Połącz się z nami

Publikacje

Wiesz za co płacisz?

Opublikowane

dnia

Twoja nowa komórka ma trzy miliony nowych funkcji? I tak z nich nie skorzystasz.

Idąc do sklepu po odtwarzacz MP3, wracam z nowym telefonem. On też pozwala na słuchanie muzyki, a w porównaniu z nowymi modelami, stara komórka wydała mi się… stara. Po paru miesiącach od zakupu stwierdzam, że telefon ma za mały wyświetlacz do przeglądania sieci. W poszukiwaniu najlepszego modelu przeglądam blogi i fora. Decyduję się na netbooka. Po raz kolejny dałem się wciągnąć w grę z producentami sprzętu. Przez całe lata mogłem żyć bez nawigacji GPS w telefonie, ale kiedy sprzedawca zapewnia mnie, że ?zawsze może się zdarzyć niespodziewany wypad w góry, a cena tego modelu jest tylko o 50 złotych wyższa?, poważnie zastanawiam się nad kupnem. Trochę ratuje mnie fakt, że zawsze znajdę zastosowanie dla nowych wynalazków, nawet jeśli wcześniej nie przeszło mi przez myśl, jakie jeszcze ekscytujące funkcje można dodać do ekspresu do kawy.

Podczas czytania dłuższych dokumentów obracam monitor o 90° (?ten model ma zaawansowaną regulację stopki, a podstawowy jest tylko o 100 złotych tańszy? ? przekonywał sprzedawca). Ściągam podcasty na telefon. Nawet poprzednią golarkę wybrałem tak, żeby działała w pociągu, przy żałośnie niskim napięciu, jakie oferuje nam PKP.

Czasem odnoszę jednak wrażenie, że jestem wyjątkiem. Nie chodzi nawet o osoby, które kupują najlepszą lustrzankę w sklepie, po czym skrupulatnie pilnują, żeby pokrętło zmiany trybu zawsze było ustawione w pozycji ?auto?. Więcej radości dostarczają ci, którzy za żadne skarby nie skorzystają z trybu automatycznego, stabilizacji obrazu, ani autofocusu. Przecież te opcje są dla leszczy ? twierdzą, pokazując rozmazane zdjęcia chodnika. Pomrukują przy tym o ?artystycznych ujęciach?. Tyle tylko, że ci ?leszcze? faktycznie korzystają z cudów elektroniki, za które zapłacili. Nawet jeśli zwykle dajesz się skusić na jedną z funkcji, o której istnieniu nie miałeś pojęcia, to prędzej czy później trafi sz na taką, która jest tak nieprzydatna, jak otwieracz do piwa z licznikiem otwartych butelek.

Jestem przekonany, że większość z was doznała podobnego rozczarowania, na przykład po kupnie aparatu łapiącego ostrość na twarzach fotografowanych osób. To działa, ale ma drobną wadę. Wykryta twarz znajduje się zwykle na plakacie w tle. Spróbujcie to wytłumaczyć fotografowanej dziewczynie…

Każde z takich nowoczesnych urządzeń posiada jednak dziesiątki drobnych udogodnień, o których sprzedawcy milczą. Zwykle okazują się one bardziej użytecznie niż to, co zachwalała reklama. Z reklamy telefonu nie usłyszysz: ?w końcu dodaliśmy antenę, która łapie zasięg?, ale raczej: ?teraz aparat ma jeszcze więcej megapikseli?. Tymczasem komórka cały czas służy częściej do dzwonienia, niż do kręcenia filmów w HD.

Co jest powodem? Mocne gardła speców od reklamy. Ledwo słyszalny szept przygarbionych i wychudzonych inżynierów, tkwiących w podziemnych laboratoriach, nie ma tej siły przebicia. Tylko co z tego. Sprzęt działa, a spoty reklamowe to najciekawsze, co oferuje telewizja. Nawet, jeżeli nie ma tam nic o reklamowanym urządzeniu.

