Połącz się z nami

Publikacje

Wiesz za co płacisz?

Opublikowane

dnia

Twoja nowa komórka ma trzy miliony nowych funkcji? I tak z nich nie skorzystasz.

Idąc do sklepu po odtwarzacz MP3, wracam z nowym telefonem. On też pozwala na słuchanie muzyki, a w porównaniu z nowymi modelami, stara komórka wydała mi się… stara. Po paru miesiącach od zakupu stwierdzam, że telefon ma za mały wyświetlacz do przeglądania sieci. W poszukiwaniu najlepszego modelu przeglądam blogi i fora. Decyduję się na netbooka. Po raz kolejny dałem się wciągnąć w grę z producentami sprzętu. Przez całe lata mogłem żyć bez nawigacji GPS w telefonie, ale kiedy sprzedawca zapewnia mnie, że ?zawsze może się zdarzyć niespodziewany wypad w góry, a cena tego modelu jest tylko o 50 złotych wyższa?, poważnie zastanawiam się nad kupnem. Trochę ratuje mnie fakt, że zawsze znajdę zastosowanie dla nowych wynalazków, nawet jeśli wcześniej nie przeszło mi przez myśl, jakie jeszcze ekscytujące funkcje można dodać do ekspresu do kawy.

Podczas czytania dłuższych dokumentów obracam monitor o 90° (?ten model ma zaawansowaną regulację stopki, a podstawowy jest tylko o 100 złotych tańszy? ? przekonywał sprzedawca). Ściągam podcasty na telefon. Nawet poprzednią golarkę wybrałem tak, żeby działała w pociągu, przy żałośnie niskim napięciu, jakie oferuje nam PKP.

Czasem odnoszę jednak wrażenie, że jestem wyjątkiem. Nie chodzi nawet o osoby, które kupują najlepszą lustrzankę w sklepie, po czym skrupulatnie pilnują, żeby pokrętło zmiany trybu zawsze było ustawione w pozycji ?auto?. Więcej radości dostarczają ci, którzy za żadne skarby nie skorzystają z trybu automatycznego, stabilizacji obrazu, ani autofocusu. Przecież te opcje są dla leszczy ? twierdzą, pokazując rozmazane zdjęcia chodnika. Pomrukują przy tym o ?artystycznych ujęciach?. Tyle tylko, że ci ?leszcze? faktycznie korzystają z cudów elektroniki, za które zapłacili. Nawet jeśli zwykle dajesz się skusić na jedną z funkcji, o której istnieniu nie miałeś pojęcia, to prędzej czy później trafi sz na taką, która jest tak nieprzydatna, jak otwieracz do piwa z licznikiem otwartych butelek.

Jestem przekonany, że większość z was doznała podobnego rozczarowania, na przykład po kupnie aparatu łapiącego ostrość na twarzach fotografowanych osób. To działa, ale ma drobną wadę. Wykryta twarz znajduje się zwykle na plakacie w tle. Spróbujcie to wytłumaczyć fotografowanej dziewczynie…

Każde z takich nowoczesnych urządzeń posiada jednak dziesiątki drobnych udogodnień, o których sprzedawcy milczą. Zwykle okazują się one bardziej użytecznie niż to, co zachwalała reklama. Z reklamy telefonu nie usłyszysz: ?w końcu dodaliśmy antenę, która łapie zasięg?, ale raczej: ?teraz aparat ma jeszcze więcej megapikseli?. Tymczasem komórka cały czas służy częściej do dzwonienia, niż do kręcenia filmów w HD.

Co jest powodem? Mocne gardła speców od reklamy. Ledwo słyszalny szept przygarbionych i wychudzonych inżynierów, tkwiących w podziemnych laboratoriach, nie ma tej siły przebicia. Tylko co z tego. Sprzęt działa, a spoty reklamowe to najciekawsze, co oferuje telewizja. Nawet, jeżeli nie ma tam nic o reklamowanym urządzeniu.

Marcin Kosedowski

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Holiday on Ice – najlepsza na świecie rewia na lodzie wreszcie w Polsce!

Zespół uznawany za najlepszą łyżwiarsko-akrobatyczną rewię na lodzie na świecie przyciągnął do tej pory 330 milionów widzów.

Opublikowane

dnia

Najszybsze piruety, skomplikowane podnoszenia, niesamowite akrobacje i wymyślne obroty, a do tego projekcje holograficzne, specjalna scenografia i fantastyczna gra świateł oraz ponad pięćset bajecznych kostiumów! Holiday on Ice to najlepsza rewia łyżwiarsko-akrobatyczna na świecie, mająca w swoim składzie mistrzów olimpijskich. Program SHOWTIME wprost zapiera dech w piersiach! To ekscytujące przedstawienie będzie można obejrzeć w Polsce w dniach 27-29 marca 2020 roku w Arena Gliwice.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Pełny skład i czasówka Mystic Festiwal 2019!

W ciągu dwóch dni, na trzech scenach, pojawi się 28 zespołów!

Opublikowane

dnia

Podczas nowej edycji MYSTIC FESTIVAL na scenie zagrają SLIPKNOT, SABATON, WITHIN TEMPTATION, KING DIAMOND, IN FLAMES, EMPEROR, AMON AMARTH, POWERWOLF, TRIVIUM, TESTAMENT, CARCASS, SOULFLY, VLTIMAS, BATUSHKA, POSSESSED, ELUVEITIE, FROG LEAP, JINJER, HATEBREED, IMMOLATION, CROWBAR, GRAND MAGUS, MUNICIPAL WASTE, OMNIUM GATHERUM, POWER TRIP, LOST SOCIETY, IN TWILIGHT’S EMBRACE oraz ENTROPIA!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Czy warto brać pożyczkę na remont?

Zwolenników pożyczki na remont mieszkania jest tyle samo, co jej przeciwników.

Opublikowane

dnia

Sezon wiosenny to okres, który sprzyja przeprowadzaniu remontów. I Ty planujesz metamorfozę mieszkania? Sprawdź, czy warto z tego tytułu zadłużać się w firmie pozabankowej.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Wywiad: Neena

Neena ma dopiero 19 lat, ale jej dojrzałe teksty i niebanalny głos zdążyły już zachwycić słuchaczy.

Opublikowane

dnia

Właśnie ukazał się twój najnowszy album Flipside. Jakie muzyczne inspiracje towarzyszyły ci podczas jego nagrywania? (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Wywiad: Elize Ryd (Amaranthe)

Szybkie tempo, miks cięższych brzmień z klawiszami oraz agresywnych wokaliz z czystymi. W przypadku Amaranthe te ostatnie są zasługą Elize…

Opublikowane

dnia

Spotykamy się w Warszawie przed waszym koncertem dla polskiej publiczności. Codziennie jednak jesteście gdzieś indziej. Od jutra kolejno w Niemczech, Czechach i na Węgrzech. W takich chwilach dominuje zmęczenie czy adrenalina? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne