chwili publikacji nowego wpisu WordPress sprawdza, czy znajdujące się wewnątrz linki nie prowadzą do innych blogów. Jeżeli tak – próbuje się porozumieć z ich systemami, by poinformować je o pojawieniu się takiego odnośnika.
Ponadto możesz uaktywnić opcję pojawiania się trackbacków w komentarzach do wpisu. Dzięki temu czytelnicy będą widzieć w jakich innych blogach pojawiły się nawiązania do czytanej notki i po kliknięciu w link – przeczytać pełną treść.
Syndykacja treści
WordPress korzysta z dobrodziejstw syndykacji treści. Stali bywalcy twojego bloga będą mogli zasubskrybować sobie powiadomienia o nowych wpisach w jednym z dwóch formatów: RSS 2.0 oraz Atom 0.3. Dzięki temu nie będą musieli pamiętać o codziennym odwiedzaniu twojego serwisu w oczekiwaniu na nowości. To bardzo wygodne.
Syndykacja służy jednak nie tylko powiadamianiu znajomych o nowościach na blogu. To również świetne narzędzie do promocji. Możesz zarejestrować się w licznych serwisach katalogujących blogi z całego świata. Wówczas do twojego bloga zaczną regularnie zaglądać roboty, by odczytać kanały RSS z nowymi wiadomościami (zresztą z czasem owe roboty będą się pojawiać nawet bez specjalnego zaproszenia). W efekcie twoje wpisy pojawią się w katalogach i wyszukiwarkach specjalnych serwisów blogowych, takich jak http://www.technorati.com/ czy startujące polskie http://10przykazan.com/ i będą mogły być łatwo odnajdywane przez internautów.
WordPress zapewnia wszystko, co jest potrzebne, by wygodnie prowadzić bloga, umożliwiać jego współtworzenie przez czytelników, a później go promować i zapewniać stałą publiczność. W klasie programów do redagowania blogów, system WordPress nie ma sobie równych.