Marcin Kosedowski

Freelancer związa­ny z mediami od 2007 roku. Opublikował do tej pory ­ponad 500 artykułów m.in. dla Magazynu T3, Gazety Wyborczej, Onetu czy Nexta. Jako bloger pomaga przy projektowa­niu i wdroże­niach serwisów internetowych. Jest prezesem zarządu Stowarzyszenia FreelanCity.org.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

Życie na poziomie

Sprawdzamy najbardziej ekscytujące trendy dla osób zorientowanych na luksus.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Przeglądając media społecznościowe, co chwila możesz natknąć się na zdjęcia wrzucone przez osoby, których życie opływa w luksusy. Obserwujesz, jak popijają oni drinki w drogich klubach i witają się z celebrytami na wydarzeniach, których pula biletowa była wyprzedana zanim zdążyłeś odświeżyć przeglądarkę. Wśród nich są nie tylko bogacze i influencerzy, ale także zupełnie zwyczajni ludzie. Jak oni to robią? To dobre pytanie, ale lepiej zastanowić się, jak ty możesz to robić, i to bez każdorazowego czyszczenia swojego konta bankowego.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Kompletny przewodnik: Yamaha MusicCast

Najbardziej rozbudowany system multiroom świata właśnie wzbogacił się o nowe funkcjonalności.

Opublikowane

dnia

przez

Może ci się wydawać, drogi czytelniku, że o systemach multiroom powiedziano już wszystko. W końcu chodzi w nich przede wszystkim o przesyłanie dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego, nie? Wbrew pozorom pomysłów na udoskonalenie ich działania jest sporo. Yamaha zdaje sobie z tego sprawę, dlatego sygnowany przez nią MusicCast wciąż rozwija się w sposób, który umożliwia jego gładką integrację z każdym domowym ekosystemem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Oferty no limit czyli nielimitowane rozmowy, SMSy i Internet

Poszukując idealnej oferty no limit dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów.

Opublikowane

dnia

Nielimitowane rozmowy i SMS do wszystkich sieci to w obecnych czasach obligatoryjna składowa oferty abonamentowej. Powszechność telefonii komórkowej sprawia, że wiele spraw zawodowych i prywatnych załatwia się przez rozmowy telefoniczne. Darmowe minuty okazują się przy tym niezbędne i pozwalają zaoszczędzić wiele środków. Bardziej rozbudowaną ofertę stanowią nielimitowane rozmowy, smsy i Internet. Dodatkowy, pozbawiony limitu pakiet danych internetowych przyda się zarówno w telefonie prywatnym, jak i służbowym.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Sieć 5G: Wszystko, co musisz wiedzieć

Tak, nowy standard będzie zawrotnie szybki. To nie wszystko – ma on także szansę stać się przełomowym.

Opublikowane

dnia

przez

Jak nietrudno się domyślić, 5G – piąta generacja technologii mobilnego przesyłu danych – to następca popularnego 4G. W tym roku ma ona wreszcie wejść do użytku (a przynajmniej zacząć wchodzić), a różnice pomiędzy 5G i 4G będą zauważalne na pierwszy rzut oka. Na papierze 5G jest szybsza niż wszystkie obecne technologie Wi-fi, a nawet większość dostępnych na świecie domowych połączeń szerokopasmowych, może z wyjątkiem tych z Korei Południowej. 4G LTE, najbardziej wydajny standard w Europie, okazał się w przybliżeniu 100 razy wolniejszy od maksymalnych prędkości 5G uzyskanych w warunkach laboratoryjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Smartfony przyszłości

Która technologia zdominuje rynek smartfonów w nadchodzących latach?

Opublikowane

dnia

Najgorętsze telefony tego roku są wyposażone w genialne ekrany, innowacyjne aparaty fotograficzne i wsparcie dla 5G. To najbardziej futurystyczne gadżety, jakie mogliśmy sobie wymarzyć!

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne